Kamerun 2013

Skomentuj (9)

Jak wygląda życie polskiego misjonarza w Afryce? Uwiecznioną na zdjęciach, tę odległą część Ziemi oglądać możemy w Bibliotece Publicznej w Kazimierzu Dolnym. Dziś 4 lutego o godzinie 16.00 - wernisaż wystawy fotografii ojca Bonifacego Kotrysa, zatytułowanej "Kamerun 2013".

Ojciec Bonifacy Kotrys urodził się w 1943 roku po drugiej stronie Wisły, w okolicach Janowca. Wykształcenie średnie zdobył, zdając eksternistycznie egzamin dojrzałości w państwowym liceum w Krakowie po skończeniu Kolegium Franciszkanów w Wieliczce. Jako absolwent wyższej uczelni, w 1971 r. wyjechał na misję do Togo w Afryce Zachodniej, gdzie pracował 23 lata.  W 2013 roku przebywał na misjach w Kamerunie.

Obecnie ojciec Bonifacy przebywa w Klasztorze Ojców Franciszkanów w Kazimierzu Dolnym. W Bibliotece Publicznej, oddziale Kazimierskiego Ośrodka Kultury, Promocji i Turystyki oglądać można fotografie ojca Bonifacego Kotrysa, wystawa nosi tytuł "Kamerun 2013". Prezentowane tam zdjęcia powstały w czasie pobytu ojca Bonifacego na misji w Kamerunie w okresie od października do grudnia 2013 roku. Skąd w ojcu Bonifacym to zamiłowanie do fotografii?

- Od dzieciństwa byłem rozkochany w przyrodzie – opowiada ojciec Bonifacy o swojej pasji. - Najmilszą rozrywką było robienie zdjęć. To mi pomagało w znoszeniu trudności i pracy. Czasami byłem jedynym, który rejestrował życie w zakonie i w środowisku, z którego pochodziłem – polskiej wsi. Teraz jest to historią, do której często wracam jako do czasu radości i szczęścia. Poza fotografią interesowała mnie geografia i biologia. Z nostalgią wspominam czystą Wisłę i Plewkę pełną ryb. Jakże pięknie wyglądały łąki i ludzie zbierający siano… Stada krów i owiec na pastwiskach, a w żniwa łany zbóż koszone kosami, a potem rzędy poskładanych w kopy snopów złocących się w letnim słońcu… To przygotowało mnie do tego, co miałem oglądać w Afryce jako misjonarz pracując w buszu.

Na misje ojciec Bonifacy wyjechał, gdyż jak sam tłumaczy, prosili go o pomoc franciszkańscy misjonarze z Togo w Afryce Zachodniej. I tak, otrzymawszy zgodę od przełożonych, ojciec Bonifacy rozpoczął przygotowania i naukę języka w Paryżu. W grudniu 1971 r. rozpoczęła się jego wspaniała przygoda z Afryką.

- Tam spędziłem szczęśliwych dwadzieścia trzy lata – mówi ojciec Bonifacy. - Przez cały czas miałem przy sobie aparat fotograficzny i rejestrowałem te lata, które obecnie są historią. Pewien bardzo mądry szef wioski powiedział, bym fotografował to wszystko, „bo gdy biali tu przyjdą, na pewno to wszystko zginie, a przecież trzeba, by nasze dzieci wiedziały, jak my teraz żyjemy”.

Uwiecznioną na zdjęciach Afrykę oglądać możemy codziennie do 6 marca 2015 r., w godzinach pracy biblioteki, czyli od poniedziałku do piątku 9.00- 17.00, w sobotę 10.00-14.00.

Wernisaż wystawy odbędzie się 4 lutego 2015 r. o godz. 16.00 w KOKPIT - Bibliotece Publicznej w Kazimierzu Dolnym, ul. Lubelska 32/34.

 

Skomentuj


Dodane komentarze (9)

 • kazimierzanka
  @ Pijany...
  Kto pyta nie błądzi :)Odpowiadam: to nie moje! Ktoś się "podszywa".
  Ty napisałeś z rozmysłem, a mój błąd bezwiednie popełniony :) Wiem, należy dbać o poprawność nie tylko w pisaniu ;)
 • pijany znad Grodarza
  @ Kazimierzanka
  To Twoje? :
  "Pijany ty jesteś głupi czy udajesz głupiego i to na wszystkich portalach!"
  Spojrzałem na IP i chyba nie, ale zapytać nie zaszkodzi. " Nie tylko pijany błądzi " haha
 • pijany znad Grodarza
  @ Kazimierzanka. haha
  Wiem, wiem. Piszesz o " we ". Ja napisalem tak z rozmysłem. Wiem, że nie piszesz tego złośliwie / ja również /. Po prostu dbamy o poprawność w pisaniu, bo też tego rodzaju portale winny temu słuzyć.
  nisko sie klaniam.
  @ ... Kazimierzak.
  Ty, jak zwykle NIE ROZUMIESZ. Chodziło o " we", a nie o rzekomą moja niechęć do Religii.
  Ach, ta zle rozumiana SZCZERA religijność.
  Ode mnie.Ojciec Bonifacy jest wspaniałym Pasterzem, a ta wystawa jest tego potwierdzeniem.
 • ...
  Pozdrawiam Ojca Bonifacego
 • ...
  @Kazimierzanka-mówiłaś,że nie znasz "pijanego",już znasz,nawet słowa się czepił,afryka mu nie pasuje,a tak właściwie to Pasterz,gdyby to o Bartka chodziło to litera się nie liczy,a tu kler ?taki typ.
 • kazimierzanka
  @ Pijany...
  "kocioł garnkowi przygania, a sam smoli"
  ;)
 • Kazimierzanka
  Pijany ty jesteś głupi czy udajesz głupiego i to na wszystkich portalach!
 • pijany znad Grodarza
  gdyby tak jeszcze " afryka" z dużej litery.
  Ogladałem zdjecia. Dzieciaki sa fascynujace. Ta schludność w ubiorze i porzadek we szkole POWALA.
 • kazimierzanka
  Ojciec Bonifacy to wspaniały ciepły człowiek, duchowny z powołania pięknie mówi, a afryka to jego pasja jest bardzo taktowny.

Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Znamy sposób na udane Wakacje 2024! Odpowiedź znajdziesz w naszych ofertach noclegowych na Lato, Wakacje 2024. Nie zwlekaj atrakcyjne noclegi czekają...
Pokaż stopkę