Wielka woda ominie Kazimierz? (aktualizacja 28 maja 18:00)

zobacz więcej (89)

Starosta puławski  ogłosił stan pogotowia przeciwpowodziowego na terenie powiatu Puławskiego dla Miasta Puławy oraz gmin: Puławy, Kazimierz Dolny, Janowiec. Dziś woda powoli opada.

W związku z aktualną sytuacją hydrologiczno-meteorologiczną oraz prognozowanymi stanami wód na Wiśle w Puławach oraz gminach nadwiślańskich powiatu puławskiego ogłoszono w piątek 24 maja pogotowie przeciwpowodziowe.

- W gminie Kazimierz Dolny obowiązuje pogotowie przeciwpowodziowe – mówi burmistrz Kazimierza Artur Pomianowski. – Gdy Wisła osiągnie w Puławach poziom 550 cm, ogłoszony zostanie stan alarmowy.

Takiej wody można się spodziewać w Puławach nad ranem w niedzielę. Stan alarmowy ma być przekroczony o 30 cm. W związku z tym Biuro Prognoz Hydrologicznych IMGW-PIB Kraków Obszar Kraków ogłosiło w piątek 24 maja najwyższy trzeci stopień zagrożenia dla terenów nadwiślańskich województwa lubelskiego.

W związku z wysokim stanem wody promy na Wiśle zawiesiły kursy.

Aktualizacja 25 maja godz. 8:00

Stan wody na Wiśle w Kazimierzu 470 cm. W stosunku do stanu z dnia wczorajszego z godz. 11.00 wody przybyło 60 cm.

Aktualizacja 25 maja godz. 18:30

Poziom wody w Wiśle wynosi 520 cm. W ciągu 10 godzin przybyło kolejne 30 cm. I dalej będzie przybywać.

- Cała górna Wisła znajduje się w strefie wody wysokiej. Stany alarmowe przekroczone są od miejscowości Sierosławice w woj. małopolskim aż po Annopol w woj. lubelskim. W godzinach wieczornych fala wezbraniowa zbliżać się będzie do Sandomierza. W niedzielę stan wody w Wiśle w Sandomierzu osiągnie swoje maksimum (około 715 cm) i przekroczy stan alarmowy o 115 cm. W niedzielę w godzinach popołudniowych również prognozuje się osiągnięcie maksymalnego stanu podczas przejścia wezbrania w Zawichoście (765cm). Oznaczać to będzie przekroczenie stanu alarmowego o 145 cm – czytamy w Komunikacie prasowym IMGW-PIB „Aktualna i prognozowana sytuacja meteorologiczna i hydrologiczna w Polsce”. – W poniedziałek fala wezbraniowa przy przekroczonym stanie alarmowym o 120 cm przemieszczać się będzie przez Puławy a z poniedziałku na wtorek przez Dęblin.

W Kazimierzu po wałach spacerują turyści, fotografując się w wielką wodą. Nie brak też miejscowych z niepokojem obserwujących wodowskaz w Grodarzu, który 9 lat temu podczas wysokiego stanu Wisły w ogóle zniknął pod wodą. W tej chwili jest doskonale widoczny, a woda w Grodarzu dochodzi do poziomu kamienicy Białej, dalej jest już sucho. Pod wodą jest za to boisko Orłów i marina – zniknął owal portowej zatoki, która otworzyła się na otwartą Wisłę, a statki widoczne są zanim jeszcze wejdziemy na wały.

Oglądaj na Facebooku >>>

Aktualizacja 26 maja godz. 8:00

Wodowskaz w Kazimierzu pokazuje 570 cm. Pojawiły się podsiąki na końcu ulicy Nadwiślańskiej, jednak jak zapewnia wiceburmistrz Dariusz Wróbel, nie stanowi to większego zagrożenia. Boisko do siatkówki plażowej zaczyna przypominać wyspę. W marinie woda podchodzi prawie do podstawy wału. W Grodarzu woda minęła  kamienicę Białą.

- Pozostajemy w ścisłym kontakcie ze służbami bezpieczeństwa i służbami wojewódzkimi - mówi wiceburmistrz Kazimierza Dariusz Wróbel. - Stan Wisły jest wysoki, jednak na razie nie pojawiły się jakiekolwiek większe zagrożenia. Sytuacja stale jest monitorowana zarówno przez służby miejskie jak i Ochotniczej Straży Pożarnej.

Aktualizacja 26 maja godz. 20:00

Na wodowskazie w Grodarzu 620 cm. Boisko do piłki plażowej to  wyspa i to już zamieszkana - przez bobry. Na boisku Orłów w piłkę grają w tej chwili co najwyżej kaczki.

Wisła fascynuje i przeraża. Przy wodowskazie nie brak tych, którzy z niepokojem przyglądają się przybierającej wodzie. Znacznie więcej delektuje się zachodem słońca, które odbija się malowniczo w wielkiej wodzie...

Aktualizacja 27 maja godz. 10.45

Na wodowskazie w Grodarzu 650 cm.

- Sytuacja się stabilizuje w sposób zdecydowany - mówi Dariusz Wróbel, zastępca burmistrza Kazimierza Dolnego. - Następują przyrosty, ale bardzo minimalne, czyli mamy już do czynienia z takim spłaszczeniem tej fali wezbraniowej.

Pojawiają się drobne przesiąki, ale nie na samych wałach, a na urządzeniach hydrotechnicznych, m.in. na ulicy Nadwiślańskiej czy Krakowskiej. Podobnie rzecz wygląda w Bochotnicy i Parchatce. Jednak wszystko jest pod stałą kontrolą.
- Prognozy są uspokajające, czyli najprawdopodobniej dzisiaj będziemy mieli do czynienia z takim apogeum jeśli chodzi o wysokość tej fali wezbraniowej - mówi Dariusz Wróbel. - Dziś od godzin popołudniowych spodziewamy się już systematycznego obniżania stanu wody. (ASM)

Aktualizacja 27 maja godz. 18:00

Wisła w Kazimierzu przestała się podnosić, chociaz jej stan jest bardzo wysoki. Wodowskaz od rana wskazuje 650cm. Gdyby nie opaska na Grodarzu, woda byłaby w mieście.

Aktualizacja 28 maja godz. 10.30

Woda podowli opada. Choć nie jest łatwo odczytać dane z wodowskazu, wszystko wskazuje na to, że przez noc woda opadła o ok. 40 cm.  (ASM)

Aktualizacja 28 maja godz. 11.00

Wodowskaz wskazuje 600 cm.

Przy ulicy Krakowskiej trwa wypompowywanie wody z rowów drenażowych przy wale wiślanym. Prace prowadzone przez miejscową OSP i PSP mają na celu niedopuszczenie do podtopień najbliższych zabudowań. (ASM)

Aktualizacja 28 maja godz. 18.00

Woda systematycznie opada. Wodowskaz pokazuje 575cm.

Aktualizacja 29 maja godz. 15:30

Woda sukcesywnie opada. Wodowskaz pokazuje 520 cm.

Aktualizacja 30 maja godz.15:00
Burmistrz Kazimierza odwołał pogotowie przeciwpowodziowe na terenie gminy.

SkomentujZobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poszukujesz noclegu na Boże Ciało 2021? Dobrze trafiłeś! Zobacz oferty noclegowe, dzięki którym bez trudu zaplanujesz swój wymarzony wyjazd na Boże Ciało 2021.
Znamy sposób na udane Wakacje 2021! Odpowiedź znajdziesz w naszych ofertach noclegowych na Lato, Wakacje 2021. Nie zwlekaj atrakcyjne noclegi czekają...
Pokaż stopkę