W podróży do Kazimierza też czytam

zobacz więcej (7)

Kiedy mamy czas na czytanie? Czy nie właśnie w podróży, by się nie dłużyła? Dzisiaj na przystankach w Kazimierzu kazimierska młodzież i bibliotekarze wystąpią z propozycją: „Czytaj w podróży… Herberta”!

Na przystankach i w przestrzeni miejskiej, a także w kazimierskiej bibliotece będą dzisiaj rozdawane zakładki do książek z fragmentami utworów Zbigniewa Herberta. To działania w ramach ogólnopolskiej akcji „Czytam w podróży… Herberta”, do której przystąpiła KOKPiT - Biblioteka Publiczna w Kazimierzu.

- Czas podróży to jeden z tych nielicznych momentów w naszym zabieganym życiu, który możemy poświęcić na czytanie – mówi Maria Dzieduszycka, prezes Fundacji im. Zbigniewa Herberta, inicjatorka akcji. – Dlatego projekt „Czytam w podróży… Herberta” stawia sobie za cel nie tylko upowszechnienie twórczości Zbigniewa Herberta, ale także popularyzację czytelnictwa w ogóle. Podróż, nawet krótka, jak codzienny przejazd środkami komunikacji do pracy lub szkoły, to doskonała okazja do nadrobienia zaległości literackich.

Akcja „Czytam w podróży… Herberta” organizowana jest już po raz czwarty. W tym roku swoim zasięgiem obejmuje prawie 700 bibliotek, 21 szkół oraz ponad 300 oddziałów Alior Banku. KOKPiT - Biblioteka Publiczna w Kazimierzu przystąpiła do akcji jako jedna z 72 bibliotek w województwie lubelskim. W kazimierskiej odsłonie akcji biorą też udział uczniowie z Gminnego Zespołu Szkół.

Jeśli wybierasz się w podróż niech będzie to podróż długa
wędrowanie pozornie bez celu błądzenie po omacku
żebyś nie tylko oczami ale także dotykiem poznał szorstkość ziemi
i abyś całą skórą zmierzył się ze światem


Tak pisze Zbigniew Herbert w wierszu „Podróż”, jak zwykle stając w poprzek naszym utartym skojarzeniom. Przecież podróż oznacza konkretny cel: jadę, idę, wybieram się – do konkretnego celu, nawet, gdy jest to podróż wakacyjna. A u Herberta podróż staje się wyprawą samą w sobie, chociaż także ma cel. Jest nim poznanie, a może bardziej poznawanie. I to nieustanne.

Jeżeli już będziesz wiedział zamilcz swoją wiedzę
na nowo ucz się świata jak joński filozof
smakuj wodę i ogień powietrze i ziemię
bo one pozostaną gdy wszystko przeminie
i pozostanie podróż chociaż już nie twoja


We środę nasza podróż z Kazimierza czy do Kazimierza będzie miała cel dodatkowy – spotkanie ze światem Herberta, który poprowadzi nas do odkrywania innych światów, w tym nam najbliższego – naszego własnego.

 

Fot. Z archiwum biblioteki miejskiej
w Kazimierzu

SkomentujZobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Długi Weekend majowy 2024 zapowiada się cudownie. Będzie jeszcze lepszy, jeżeli skorzystasz z oferty specjalnej na majówkę.
Pokaż stopkę