Wieczory Muzyczne przechodzą do historii?

Skomentuj (10)

Letnie Wieczory Muzyczne w Kazimierzu Dolnym - impreza promująca brzmienie kazimierskich organów, do klawiatury których zasiadali artyści wysokiej klasy, zda się przechodzic do historii. 7 lipca odbył się pierwszy koncert tego lata i wszystko wskazuje na to, że… ostatni.

Od ponad 24 lat, co roku w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą odbywają się Letnie Wieczory Muzyczne. Kilka razy w roku Kazimierska Fara wypełnia się muzyką i publicznością, która z niecierpliwością wyczekuje kolejnych koncertów, kolejnych wybitnych artystów. Występowali tu m.in. Robert Hugo z Czech, Krzysztof Kolberger recytujący Tryptyk Rzymski, Rościsław Wygranienko, Jadwiga Rappe czy Krzysztof i Kuba Jakowicz.

W tym roku na lipcowy koncert zaproszeni zostali Marek Toporowski i Andrzej Bauer, klawesynista i wiolonczelista, którzy zaprezentowali m.in. utwory J.S. Bacha.

Marek Toporowski – klawesynista, organista, kameralista i dyrygent, obecnie jeden z najbardziej znanych wykonawców muzyki dawnej w Polsce. Ukończył studia na Akademii Muzyczne w Warszawie, potem doskonalił swe umiejętności we Francji i w Holandii. Na swoim koncie ma wiele nagród, m.in. jest laureatem I Nagrody I Ogólnopolskiego Konkursu Klawesynowego im. Wandy Landowskiej w Krakowie. Podczas koncertu w Kazimierzu Dolnym zaprezentował takie utwory jak, „Allemande”, „Air”, „Gigue” czy „Courante” Pawła Szamańskiego.

Andrzej Bauer – wiolonczelista, zdobywca pierwszej nagrody na Międzynarodowym Konkursie ARD w Monachium oraz laureat Międzynarodowego Konkursu „Praska Wiosna” i nagrody Parlamentu Europy i Rady Europejskiej. Ukończył studia na Akademii Muzycznej w Łodzi, obecnie prowadzi tam klasę skrzypiec. W Kazimierzu Dolnym mogliśmy usłyszeć w jego wykonaniu utwory J.S Bacha, „Prelude”, „Sarabande” czy „Bourree I – Bourree II”.

Na koncert licznie przybyła wierna kazimierska publiczność - turyści i miejscowi - melomani, którzy od lat uczestniczą w Letnich Wieczorach Muzycznych.

- Wszystko zaczęło się od pomysłu, aby pokazać brzmienie organów Kazimierskiej Fary – instrumentu unikatowego, najstarszego w Polsce, jednego z najstarszych w Europie, który jest w miarę w dobrym stanie, na tyle dobrym, że można na nim koncertować. Z biegiem lat impreza coraz bardziej się rozwijała – mówi Monika Dudzińska, dyrektor Kazimierskiego Ośrodka Kultury. – Teraz co roku ludzie pytają, czy będą kolejne koncerty - jest to impreza, która ma swoją stałą publiczność, bo zapraszamy wykonawców na najwyższym poziomie.

Organizatorami Letnich Wieczorów Muzycznych są: Kazimierski Ośrodek Kultury, Parafia P.W. Św. Jana Chrzciciela i Św. Bartłomieja AP., Towarzystwo Ochrony Dziedzictwa Kulturowego „Kazimierski Fara” oraz Urząd Miasta Kazimierz Dolny. Do tej pory impreza była wspomagana finansowo przez Ministerstwo Kultury, Fundację Warta oraz Urząd Marszałkowski, niestety w tym roku odmówiono wsparcia dla tej imprezy. Dlatego też pierwszy tegoroczny koncert był najprawdopodobniej jedynym, jaki w ramach Letnich Wieczorów Muzycznych 2007 odbył się tego lata.

Skomentuj


Mapa


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Znamy sposób na udane Wakacje 2024! Odpowiedź znajdziesz w naszych ofertach noclegowych na Lato, Wakacje 2024. Nie zwlekaj atrakcyjne noclegi czekają...
Pokaż stopkę