W Kazimierzu będzie jaśniej

Gmina przymierza się do realizacji projektu Modernizacja oświetlenia drogowego na terenie miasta i gminy Kazimierz Dolny 2019 - 21. By to umożliwić radni na ostatnim posiedzeniu połączonych komisji Rady Miejskiej opiniowali projekt zmian w Wieloletniej Prognozie Finansowej Gminy Kazimierz Dolny na lata 2019-2031.

Projekt obejmuje wymianę żółtego oświetlenia sodowego na białe ledowe, bardziej ekonomiczne, na terenie całej gminy.

- Na jakie oszczędności liczymy? Szacunki mówią, że może być to 60 – 65%. Ja podchodzę do tego bardziej sceptycznie, bo wiadomo, że na terenie gminy część lamp świeci się całą noc, a część tylko do godziny 23.00. W związku z tym te oszczędności będą różne na różnych odcinkach. Ale jeśli będą nawet na poziomie 50 – 60%, to i tak będą one odczuwalne dla gminy, biorąc pod uwagę, że rocznie rachunki dla gminy za energię zużytą do oświetlenia wynoszą ponad 300 tys. zł – mówi burmistrz Artur Pomianowski.

Jakie będą koszty tej inwestycji?

- Jesteśmy w trakcie przygotowywania dokumentacji. W tej chwili szacowany koszt to ponad 2 mln zł – mówi burmistrz.

W zmianach do Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Kazimierz Dolny na lata 2019-2031 łączne nakłady na ten cel oszacowano na 2250 tys. zł.

- W ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Lubelskiego przewidziano dofinansowanie na poziomie nawet 85%, czyli gmina poniesie koszty rzędu 15% - przekonuje burmistrz.

Główna księgowa deklarowała, że gmina może liczyć na półtora miliona dofinansowania przy wkładzie własnym 750 tys. zł.

- Jeżeli wniosek przejdzie, to inwestycja zostanie zrealizowana do końca 21 r. – mówi burmistrz. – Szanse mamy duże.

W gminie Kazimierz Dolny w większości ulic świeci się żółte światło uliczne. Białe, oszczędne – takie jak na Puławskiej czy Szkolnej –  wciąż jest rzadkością. Jest szansa, by to zmienić. Radni zaopiniowali pomysł pozytywnie jednogłośnie.

SkomentujZobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2020.
Zaplanuj razem z nami świąteczny wyjazd do dowolnego miejsca w Polsce. Poznaj oferty specjalne noclegów na Wigilię i Boże Narodzenie 2020.
Pokaż stopkę