Współpraca jest ważna

Skomentuj (3)

zobacz więcej (12)

Piosenki, wiersze i fraszki o kobietach, z kobietami i kobietom – tak w wielkim skrócie opisać można spotkanie seniorów w Bochotnicy. Było radośnie, dźwięcznie i skocznie, a w roli głównej oczywiście ...Dziesiątki!

Będąc 30- czy 40-latkiem często narzekamy na brak wolnego czasu. Praca, obowiązki domowe, dzieci – wszystko to wypełnia nam całą dobę, która zawsze wydaje się być za krótka. Jednak przychodzi w życiu taki czas, gdy wszystko wywraca się do góry nogami. Dzieci dorastają, dni stają się coraz dłuższe i w końcu odchodzimy na emeryturę. Lecz co potem? Jak długo można odpoczywać? W pewnym momencie, jak tłumaczą seniorzy, brakuje chęci, by zwyczajnie wstać z łóżka. Są jednak na szczęście różnorodne inicjatywy społeczne, dzięki którym znów można cieszyć się życiem.

W Bochotnicy działa prężnie Koło Emerytów i Rencistów, które posiada tzw. sekcję artystyczną czy grupę „...Dziesiątki”.

- Bardzo mi się spodobała ta inicjatywa, bo przywraca ona nam radość życia – mówi Zofia Skocz, emerytowana bibliotekarka. – Nie pamiętamy o swoim wieku, o swoich przypadłościach. Stwierdziłam, że to jest coś, co może mi dać w tej mojej szarej wiejskiej codzienności nowe światło, nową możliwość działania na tyle, na ile potrafię sama.

...Dziesiątki występują na przeróżnych imprezach. Wyróżnia je jednakowy strój i niesamowita energia, którą momentalnie zaraża się także publiczność. Jednak nie tylko o śpiew tutaj chodzi. Członkinie koła wymieniają się doświadczeniami i umiejętnościami, zarówno kulinarnymi, jak i artystycznymi. Oprócz tego organizowane są spotkania z innymi grupami oraz wycieczki.

- Trzeba być aktywnym – mówi Zofia Skocz. – A teraz ciągle jest coś do zrobienia. Ja muszę wstać, ubrać się, wyjść. I myślę, że wiele osób, które nie wiedzą, co mogą ze sobą zrobić, co zrobić z wolnym czasem, powinno się właśnie zjednoczyć w takie koło. Jeżeli nie ma – próbować założyć. Ja miałam to szczęście, że już działało. I realizować siebie, realizować swoje pasje. Jest to dla mnie odskocznia i powrót do życia.

W ostatnim czasie bochotnickie Koło Emerytów i Rencistów nawiązało współpracę z Kołem Gospodyń Wiejskich Polanki w Parchatce. W ramach współpracy odbywają się sąsiedzkie spotkania towarzyskie, podczas których uczestnicy m.in. czytają poezję.

- Bardzo spodobała mi się inicjatywa mieszkańców Parchatki z tego względu, że wyszli poza swoje środowisko. Udowodnili, że aktywność jest bardzo ważna – mówi Laurencja Krasowicz. – Takim motorem napędowym w Parchatce jest Anna Rybczyńska. Te wspaniałe spotkania literackie, w których miałyśmy przyjemność uczestniczyć bardzo mnie wzruszyły i zadziwiły. Pani Ania wybiera sobie takie utwory i poetów, żeby przemawiały do Pań, mimo że to jest trudna literatura.

I choć nie wszystkim pomysł spotkań literackich przypadł do gustu, „bo i czemu one niby mają służyć?”, organizatorzy się nie poddają. Zwolenników publicznego recytowania również nie brakuje. Teraz do grupy z Parchatki dołączyły także bochotnickie „...Dziesiątki”, które inicjatywą są zachwycone. Dlaczego?

- Pokonuje się bariery, wewnętrzne opory i  zahamowania – mówi Laurencja Krasowicz. – Wiadomo, że na początku jest ciężko i trudno, bo niektóre słowa są trudne. Niejedna z nas nigdzie wcześniej nie występowała ani publicznie, ani nawet chodząc do szkoły.

Jednak bariery są po to, by je pokonywać. Te wewnętrzne również. Bez względu na wiek.

- Nie ulega wątpliwości, że ta współpraca na poziomie lokalnym jest tak ogromnie ważna, bo ona dotyczy nas – mówi Laurencja Krasowicz. – W dzisiejszych czasach, czasach hejtu, nienawiści, obrzucania się błotem ta pozytywna działalność ma niezwykłą wagę.

W spotkaniu, które było swego rodzaju rewizytą  Koła Gospodyń Wiejskich Polanki w Parchatce u bochotnickiego Koła Emerytów i Rencistów, wzięli udział także radni Gminy Kazimierz Dolny: Piotr Guz, Damian Miroński i Ryszard Rybczyński a także prezes OSP w Bochotnicy – Robert Bieniek oraz prof. Stanisław Krasowicz. O oprawę muzyczną dla „...Dziesiątek” zadbał Sławomir Doraczyński.

Fragment występu ...dziesiatek można zobaczyć na Facebooku.

Skomentuj


Dodane komentarze (3)

  • kielczanki
    Fajne babki,mlode duchem,tak trzymac jak najdluzej !Pozdrawiamy ze swietokrzyskiego.
  • senior
    Koło Seniora. Większość Pań....i to one prowadzą tu rejwach. W kącie siedzi cichutko trzech jakby zalęknionych Seniorów. Ach !
  • Młoda emerytka
    Fajne określenie na upływające dziesiątki, dużo lepsze niż "stuknął" mi siódmy krzyżyk. Pozdrawiam panie z Bochotnicy.

Mapa


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Weekend listopadowy 11-15 listopada 2021 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2021.
Pokaż stopkę