Wielka woda ominie Kazimierz? (aktualizacja 28 maja 18:00)

zobacz więcej (89)

Starosta puławski  ogłosił stan pogotowia przeciwpowodziowego na terenie powiatu Puławskiego dla Miasta Puławy oraz gmin: Puławy, Kazimierz Dolny, Janowiec. Dziś woda powoli opada.

W związku z aktualną sytuacją hydrologiczno-meteorologiczną oraz prognozowanymi stanami wód na Wiśle w Puławach oraz gminach nadwiślańskich powiatu puławskiego ogłoszono w piątek 24 maja pogotowie przeciwpowodziowe.

- W gminie Kazimierz Dolny obowiązuje pogotowie przeciwpowodziowe – mówi burmistrz Kazimierza Artur Pomianowski. – Gdy Wisła osiągnie w Puławach poziom 550 cm, ogłoszony zostanie stan alarmowy.

Takiej wody można się spodziewać w Puławach nad ranem w niedzielę. Stan alarmowy ma być przekroczony o 30 cm. W związku z tym Biuro Prognoz Hydrologicznych IMGW-PIB Kraków Obszar Kraków ogłosiło w piątek 24 maja najwyższy trzeci stopień zagrożenia dla terenów nadwiślańskich województwa lubelskiego.

W związku z wysokim stanem wody promy na Wiśle zawiesiły kursy.

Aktualizacja 25 maja godz. 8:00

Stan wody na Wiśle w Kazimierzu 470 cm. W stosunku do stanu z dnia wczorajszego z godz. 11.00 wody przybyło 60 cm.

Aktualizacja 25 maja godz. 18:30

Poziom wody w Wiśle wynosi 520 cm. W ciągu 10 godzin przybyło kolejne 30 cm. I dalej będzie przybywać.

- Cała górna Wisła znajduje się w strefie wody wysokiej. Stany alarmowe przekroczone są od miejscowości Sierosławice w woj. małopolskim aż po Annopol w woj. lubelskim. W godzinach wieczornych fala wezbraniowa zbliżać się będzie do Sandomierza. W niedzielę stan wody w Wiśle w Sandomierzu osiągnie swoje maksimum (około 715 cm) i przekroczy stan alarmowy o 115 cm. W niedzielę w godzinach popołudniowych również prognozuje się osiągnięcie maksymalnego stanu podczas przejścia wezbrania w Zawichoście (765cm). Oznaczać to będzie przekroczenie stanu alarmowego o 145 cm – czytamy w Komunikacie prasowym IMGW-PIB „Aktualna i prognozowana sytuacja meteorologiczna i hydrologiczna w Polsce”. – W poniedziałek fala wezbraniowa przy przekroczonym stanie alarmowym o 120 cm przemieszczać się będzie przez Puławy a z poniedziałku na wtorek przez Dęblin.

W Kazimierzu po wałach spacerują turyści, fotografując się w wielką wodą. Nie brak też miejscowych z niepokojem obserwujących wodowskaz w Grodarzu, który 9 lat temu podczas wysokiego stanu Wisły w ogóle zniknął pod wodą. W tej chwili jest doskonale widoczny, a woda w Grodarzu dochodzi do poziomu kamienicy Białej, dalej jest już sucho. Pod wodą jest za to boisko Orłów i marina – zniknął owal portowej zatoki, która otworzyła się na otwartą Wisłę, a statki widoczne są zanim jeszcze wejdziemy na wały.

Oglądaj na Facebooku >>>

Aktualizacja 26 maja godz. 8:00

Wodowskaz w Kazimierzu pokazuje 570 cm. Pojawiły się podsiąki na końcu ulicy Nadwiślańskiej, jednak jak zapewnia wiceburmistrz Dariusz Wróbel, nie stanowi to większego zagrożenia. Boisko do siatkówki plażowej zaczyna przypominać wyspę. W marinie woda podchodzi prawie do podstawy wału. W Grodarzu woda minęła  kamienicę Białą.

- Pozostajemy w ścisłym kontakcie ze służbami bezpieczeństwa i służbami wojewódzkimi - mówi wiceburmistrz Kazimierza Dariusz Wróbel. - Stan Wisły jest wysoki, jednak na razie nie pojawiły się jakiekolwiek większe zagrożenia. Sytuacja stale jest monitorowana zarówno przez służby miejskie jak i Ochotniczej Straży Pożarnej.

Aktualizacja 26 maja godz. 20:00

Na wodowskazie w Grodarzu 620 cm. Boisko do piłki plażowej to  wyspa i to już zamieszkana - przez bobry. Na boisku Orłów w piłkę grają w tej chwili co najwyżej kaczki.

Wisła fascynuje i przeraża. Przy wodowskazie nie brak tych, którzy z niepokojem przyglądają się przybierającej wodzie. Znacznie więcej delektuje się zachodem słońca, które odbija się malowniczo w wielkiej wodzie...

Aktualizacja 27 maja godz. 10.45

Na wodowskazie w Grodarzu 650 cm.

- Sytuacja się stabilizuje w sposób zdecydowany - mówi Dariusz Wróbel, zastępca burmistrza Kazimierza Dolnego. - Następują przyrosty, ale bardzo minimalne, czyli mamy już do czynienia z takim spłaszczeniem tej fali wezbraniowej.

Pojawiają się drobne przesiąki, ale nie na samych wałach, a na urządzeniach hydrotechnicznych, m.in. na ulicy Nadwiślańskiej czy Krakowskiej. Podobnie rzecz wygląda w Bochotnicy i Parchatce. Jednak wszystko jest pod stałą kontrolą.
- Prognozy są uspokajające, czyli najprawdopodobniej dzisiaj będziemy mieli do czynienia z takim apogeum jeśli chodzi o wysokość tej fali wezbraniowej - mówi Dariusz Wróbel. - Dziś od godzin popołudniowych spodziewamy się już systematycznego obniżania stanu wody. (ASM)

Aktualizacja 27 maja godz. 18:00

Wisła w Kazimierzu przestała się podnosić, chociaz jej stan jest bardzo wysoki. Wodowskaz od rana wskazuje 650cm. Gdyby nie opaska na Grodarzu, woda byłaby w mieście.

Aktualizacja 28 maja godz. 10.30

Woda podowli opada. Choć nie jest łatwo odczytać dane z wodowskazu, wszystko wskazuje na to, że przez noc woda opadła o ok. 40 cm.  (ASM)

Aktualizacja 28 maja godz. 11.00

Wodowskaz wskazuje 600 cm.

Przy ulicy Krakowskiej trwa wypompowywanie wody z rowów drenażowych przy wale wiślanym. Prace prowadzone przez miejscową OSP i PSP mają na celu niedopuszczenie do podtopień najbliższych zabudowań. (ASM)

Aktualizacja 28 maja godz. 18.00

Woda systematycznie opada. Wodowskaz pokazuje 575cm.

Aktualizacja 29 maja godz. 15:30

Woda sukcesywnie opada. Wodowskaz pokazuje 520 cm.

Aktualizacja 30 maja godz.15:00
Burmistrz Kazimierza odwołał pogotowie przeciwpowodziowe na terenie gminy.

Skomentuj



Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Znamy sposób na udane Wakacje 2024! Odpowiedź znajdziesz w naszych ofertach noclegowych na Lato, Wakacje 2024. Nie zwlekaj atrakcyjne noclegi czekają...
Pokaż stopkę