W sierpniu zapraszamy na Pardes Festival

Skomentuj (23)

Fundacja Spichlerz Kultury zaprasza na szóstą już edycję  Pardes Festival – Spotkań z Kulturą Żydowską. W dniach od 22 do 26 sierpnia 2018 zapraszamy na spotkania festiwalowe w Kazimierzu Dolnym
i skansenie w Muzeum Wsi Lubelskiej, a na koncerty wybierzemy się do Teatru Klepisko w Skowieszynku.

Organizatorzy proponują bogaty program festiwalowy i zachęcają do udziału w prezentacjach  multimedialnych, koncertach, pokazach filmowych, spacerze tematyczym po kolekcji judaików  Muzeum Nadwiślańskiego, wędrówce śladami żydowskimi w Kazimierzu Dolnym. Goście festiwalowi spotkają się z wybitnymi znawcami judaizmu, tradycji i kultury żydowskiej.  Atrakcją festiwalu jest warsztat wycinanki żydowskiej prowadzony przez mistrzynię wycinanki Joannę Matyjasek z Lublina.

Powędrujemy śladami polsko-żydowskiej kolonii artystycznej w Kazimierzu nad Wisłą i ten spacer otworzy tegoroczny program festiwalowy (22 sierpnia, środa, godz.11.00, zbiórka przed Kamienicą Celejowską). Całą festiwalową sobotę (25 sierpnia) wypełnią spotkania ze znawcami szeroko rozumianej sztuki żydowskiej i tematyka kolonii artystycznych.

Tradycyjnie już zapraszamy do klimatycznego Folwarku Walencja na urokliwe Popołudnie ze Śliwką (23 sierpnia, czwartek). Fundacja Spichlerz Kultury chciałaby przywrócić śliwce należne jej miejsce wśród wielu innych atrakcji kazimierskich i uczynić spoiwem dawnych i dzisiejszych czasów. Śliwka w przedwojennym Kazimierzu Dolnym łączyła społeczność polską i żydowską.

- Mam wrażenie, że [Kazimierz] stanie się miastem figurującym w Bedekerze jako miasto wytwarzające obrazy i śliwki, podobnie jak Bruksela - koronki, a Łódź towary łokciowe – pisał o śliwce kazimierskiej Tadeusz Pruszkowski. Szykujemy wiele śliwkowych przyjemności!

Tego roku powędrujemy także szlakami ukraińskimi i spróbujemy przybliżyć skomplikowany splot polsko-ukraińsko-żydowski. Zapraszamy na cykl spotkań o tematyce ukraińskiej: prelekcję profesora Andrzej Zięby (UJ) poświęconą historii stosunków polsko-ukraińsko-żydowskich od połowy XVII do końca XVIII w., film „Dybuk. Rzecz o wędrówce dusz”, a po filmie na rozmowę z jego twórcami wzbogaconą komentarzami profesora Andrzeja Zięby (24 sierpnia, piątek).

Szósta edycja Pardes Festival to także wyjątkowy program muzyczny. Możemy już zdradzić, że na finał festiwalu, w sobotę 25 sierpnia, w Teatrze Klepisko, wystąpi charyzmatyczny zespół Yaron Trio. Liderka i wokalista zespołu Agnieszka Mendel zaśpiewa w jidysz, po hebrajsku i w ladino. Sprzedaż biletów przed koncertem w Teatrze Klepisko.Muzyczne smaki i smaczki Pardes Festival 2018 opiszemy na portalu i na fb festiwalu. Zapraszamy!

Na 26 sierpnia 2018 (niedziela) zaplanowana jest w partnerstwie z Muzeum Wsi Lubelskiej wycieczka do podlubelskiego skansenu. W programie zwiedzanie drewnianej cerkwi p.w. Narodzenia Najświętszej Marii Panny. Cerkiew jest obiektem muzealnym i jednocześnie pełni funkcje kultowe dla wspólnoty greckokatolickiej. Po mszy i zwiedzaniu cerkwi zapraszamy na warsztat pisania ikon. Udział nieodpłatny.

Ale to nie wszystkie atrakcje festiwalowe…

Motyw graficzny szóstej edycji Pardes Festival to połączenie wycinanek Joanny Matyjasek i oprawy graficznej Lidii Dańko.

