Władysław Skoczylas w Zakopanem - wykład Maryli Sitkowskiej

Skomentuj (1)

Przed nami kolejny wykład z cyklu wydarzeń organizowanych przez Muzeum Nadwiślańskie w ramach projektu badawczo-edukacyjnego pt. „Zakopane w Kazimierzu”. „Władysław Skoczylas w Zakopanem" to tytuł spotkania ,które poprowadzi Maryla Sitkowska.

Jak już pisaliśmy, program badawczo-edukacyjny pt. „Zakopane w Kazimierzu” powstał w oparciu o trzy wystawy prezentowane w Galerii Wystaw Czasowych: „Władysław Skoczylas 1883-1934”, „Od/kodowanie” oraz „Kolekcja Olgi i Tadeusza Litawińskich”.

- W tle wszystkich wystaw pojawia się Zakopane, wraz z jego kulturą artystyczną, środowiskiem twórczym, sztuką i architekturą – piszą organizatorzy. – Zestawienie Zakopanego z Kazimierzem Dolnym nie jest przypadkowe. Obydwa miasteczka od dawna przyciągały artystów pięknem otaczającej ich przyrody i licznymi zabytkami przeszłości.
Już w najbliższy poniedziałek, 14 marca o godz. 16.00 w Gmachu Głównym Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym odbędzie się wykład Maryli Sitkowskiej zatytułowany „Władysław Skoczylas w Zakopanem".

Maryla Sitkowska to uznany historyk i krytyk sztuki, wybitna znawczyni twórczości Władysława Skoczylasa i autorka katalogu wszystkich znanych prac tego artysty.

- Władysław Skoczylas decydujące dla swej kariery dziesięciolecie 1908-1918 spędził w Zakopanem – czytamy w zapowiedzi. – Po studiach został zaangażowany do Szkoły Przemysłu Drzewnego jako nauczyciel rysunku, ale szybko sprawił, że Zakopane stało się zaledwie bazą wypadową dla jego wszechstronnej działalności artystycznej i społecznej. Symbolicznie przejął pałeczkę od Stanisława Witkiewicza w roku jego wyjazdu na stałe do Lovrany, podejmując w swej twórczości wątki góralskie, utożsamiane z patriotycznymi.

Oprócz tego działał w Towarzystwie Tatrzańskim, Towarzystwie „Sztuka Podhalańska" i Stowarzyszeniu „Kilim". To właśnie w Zakopanem poznał i zaprzyjaźnił się m.in. z Anną i Stefanem Żeromskimi. I choć w późniejszym okresie, Skoczylas sporo czasu spędzał w Kazimierzu czy Warszawie, wciąż powracał do Zakopanego.

O roli Zakopanego w życiu Władysława Skoczylasa oraz jego oryginalnej twórczości, inspiracjach i zaangażowaniu w życie społeczne opowie już za kilka dni Maryla Sitkowska.

 

Program kolejnych wykładów

2 kwietnia, sobota  godz. 11.00 - Dorota Seweryn-Puchalska: "Pępek świata" – Kazimierz czy Zakopane?
22 kwietnia, piątek godz. 15.00 - Wernisaż wystawy „Aby to piękno służyło innym... Kolekcja Olgi i Tadeusza Litawińskich z Zakopanego"

Wszystkie wydarzenia odbywają się w Gmachu Głównym Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym. Wstęp wolny.

 

Skomentuj


Dodane komentarze (1)

Mapa

Muzea

Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Wyjazd to idealny pomysł na perfekcyjny Dzień Kobiet 2024. Jeżeli szukasz interesującego miejsca, zobacz co oferują właściciele obiektów na ten szczególny dzień.
Pokaż stopkę