Z książką w święta? Ależ tak!

Co zrobić z długimi zimowymi wieczorami? Miłośnicy książek nie muszą się zastanawiać nad odpowiedzią na to pytanie. Po prostu: czytać. Przed nami Święta Bożego Narodzenia. Jaką powieść wybrać, by się nie zawieść? By nie tracąc świątecznej atmosfery przenieść się w inny świat? Spróbujemy coś doradzić.

Przed nami Święta Bożego Narodzenia. Jest to czas rodzinnych spotkań, odwiedzania bliskich i długich rozmów. Kiedy już jednak dom opustoszeje, a za oknami zapadnie zmrok, nie ma nic przyjemniejszego, niż schowanie się w swoim ulubionym kąciku z dobrą książką. Zimowe długie wieczory są wręcz idealne do tego, by oddać się w całości jakiejś pochłaniającej lekturze. Niektórzy z nas mają swoje ulubione książki, które czytają co roku o tej samej porze. Inni rozpoczynają przygody ze znalezionymi pod choinką świątecznymi prezentami, które czasem okazują się strzałem w dziesiątkę. A są też tacy, którzy w różnorodne publikacje zaopatrują się w bibliotekach, bo tam przecież można znaleźć wszystko.

W Bibliotece Publicznej, oddziale Kazimierskiego Ośrodka Kultury, Promocji i Turystyki z roku na rok przybywa nowych pozycji. Większość z nich udało się zakupić dzięki udziałowi w różnorodnych programach. W ostatnim czasie kazimierska biblioteka skorzystała z programu Biblioteki Narodowej: „Zakup nowości wydawniczych do bibliotek”- Priorytet 1 - Zakup nowości wydawniczych do bibliotek. Na realizację tego zadania przyznano kwotę 4.678 zł. Dzięki tym środkom biblioteka zakupiła 223 egzemplarze książek.

Co nowego możemy znaleźć w kazimierskiej bibliotece? Między innymi: W. Cejrowskiego „Wyspę na prerii”, C. Ahern „Dziewczynę w lustrze”, A. Cyry „Rotmistrza Pileckiego”, M. Jaruzelskiej „Rodzinę”, G. Musso „Jutro” oraz N. Sparksa „Najdłuższą podróż”.

- W kazimierskiej bibliotece każdy może znaleźć książkę dla siebie – mówi Anna Piłat, kierownik Biblioteki Miejskiej w Kazimierzu Dolnym. – Dla wielbicieli kryminałów polecamy książki takich autorów jak: Charlotta Link, Liza Marklund, Jo Nesbo, David Baldacci, Henning Mankel czy Asa Larson.

Miłośnicy biografii powinni koniecznie przeczytać: „Prawdziwą historię Ireny Sendlerowej autorstwa Anny Mieszkowskiej, „Zakochanego Einsteia. Życie z Milevą”- Dennisa Overbye’a oraz trzy książki Mariusza Urbanka: „Broniewski. Miłość wódka i polityka”, „Tuwim. Wyklęty bluźnierca” i „Brzechwa. Nie dla dzieci”.

Pośród książek stojących na półkach w regale podpisanym „Literatura kobieca” warto zwrócić uwagę na takie nazwiska, jak: Barbara Kosmowska, Izabela Sowa, Paulina Simons, Katarzyna Michalak, Anna Karpińska czy Izabela Pietrzyk.

- Dla bardziej wymagających czytelników polecamy: Jaume’a Cabre’a „Głosy Pamano”, Markusa Zusaka „Posłaniec”, Olgi Tokarczuk „Księgi Jakubowe” czy Andrzeja Stasiuka „Wschód” – mówi Anna Piłat. – W naszej bibliotece znajdą coś dla siebie również najmłodsi. Szczególnie polecamy tu serię „Czytam sobie” a pośród nich np. Marcina Barana „Kłopoty z mlekiem dla kota”, Rafała Witka  „Psotnice podwórkowe” lub z serii „Bajkowa Biblioteczka” np.  „Alarm niedźwiedziowy”
Nieco starsze dzieci mogą sięgnąć po książki takich autorów jak: Tove Jansson, Edith Nesbit, Marcina Wichy czy Grzegorza Kasdepki. Dla nastolatków wartą polecenia jest seria „Magiczne drzewo” autorstwa Andrzeja Maleszki oraz seria „Felix, Net i Nika” autorstwa Rafała Kosika czy też książki Agnieszki Tyszki i Małgorzaty Musierowicz. 

Warto również dodać, że w okresie świątecznym, tj. 24 - 28 grudnia 2014 r. kazimierska biblioteka będzie nieczynna. Dlatego też w odpowiednią ilość książek warto wyposażyć się nieco wcześniej. 

UWAGA! Jeśli macie Państwo książki, które przeczytane raz wydają się już Wam zbędne, bądź też takie, które otrzymaliście jako prezent, lecz nie trafiły one w Państwa gust, możecie się ich „pozbyć”, przy okazji robiąc prezent Bibliotece Publicznej w Kazimierzu Dolnym, a w zasadzie jej czytelnikom. W kazimierskiej bibliotece każdego dnia (w godzinach pracy biblioteki) możecie Państwo taką książkę oddać. Szkoda tych wszystkich słów, zdań i emocji, by stały na półce. Przecież ktoś pisząc je włożył w nie swe serce…

 

SkomentujZobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Znamy sposób na udane Wakacje 2024! Odpowiedź znajdziesz w naszych ofertach noclegowych na Lato, Wakacje 2024. Nie zwlekaj atrakcyjne noclegi czekają...
Pokaż stopkę