Plany i podsumowania

Jeszcze niedawno w Kazimierzu Dolnym przygrywały klezmerskie kapele, teraz przygotowujemy się do Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi. Jednak zanim w Miasteczku zagości kolejna impreza, podsumować należy tą pierwszą. Jaki był więc tegoroczny Festiwal Muzyki i Tradycji Klezmerskiej?

- Festiwal goni festiwal i zanim Dwa Brzegi rozgoszczą się na dobre w Kazimierzu Dolnym, chciałabym się podzielić kilkoma refleksjami po 7 edycji Festiwalu Muzyki i Tradycji Klezmerskiej – opowiada Aleksandra Markiewicz. - Pogoda i nastroje były znakomite i choć właśnie podczas koncertu Agnes Palmisano i Klezmer Reloaded lał rzęsisty deszcz, to atmosfera w namiocie festiwalowym przy Knajpie u Fryzjera była fenomenalna. Artyści długo jeszcze wspominać będą publiczność festiwalową, która śpiewając „Sto lat” wyraziła najwyższe uznanie dla muzyków.

 

- Zainicjowany tego roku we współpracy ze Międzynarodowym Festiwalem Filmowym „Żydowskie Motywy” program filmowy realizowany dzięki zaangażowaniu Folwarku Walencja będzie kontynuowany w formie regularnych projekcji filmów ze zbiorów Stowarzyszenia „Żydowskie Motywy” – tłumaczy Aleksandra Markiewicz.

 

Jak zapowiada Aleksandra Markiewicz, już 17 sierpnia, w piątek, o godz. 18.00 w Folwarku Walencja odbędzie się spotkanie z Ewą Szprynger - prezeską Stowarzyszenia „Żydowskie Motywy”.

 

- Pokażemy dwa filmy wybitnej dziennikarki i dokumentalistki „Już nie ma tych miasteczek…” – film został zrealizowany w TVP Lublin oraz ponowną projekcję filmu „Tam był kiedyś nasz dom” - filmową opowieść o historii społeczności żydowskiej Zamościa – mówi Aleksandra Markiewicz.

 

W ramach tegorocznego Festiwalu Muzyki i Tradycji Klezmerskiej, w Folwarku Walencja odbyło się spotkanie z Michałem Tkaczyńskim, reżyserem słynnego już i pokazywanego na wszystkich światowych przeglądach filmów żydowskich dokumentu „Księżyc to Żyd”.

 

- Spotkanie to było interesującą rekonstrukcją procesu powstawania filmu dokumentalnego o żywej żydowskiej tradycji we współczesnej Polsce – mówi Aleksandra Markiewicz. - Film został nagrodzony na kwietniowym Festiwalu "Żydowskie motywy", otrzymał Nagrodę Specjalną "Warszawskiego Feniksa" "dla filmu najlepiej obrazującego współczesne życie żydowskie". Międzynarodowy skład jury w Bukareszcie (maj 2012) przyznał filmowi Michała Tkaczyńskiego statuetkę dla Najlepszego Filmu.

 

- Program literacki organizowany w Domu Architekta SARP zaskarbił sobie uznanie publiczności i pozytywne głosy, które zbierałam podczas trwania całego Festiwalu, utwierdziły mnie w przekonaniu, że przybliżanie dorobku kultury żydowskiej, spotkania ze znawcami tematyki żydowskiej i udział publiczności w spotkaniach z żydowskimi świadkami historii winny się na stałe wpisać w kulturalny krajobraz Kazimierza Dolnego – tłumaczy Aleksandra Markiewicz.

 

Bez wątpienia ważnym punktem programu była prezentacja zabytków kultury żydowskiej Lubelszczyzny przygotowana przez dr Małgorzatę Stolarską-Fronia z Muzeum Historii Żydów Polskich.

 

- Popularyzacja wielokulturowej przeszłości regionu lubelskiego winna się stać – w moim odczuciu – leitmotivem Festiwalu Muzyki i Tradycji Klezmerskiej w Kazimierzu Dolnym. Obie z panią dr Małgorzatą Stolarską-Fronia dziękujemy za przybycie na spotkanie znamienitego gościa z Urzędu Miasta, Pani wiceburmistrz Marzanny Cendrowskiej, Pani Doroty Seweryn-Puchalskiej z Muzeum Nadwiślańskiego oraz radnych powiatowych i gminnych. Tematy wywołane przeze mnie po prezentacji dziedzictwa żydowskiego na Lubelszczyźnie, choćby kwestia nieobecności Kazimierza Dolnego w projekcie Szlak Chasydzki skłoniły – jak sądzę – do refleksji nad przywróceniem obecności kultury żydowskiej w Kazimierzu Dolnym.

 

Zadowolenia z przebiegu Festiwalu Muzyki i Tradycji Klezmerskiej nie kryje także Robert Sulkiewicz.

 

- Według mnie tegoroczna edycja festiwalu wypadła dobrze - mówi Robert Sulkiewicz. - Jestem bardzo zadowolony z wszystkich wydarzeń artystycznych, zarówno z koncertów, jak i spotkań literackich. Program był ułożony był w taki sposób, że każdy kolejny dzień festiwalu różnił się od poprzedniego.

 

- W nawiązaniu do toczącej się na Kazimierskim Portalu Internetowym dyskusji na temat koncertu finałowego, pragnę poinformować, że zorganizuję galę finałową na Rynku, jedynie w przypadku gdy otrzymam pomoc finansową z zewnątrz - tłumaczy Robert Sulkiewicz.

 

W przyszłym roku kolejna edycja Festiwalu Muzyki i Tradycji Klezmerskiej. Jak będzie ona wyglądać? Kogo gościć będzie kazimierska scena? Przekonamy się o tym za kilka miesięcy.

SkomentujZobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Znamy sposób na udane Wakacje 2024! Odpowiedź znajdziesz w naszych ofertach noclegowych na Lato, Wakacje 2024. Nie zwlekaj atrakcyjne noclegi czekają...
Pokaż stopkę