W cieniu wielkiej polityki

Skomentuj (30)

zobacz więcej (6)

Poseł Janusz Palikot z Platformy Obywatelskiej spotkał się w piątek z mieszkańcami Kazimierza Dolnego. Sala Kazimierskiego Ośrodka Kultury była wypełniona po brzegi. Wielu przyciągnęła kontrowersyjna sława jego nazwiska, wielu chciało otrzeć się o wielką politykę, wielu przyszło z nadzieją załatwienia konkretnej sprawy.

W swoim wystąpieniu Janusz Palikot mówił o bieżących problemach politycznych dotyczących zarówno szczytów władzy, jak i Lubelszczyzny, która ma teraz w końcu szansę wyjść z cienia. Służyć ma temu między innymi – jak mówił poseł podczas spotkania w Kazimierzu – lubelska strefa ekonomiczna, rozwój Bogdanki, przygotowanie puławskich Azotów do produkcji gazu z węgla, budowa lotniska w Świdniku czy budowa drogi ekspresowej S 19 łączącej przejście graniczne z Białorusią w Kuźnicy Białostockiej z przejściem ze Słowacją w Barwinku.

Zebrani oczekiwali od posła także interwencji w konkretnych sprawach dotyczących Kazimierza. Poruszano problemy odrolnienia działek przy ulicy Słonecznej, własności kamienicy Gdańskiej, niszczenia środowiska naturalnego przez quady, dotacji państwowych dla Kazimierza jako jednego z miast – pomników historii oraz rozszerzenia oferty kulturalnej Lublina, starającego się o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury, o imprezy organizowane w regionie, w tym – w Kazimierzu.
Poseł odnosząc się do tych spraw, przypomniał o działaniach jego komisji Przyjazne Państwo, która zgłosiła m.in. projekt 17 zmian w prawie budowlanym, co znacznie ułatwi życie obywatelom. Na razie został on zablokowany przez prezydenta. W opracowaniu jest także projekt usprawniający tworzenie planów przestrzennego zagospodarowania, co przy obecnych przepisach jest długotrwałe i uciążliwe.  Jednocześnie Janusz Palikot podkreślił, że Kazimierz nie może się obyć bez konserwatora zabytków.

- Kazimierz jest pięknym niepowtarzalnym, unikatowym miastem. A było wiele miast w Polsce, które miały taki potencjał, ale przez brak odpowiednich działań zostały zrujnowane, zeszpecone. Wy musicie tego pilnować jak niepodległości! Jednak jedną sprawą jest ta święta wojna o przestrzeń miasta, o urbanistykę, o zachowanie podstawowych parametrów, inną sprawą jest całkowity czasami brak zdrowego rozsądku. To trzeba zmienić – nie na zasadzie legislacyjnej, ale poprzez szkolenia konserwatorów, by zmienić ich sposób myślenia, by nie utonąć w morzu papierów.

Osoby biorące udział w dyskusji otrzymały książki autorstwa Janusza Palikota „Płoną koty w Biłgoraju”.

Skomentuj


Dodane komentarze (30)

 • Norbert
  Dlaczego usunięto zamieszczony komentarz? Dotyczył on polityki i człowieka, którego przedstawia ten artykuł. Ponadto, a może przede wszystkim powracał do sprawy zagłady Żydów, do której niestety niektórzy Polacy, tacy jak jak ojciec Janusza Palikota, przyłożyli czynną i zbrodniczą rękę. Żydzi stanowili ponad połowę mieszkańców przedwojennego Kazimierza, a zatem wszystkie kwestie są wzajemnie powiązane.
 • ABC
  Będą "przekwalifikowywać" jak tylko Grzechu zostanie na drugą kadencję...
 • ABC
  Grzechu jak zostanie na drugą kadencję to Marcinu i Paligłupu będą Państwu "przekwalifikowywać"... na Górach już zaczęli...
 • ABC
  Niech tylko Grzecho zostanie na drugą kadencję to będą Państwu "przekwalifikowywać"..., na Górach już zaczęli...
 • Franek
  Mnie osobiście zaszczycił by polityk którego kampanii wyborczej nie "finansowali" by emeryci, renciści i studenci tak jak w przypadku Palikota
 • Olek
  Treść Piosenki Lady Pank pasuje jak ulał do występków Palikota i Niesiołowskiego
 • Tadek
  Informuję pijanego że poglądy to można zmieniać, tylko nie partie.Większość polskich polityków zmienia partie po to ,aby utrzymać się przy korycie. Swoją drogą to Marcina P. nie traktuję jako polityka.
 • kazimierzanka
  Masz rację niestety miły gościu...
  Oto Kazimierzacy właśnie (pocieszające, że nie wszyscy)!
  Zobaczysz, zaraz i mi się "oberwie":)
 • gość
  Chorzy z nienawiści, biedni mali ludzie, dowartościowują się opluwaniem wszystkich do okoła.Jest taka stara piosenka Lady Panku, jak ona pasuje do wiodacej części naszych kazimierskich komentatorów:
  "To nie do wiary, że się ziścił
  taki piękny plan
  Mamy wokół znów nienawiści
  kosmiczny prawie stan

