W Kazimierzu będzie jaśniej

Gmina przymierza się do realizacji projektu Modernizacja oświetlenia drogowego na terenie miasta i gminy Kazimierz Dolny 2019 - 21. By to umożliwić radni na ostatnim posiedzeniu połączonych komisji Rady Miejskiej opiniowali projekt zmian w Wieloletniej Prognozie Finansowej Gminy Kazimierz Dolny na lata 2019-2031.

Projekt obejmuje wymianę żółtego oświetlenia sodowego na białe ledowe, bardziej ekonomiczne, na terenie całej gminy.

- Na jakie oszczędności liczymy? Szacunki mówią, że może być to 60 – 65%. Ja podchodzę do tego bardziej sceptycznie, bo wiadomo, że na terenie gminy część lamp świeci się całą noc, a część tylko do godziny 23.00. W związku z tym te oszczędności będą różne na różnych odcinkach. Ale jeśli będą nawet na poziomie 50 – 60%, to i tak będą one odczuwalne dla gminy, biorąc pod uwagę, że rocznie rachunki dla gminy za energię zużytą do oświetlenia wynoszą ponad 300 tys. zł – mówi burmistrz Artur Pomianowski.

Jakie będą koszty tej inwestycji?

- Jesteśmy w trakcie przygotowywania dokumentacji. W tej chwili szacowany koszt to ponad 2 mln zł – mówi burmistrz.

W zmianach do Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Kazimierz Dolny na lata 2019-2031 łączne nakłady na ten cel oszacowano na 2250 tys. zł.

- W ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Lubelskiego przewidziano dofinansowanie na poziomie nawet 85%, czyli gmina poniesie koszty rzędu 15% - przekonuje burmistrz.

Główna księgowa deklarowała, że gmina może liczyć na półtora miliona dofinansowania przy wkładzie własnym 750 tys. zł.

- Jeżeli wniosek przejdzie, to inwestycja zostanie zrealizowana do końca 21 r. – mówi burmistrz. – Szanse mamy duże.

W gminie Kazimierz Dolny w większości ulic świeci się żółte światło uliczne. Białe, oszczędne – takie jak na Puławskiej czy Szkolnej –  wciąż jest rzadkością. Jest szansa, by to zmienić. Radni zaopiniowali pomysł pozytywnie jednogłośnie.

SkomentujZobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Zaplanuj razem z nami świąteczny wyjazd do dowolnego miejsca w Polsce. Poznaj oferty specjalne noclegów na Wigilię i Boże Narodzenie 2023.
Pokaż stopkę