Kamerun 2013

Skomentuj (9)

Jak wygląda życie polskiego misjonarza w Afryce? Uwiecznioną na zdjęciach, tę odległą część Ziemi oglądać możemy w Bibliotece Publicznej w Kazimierzu Dolnym. Dziś 4 lutego o godzinie 16.00 - wernisaż wystawy fotografii ojca Bonifacego Kotrysa, zatytułowanej "Kamerun 2013".

Ojciec Bonifacy Kotrys urodził się w 1943 roku po drugiej stronie Wisły, w okolicach Janowca. Wykształcenie średnie zdobył, zdając eksternistycznie egzamin dojrzałości w państwowym liceum w Krakowie po skończeniu Kolegium Franciszkanów w Wieliczce. Jako absolwent wyższej uczelni, w 1971 r. wyjechał na misję do Togo w Afryce Zachodniej, gdzie pracował 23 lata.  W 2013 roku przebywał na misjach w Kamerunie.

Obecnie ojciec Bonifacy przebywa w Klasztorze Ojców Franciszkanów w Kazimierzu Dolnym. W Bibliotece Publicznej, oddziale Kazimierskiego Ośrodka Kultury, Promocji i Turystyki oglądać można fotografie ojca Bonifacego Kotrysa, wystawa nosi tytuł "Kamerun 2013". Prezentowane tam zdjęcia powstały w czasie pobytu ojca Bonifacego na misji w Kamerunie w okresie od października do grudnia 2013 roku. Skąd w ojcu Bonifacym to zamiłowanie do fotografii?

- Od dzieciństwa byłem rozkochany w przyrodzie – opowiada ojciec Bonifacy o swojej pasji. - Najmilszą rozrywką było robienie zdjęć. To mi pomagało w znoszeniu trudności i pracy. Czasami byłem jedynym, który rejestrował życie w zakonie i w środowisku, z którego pochodziłem – polskiej wsi. Teraz jest to historią, do której często wracam jako do czasu radości i szczęścia. Poza fotografią interesowała mnie geografia i biologia. Z nostalgią wspominam czystą Wisłę i Plewkę pełną ryb. Jakże pięknie wyglądały łąki i ludzie zbierający siano… Stada krów i owiec na pastwiskach, a w żniwa łany zbóż koszone kosami, a potem rzędy poskładanych w kopy snopów złocących się w letnim słońcu… To przygotowało mnie do tego, co miałem oglądać w Afryce jako misjonarz pracując w buszu.

Na misje ojciec Bonifacy wyjechał, gdyż jak sam tłumaczy, prosili go o pomoc franciszkańscy misjonarze z Togo w Afryce Zachodniej. I tak, otrzymawszy zgodę od przełożonych, ojciec Bonifacy rozpoczął przygotowania i naukę języka w Paryżu. W grudniu 1971 r. rozpoczęła się jego wspaniała przygoda z Afryką.

- Tam spędziłem szczęśliwych dwadzieścia trzy lata – mówi ojciec Bonifacy. - Przez cały czas miałem przy sobie aparat fotograficzny i rejestrowałem te lata, które obecnie są historią. Pewien bardzo mądry szef wioski powiedział, bym fotografował to wszystko, „bo gdy biali tu przyjdą, na pewno to wszystko zginie, a przecież trzeba, by nasze dzieci wiedziały, jak my teraz żyjemy”.

Uwiecznioną na zdjęciach Afrykę oglądać możemy codziennie do 6 marca 2015 r., w godzinach pracy biblioteki, czyli od poniedziałku do piątku 9.00- 17.00, w sobotę 10.00-14.00.

Wernisaż wystawy odbędzie się 4 lutego 2015 r. o godz. 16.00 w KOKPIT - Bibliotece Publicznej w Kazimierzu Dolnym, ul. Lubelska 32/34.

 

Skomentuj


Dodane komentarze (9)

 • kazimierzanka
  @ Pijany...
  Kto pyta nie błądzi :)Odpowiadam: to nie moje! Ktoś się "podszywa".
  Ty napisałeś z rozmysłem, a mój błąd bezwiednie popełniony :) Wiem, należy dbać o poprawność nie tylko w pisaniu ;)
 • pijany znad Grodarza
  @ Kazimierzanka
  To Twoje? :
  "Pijany ty jesteś głupi czy udajesz głupiego i to na wszystkich portalach!"
  Spojrzałem na IP i chyba nie, ale zapytać nie zaszkodzi. " Nie tylko pijany błądzi " haha
 • pijany znad Grodarza
  @ Kazimierzanka. haha
  Wiem, wiem. Piszesz o " we ". Ja napisalem tak z rozmysłem. Wiem, że nie piszesz tego złośliwie / ja również /. Po prostu dbamy o poprawność w pisaniu, bo też tego rodzaju portale winny temu słuzyć.
  nisko sie klaniam.
  @ ... Kazimierzak.
  Ty, jak zwykle NIE ROZUMIESZ. Chodziło o " we", a nie o rzekomą moja niechęć do Religii.
  Ach, ta zle rozumiana SZCZERA religijność.
  Ode mnie.Ojciec Bonifacy jest wspaniałym Pasterzem, a ta wystawa jest tego potwierdzeniem.
 • ...
  Pozdrawiam Ojca Bonifacego
 • ...
  @Kazimierzanka-mówiłaś,że nie znasz "pijanego",już znasz,nawet słowa się czepił,afryka mu nie pasuje,a tak właściwie to Pasterz,gdyby to o Bartka chodziło to litera się nie liczy,a tu kler ?taki typ.
 • kazimierzanka
  @ Pijany...
  "kocioł garnkowi przygania, a sam smoli"
  ;)
 • Kazimierzanka
  Pijany ty jesteś głupi czy udajesz głupiego i to na wszystkich portalach!
 • pijany znad Grodarza
  gdyby tak jeszcze " afryka" z dużej litery.
  Ogladałem zdjecia. Dzieciaki sa fascynujace. Ta schludność w ubiorze i porzadek we szkole POWALA.
 • kazimierzanka
  Ojciec Bonifacy to wspaniały ciepły człowiek, duchowny z powołania pięknie mówi, a afryka to jego pasja jest bardzo taktowny.

Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Weekend listopadowy 11-15 listopada 2021 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2021.
Pokaż stopkę