Muzeum Historii Żydów Polskich Polin jest patronem honorowym Pardes Festival.

Patronem medialnym jest Kazimierski Portal Internetowy.

 

Tekst: Aleksandra Markiewicz

Pardes Festival

Skomentuj


Dodane komentarze (11)

 • Harry
  jakzesz kazimierski portal nie lubi niewygodnej prawdy....!!!!
  napiszcie cos takiego,gdzie mowi się to co FAKTYCZNIE jest/było.....usunal na 100% !!
  trza pisać to ( I TYLKO TO !!!)--co ladnie brzmi,cos co np. wychwala zydow(jaczyz to oni nie byli zdolni i bogaci......i jakze poważny wpływ mieli na polska kulture..;;;)))))))
 • Redakcja
  Niektóre komentarze zostały usunięte jako niezgodne z regulaminem dyskusji. Prosimy o przestrzeganie regulaminu.
 • narodowiec
  @ Pijany..... Cała Afryka i 0,5 Azji chce do Europy. Do USA i Australii NIE bo tam na granicy zawracają. Przebudziła się nagle nostalgia za macierzą patriotów w Israelu > w związku z 447. Rydzyk odstawił na bok swoich publicystów o skłonnościach antysemickich i frateryzuje się z Żydem Jonny Danielsem. Zostaw zieleń "patriotyczną" a poczytaj i posłuchaj na You T. co mówią inni światlejsi Polacy o tym - Ewa Kurek, Bogusław Wolniewicz, Stanisław Michalkiewicz, Aleksander Jakubowski, Jerzy Robert Nowak.....
  • pijany znad Grodarza
   haha. Aleś przywołal WYBITNYCH. Zapomniałeś o Stankiewicz.
   Poszukaj tej rozmowy
   "
   Facebook
   Google Plus
   Wykop
   Tweet
   "Niezwykle smakowita rozmowa Ewy Stankiewicz z profesorem Wolniewiczem w programie "Otwartym tekstem” w Telewizji Republika. Zakończona - niestety - przed czasem" - pisze na swoim blogu dziennikarka . Prof. Bogusław Wolniewicz, który był gościem programu, wyszedł ze studia po kłótni o katastrofę smoleńską. "
  • pijany znad Grodarza
   "W nocy z piątku na sobotę pan Maciej z żoną i kolegą wychodzili z jednego z klubów nad Wisłą w Warszawie. Gdy skierowali się w stronę stacji metra Centrum Nauki Kopernik, zauważyli, że kilka osób otoczyło dwóch obcokrajowców - prawdopodobnie Hindusów.Sytuacja nie wyglądała na przyjazne spotkanie. Polska grupa (około czterech mężczyzn i dwie dziewczyny) miała pretensje do cudzoziemców. Jeden z nich bowiem rzekomo miał "przytulać się" do jednej z dziewczyn."Klasycznie pretekstowa gadka do bójki"Kolega pana Maćka spytał mężczyznę po angielsku, czy to prawda. Ten jednak zaprzeczył. - Obaj obcokrajowcy mieli strach w oczach i to wyglądało na klasycznie pretekstową gadkę do bójki - mówi pan Maciej w rozmowie z Metrowarszawa
   [link wymoderowano]
  • narodowiec
   @ Pijany.... Nie wiem skąd u Ciebie to rozbawienie "haha". Przefarbowany były marksista prof.Bogusław Wolniewicz (św.p.) sprzeczał się ze Stankiewicz o nazewnictwo zdarzenia pod Smoleńskiem. Stankiewicz mówiła z oburzeniem, że to zamach a Wolniewicz, że katastrofa lotnicza. I wyszedł. Poszperaj na You T. i zobacz jak On opiniował przymiarki obsadzenia na szefa MON A.Macierewicza przy formowaniu rządu po wygranej przez PiS. Prorok - szkoda, że odszedł.
  • pijany znad Grodarza
   @ narodowiec. Skąd u Ciebie taka szybka zmiana w ocenie Boguslawa Wolniewicza.
   O godzinie 09.53 stawiałeś go , jako wzór, a o godzinie 14.47, jak przystało na PRAWDZIWEGO, wyzywasz go. / " przefarbowany marksista"/.