  W innych sprawach to ciut gorzej
  - "Bieda, panie... Cóż"
  Ale co do samej nienawiści
  - to siódme niebo już

  Niech tam sobie inni gdzieś
  mają ropę, prąd i gaz
  Nie podskoczą nam - o nie!
  Tyle tej energii w nas
  Niech no kto wychyli łeb
  Trzeba opluć, zgnoić, zgnieść
  Taki nasz powszedni chleb
  Obsobaczyć go i cześć"
 • minio
  ooo radny Pisula poglądy zmienił oraz partie a bo bliżej do koryta
 • Jarek
  Precz z komuną! i liberalizmem!
 • Jurek
  Pragnę poinformować,że politycy zmieniający partie nie robią tego ze względu na poglądy. Postępują tak ,żeby móc się utrzymać przy korycie.Przykładów na to jest multum nawet w naszym miasteczku, nie mówiąc już o politykach z najwyższej półki.Pijanemu z nad Grodarza radzą ,aby się wypowiadał na trzeżwo.
 • Jurek
  Pragnę poinformować,że politycy zmieniający partie nie robią tego ze względu na poglądy. Postępują tak ,żeby móc się utrzymać przy korycie.Przykładów na to jest multum nawet w naszym miasteczku, nie mówiąc już o politykach z najwyższej półki.Pijanemu z nad Grodarza radzą ,aby się wypowiadał na trzeżwo.
 • Jurek
  Pragnę wyjaśnić pijanemu, że partii nie zmienia się ze względu na poglądy. Zdecydowana większość polityków robi to ,aby utrzymać się przy korycie.Moje poglądy polityczne są stałe i niezmienne od 45 lat.Ty gościu zanim postanowisz coś napisać to za dużo nie chlej.
 • Jurek
  Pragnę wyjaśnić pijanemu, że zmiana partii nie ma nic wspólnego ze zmianą poglądów. Chodzi o to ,aby utrzymać się przy korycie a jeśli chodzi o moje poglądy to nie zmieniły się od 45lat cały czas są jednakowe.Ty zaś zanim coś napiszesz to najpierw wytrzeżwiej.
 • pijany znad Grodarza
  A jakiż to "Wielki" polityk zaszczycił szacowne miasteczko co by zadowlił: panią Aneczkę,hrabiego,wyborcę,Franka, Jacka, szczyt hipokryzji?. Wymieńcie i zaproście Go. Wy wszyscy to chyba Ci wymienieni przez gościa z pierwszego wpisu. Zastanawia mnie Jurek. Cholera. Trzeba się Go wystrzegać. Facet , ktory nie zmienił pogladow?. Ciekawe od jakiego czasu ma te same.
 • M.P
  Moi Drodzy
  Myślę, że to nie jest odpowiednie miejsce do wyzywania się.
  A co do "polityki" Palikota no to cóż... jaki Palikot taka polityka.Nie ma co się dziwić.
  I zgodzę się z Anką- to nie wina Pani dyrektor D.K.
 • Jurek
  Dobrze ja widzę ? Czy ten gościu obok Palikota to "zasłużony" powiatowy radny Marcin P.(mam nadzieję ,że to ostatnia kadencja) Kandydował na pierwszą kadencję z ramienia ZCHN ,czy obecnie przefarbował się na PO -wca jak "słynny" Niesiołowski? Szanowni Państwo,czas na zmiany,proszę o tym pamiętać.
 • bohun
  hrabio..masz pewnie kompleks "wzrostu"..a rzeczy nazywam po imeniu"ciemnogród to ciemnogród"poczytaj sobie te wszystkie wpisy"archiwalne" i ty dojdziesz do tych samych wniosków...{a ty jesteś hrabią???chyba z czworaków...ha.ha,ha
 • ANKA
  Wyborco celowo zadałam to retoryczne pytanie,nie poruszająć przy tym "dokonań" polityczno biznesowych tego wielkiego producenta palet z Biłgoraja...a co do spotkania to politycy przyjeżdżają tam gdzie mają polityczne zaplecze, zatem karcenie pani dyrektor domu kultury jest delikatnie mówiąc nie na miejscu, właściwy adres na tego typu uwagi to ul Senatorska...

Mapa

Kultura

Kazimierski Ośrodek Kultury, Promocji i Turystyki


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Znamy sposób na udane Wakacje 2024! Odpowiedź znajdziesz w naszych ofertach noclegowych na Lato, Wakacje 2024. Nie zwlekaj atrakcyjne noclegi czekają...
Pokaż stopkę