Yiddish Tango na początek Pardes Festival! Konkurs!

Komplikacje w międzynarodowym ruchu lotniczym spowodowały zmianę daty koncertu Olgi Avigail i Tango Attack. Artystka przylatuje do Polski wyłącznie na dwa koncerty: w Synagodze pod Białym Bocianem we Wrocławiu i w Teatrze Klepisko – inauguracja Pardes Festival 2020.
Wyjątkowy koncert na inaugurację Pardes Festival 2020! Środa, 16 września | godz. 19.00 | Teatr Klepisko. Teatr Klepisko / Skowieszynek 15 – droga przez Doły kazimierskie na Wylągi i dalej do Skowieszynka, skręt  na lewo, w polną drogę do Teatru Klepisko.
Fundacja Spichlerz Kultury, organizator Pardes Festival, zaprasza na koncert w plenerze. Na Scenie „Pod Orzechem” w Teatrze Klepisko wystąpi charyzmatyczna wokalistka Olga Avigail i zespół Tango Attack.
Polskie tango przedwojenne to splot pierwiastków słowiańskich i żydowskich, z nieustanną inspiracją tangiem argentyńskim w tle. Stolicą tanga była międzywojenna Warszawa: tango rozbrzmiewało w kawiarniach, kabaretach  i rewiach.  Tanga tworzyli w znakomitej większości tekściarze i muzycy żydowskiego pochodzenia. Teksty pisali Julian  Tuwim, Andrzej Włast, Władysław Szlengel, muzykę Henryk Wars, bracia Gold, Jerzy Petersburski. To oni w znacznej mierze ukształtowali oblicze nowoczesnej kultury rozrywkowej w Polsce. Dzięki nim istniała i rozwijała się wymiana kulturowa pomiędzy obiegiem polskim i jidyszowym.  Po wybuchu II wojny wielu twórców znalazło się po drugiej stronie muru – w zamkniętej dzielnicy żydowskiej. Polsko-żydowskie tango siłą „rozdzielono” jak kochanków, niegdyś nierozłącznych.
W programie koncertu tanga w jidysz, po polsku i hebrajsku. Nie zabraknie słynnej “Rebeki” z Kazimierza w wersji jidyszowej czy  „Ostatniej Niedzieli/Ostatniego Szabatu".
Projekt „Yiddish Tango” prezentowany był m.in. na prestiżowej scenie muzycznej Ameryki - Kennedy Center w Waszyngtonie, w nowojorskim JCC, na festiwalu Ashkenaz w kanadyjskim Toronto, w synagodze hiszpańskiej w czeskiej Pradze, w Synagodze pod Białym Bocianem we Wrocławiu, w centrum Eden Tamir w Jerozolimie, na Festiwalu Singera w Warszawie.
Wystąpią: Olga Avigail z zespołem Tango Attack:
Olga Avigail – wokal
Hadrian Tabęcki – pianino
Piotr Malicki – gitara
Grzegorz Bożewicz – bandoneon
Zapraszamy do niezwykłej podróży muzycznej w rytm tanga i spotkanie z wybitnymi muzykami w Teatrze Klepisko. Koncert w plenerze pozwoli na zachowanie dystansu społecznego. Obowiązują maseczki! Warto ubrać się cieplej i zabrać pledy, aby w pełni korzystać z przyjemności obcowania z naturą i muzyką. Bilet 35 zł, sprzedaż przed koncertem.
KONKURS!
Zapraszamy do udziału w naszym konkursie. Podwójna wejściówka powędruje do osoby, która w sposób najbardziej interesujący odpowie na pytanie konkursowe:
Dlaczego chciałabym/ chciałbym uczestniczyć w koncercie Olgi Avigail i Tango Attack organizowanym w Teatrze Klepisko w ramach Pardes Festival – Spotkania z Kulturą Żydowską 2020?
Na odpowiedzi wraz z imieniem, nazwiskiem i numerem telefonu należy przesłać na adres: redakcja@kazimierzdolny.pl  z dopiskiem KONKURS czekamy do 10 września do godziny 20:00. Ogłoszenie wyników 11 września na łamach naszego portalu.

Fot. autorka zdjęcia Olga Cieślar; Olga Avigail z zespołem Tango Attack.
Tekst: Aleksandra Markiewicz

SkomentujZobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Weekend listopadowy 11-15 listopada 2023 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Pokaż stopkę