   Ta Twoja SZYBKA zmienność w ocenie każe przypuszczać, że w " przefarbowaniu" nie masz sobie równych.
  • narodowiec
   @ Pijany....Kłamiesz ! Usiłujesz mnie ośmieszyć. Prawda? Wcale nie powiedziałem, że PRAWDZIWEGO a ŚWIATŁEGO (inaczej mądrego). A cóż to za ujmujące "przefarbowany marksista". Z wykształcenia profesor filozofii (królowa nauk). Za komuny był w PZPR i wykładał też "ekonomię polityczną socjalizmu". Po 1989 przeorientował się politycznie. Bardzo mądrze i przejrzyście potrafił przedstawiać złożoność zjawisk społeczno-politycznych, historycznych, moralnych, obyczajowych.Przez pewien czas wykładowca, felietonista, ekspert u Rydzyka( dał sobie z nim później spoko) Posłuchaj go choć raz - do końca.Farbowanie,przykład > Feliks Edmundowicz Dzierżyński - przefarbowany szlachcic.
  • pijany znad Grodarza
   Słuchałem Go wielokrotnie i wielokrotnie nie zgadzałem się z Nim. Spodobał mi się w ocenie Smoleńska. Natomiast Ewa Stankiewicz jest ciagle NAWIEDZONA niewiedzą.
   ps. Lech Kaczyński pisząc prace doktorską przytaczał Lenina. Ja również pisząc magisterską sięgnalem do MąDREJ jego myśli. Takie zachowania zalecali promotorzy. Żyliśmy WSZYSCY w takiej rzeczywistości. Feliks Dzierżyński stając się komunista również , haha, chciał zmazać HANIEBNĄ kartę swoich rodziców. Chyba wiesz , że gnębili oni chłopów pańszczyźnianych.
 • Redakcja
  @Kalendarz, dziękujemy za uwagę. Już poprawiamy.
 • Kalendarz
  W dniach od 22 do 26 sierpnia 2016 !! !!
  Anna Ewa Soria niezmiennie w formie!
 • pijany znad Grodarza
  @ kazimierzanka
  Twoje " Wielka Polska" już zawiera : nietolerancję, nacjonalizm i temu podobne NARODOWE " wartości". Ta WIELKOŚĆ niszczyła i niszczy Polskę. Wiedz, że patriotyzm w dzisiejszych czasach wymaga normalnych, codziennych zachowań np. szanowanie zieleni. Te hurra PATRIOTYCZNE manifestacje organizowane przez PRAWDZIWYCH przeczą istotnym potrzebom Polski, wręcz szkodzą Jej.
  We wcześniejszych swoich komentarzach wielokrotnie wyrażałem zdziwienie, że w rocznicowych wydarzeniach Polski, w wydarzeniach dotyczących Kazimierza ewidentny brak zainteresowania osób: odpowiedzialnych za wychowanie młodzieży w tym rodzicow, osob piastujących OPŁACANE funkcje w życiu Gminy, radnych .Wydarzenia historyczne należy szanować i pielęgnować, ale hasło " Wielka Polska" każe się bacznie rozglądać się, dlatego też wolę ciszę . .
 • Anna Ewa Soria
  @Kazimierzanko. Prosze mnie nie dzielic na czesci. To uwlaczajace.
 • kazimierzanka
  Pani redaktor Anno Soria.
  Uczestnictwo i zaangażowanie pani w sprawy naszego miasteczka jest oczywiste i niekwestionowane.
  Jako jedyna z niewielu osób bierze pani czynny udział w niemal każdych uroczystościach ważnych dla lokalnej społeczności.
  W sposób jak dotąd niespotykany przez nauczycieli angażuje pani młodzież szkolną w wychowanie patriotyczne,czy obywatelskie.
  Trudno jednak nie dostrzec pewnego rodzaju "konfliktu" .
  W którym momencie na uroczystościach jest pani w ramach obowiązków służbowych, a w którym z wewnętrznej potrzeby,czy obywatelskiego obowiąku.
  Jednak moja ranna uwaga nie do pani,a do innych organizatorów Rocznicy.....
  Pani redaktor nie mam w intencji dzielić ludzi.
  Za to @pijany z nad Grodarza w sposób jawny i ewidentny to robi,na dodatek urąga wartościom, które były szanowane przez wszystkich obywateli Wielkiej Polski, bez względu na narodowość .
  • narodowiec
   @ kazimierzanka Zgadzam sie z Panią. Proszę wejść w historię portalu. Cała gromada anglojęzycznych nazw koncertów, zespołów i judaistyki. Stalin ( niech sie nadal smaży w piekle) zrobił nam jedną wspaniałą rzecz - Polskę JEDNORODNĄ NARODOWOŚCIOWO. I takiej chcemy. Chwała Wielkiej Polsce !
  • Harry
   "wielkiej Polski.....bez względu na narodowość".....kazimierzanko...??????
   a tak poza tym---to wszystko OK...nie??
 • kazimierzanka
  A co z ustawa 447, czy organizatorzy coś powiedzą,przeproszą,a może pójdzie jasny sygnał ,że Kazimierz wa ramach rzekomej rekompensaty ma być zwrócony....?
  Ostatnio jednak było wydarzenie, które jest pewnym symptomem.Otóż była rocznica wypędzenia żydów z Kazimierza.Mieszkańcy Kazimierza licznie poszli na uroczystości, byłam również i obserwowałam zachowania. Cieszy i mile jest to ,że coraz więcej ludzi przychodzi na uroczystość aby oddać część pomordowanym przez Niemców mieszkańcom Kazimierza.Jednak nie zauważyłam aby choć jedna osoba z organizatorów 74 rocznicy..... przyszła na uroczystości obchodów uchwalenia konstytucji 3 maja pod klasztor.
  Pójdźmy dalej kto z organizatorów Paradens Festiwal weźmie udział w Festiwalu Kapel i Śpiewaków ludowych w Kazimierza bądż innych narodowych festiwalach?
  • Pardes Festival
   Organizatorzy Pardes Festival bywają regularnie w Kazimierzu i uczestniczą w wielu wydarzaniach w miasteczku. Wypowiedź o rzekomej rekompensacie jest tak niedorzeczna, że nawet nie warto tego komentować.
  • Anna Ewa Soria
   @Kazimierzanko. Byłam jedną z organizatorek uroczystości zagłady społeczności żydowskiej w Kazimierzu. Byłam na uroczystości trzeciomajowej i w kościele, i pod klasztorem. Uczestniczę w uroczystościach patriotycznych w Kazimierzu regularnie od lat. Niektóre także organizuję, angażując swoich uczniów, jak chociażby Dzień Katyński w naszej dąbrowie katyńskiej czy gry terenowe popularyzujące wiedzę na temat Krwawej Środy, powstania styczniowego w Kazimierzu. Inni organizatorzy 76. rocznicy zagłady Żydów także są aktywni w tym względzie. Proszę nie dzielić ludzi. Razem naprawdę możemy więcej.
  • pijany znad Grodarza
   Będzie też " Bieg papieski".
   Powinni wziąć udział ?.

   ps. odpowiedz na Twoje @ kazimierzanko, wydaje się zbędna. PATRIOTYZM staje się IDIOTYCZNY.
  • Harry
   pijany.....patriotyzm staje się "idiotyczny"bo "ktoś"tak programuje ludzi--szczególnie poprzez filmy chamerykanskie........slyszales,zeby w Izraelu ktoś mowil,ze patriotyzm izraelski jest smieszny??--powiedz!!---to cie zamknal za antysemityzm!!
 • YJJ
  Mam nadzieję, że wydarzenia nie będą się odbywała w pewnym pensjonacie, którego współwłaściciel w prywatnych rozmowach potrafi gadać chamskie teksty gdzie narodowość godność i ludzkość jest dla niego niczym.
 • Wiktor
  Film "Sobibór" wchodzi w Polsce na ekrany - związany z judaiką - a Redakcja słowem nie wspomina. Tam też ginęli Żydzi kazimierscy, większość w Bełżcu.

Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Poszukujesz noclegu na Boże Ciało 2024? Dobrze trafiłeś! Zobacz oferty noclegowe, dzięki którym bez trudu zaplanujesz swój wymarzony wyjazd na Boże Ciało 2024.
Pokaż stopkę