W podróży do Kazimierza też czytam

zobacz więcej (7)

Kiedy mamy czas na czytanie? Czy nie właśnie w podróży, by się nie dłużyła? Dzisiaj na przystankach w Kazimierzu kazimierska młodzież i bibliotekarze wystąpią z propozycją: „Czytaj w podróży… Herberta”!

Na przystankach i w przestrzeni miejskiej, a także w kazimierskiej bibliotece będą dzisiaj rozdawane zakładki do książek z fragmentami utworów Zbigniewa Herberta. To działania w ramach ogólnopolskiej akcji „Czytam w podróży… Herberta”, do której przystąpiła KOKPiT - Biblioteka Publiczna w Kazimierzu.

- Czas podróży to jeden z tych nielicznych momentów w naszym zabieganym życiu, który możemy poświęcić na czytanie – mówi Maria Dzieduszycka, prezes Fundacji im. Zbigniewa Herberta, inicjatorka akcji. – Dlatego projekt „Czytam w podróży… Herberta” stawia sobie za cel nie tylko upowszechnienie twórczości Zbigniewa Herberta, ale także popularyzację czytelnictwa w ogóle. Podróż, nawet krótka, jak codzienny przejazd środkami komunikacji do pracy lub szkoły, to doskonała okazja do nadrobienia zaległości literackich.

Akcja „Czytam w podróży… Herberta” organizowana jest już po raz czwarty. W tym roku swoim zasięgiem obejmuje prawie 700 bibliotek, 21 szkół oraz ponad 300 oddziałów Alior Banku. KOKPiT - Biblioteka Publiczna w Kazimierzu przystąpiła do akcji jako jedna z 72 bibliotek w województwie lubelskim. W kazimierskiej odsłonie akcji biorą też udział uczniowie z Gminnego Zespołu Szkół.

Jeśli wybierasz się w podróż niech będzie to podróż długa
wędrowanie pozornie bez celu błądzenie po omacku
żebyś nie tylko oczami ale także dotykiem poznał szorstkość ziemi
i abyś całą skórą zmierzył się ze światem


Tak pisze Zbigniew Herbert w wierszu „Podróż”, jak zwykle stając w poprzek naszym utartym skojarzeniom. Przecież podróż oznacza konkretny cel: jadę, idę, wybieram się – do konkretnego celu, nawet, gdy jest to podróż wakacyjna. A u Herberta podróż staje się wyprawą samą w sobie, chociaż także ma cel. Jest nim poznanie, a może bardziej poznawanie. I to nieustanne.

Jeżeli już będziesz wiedział zamilcz swoją wiedzę
na nowo ucz się świata jak joński filozof
smakuj wodę i ogień powietrze i ziemię
bo one pozostaną gdy wszystko przeminie
i pozostanie podróż chociaż już nie twoja


We środę nasza podróż z Kazimierza czy do Kazimierza będzie miała cel dodatkowy – spotkanie ze światem Herberta, który poprowadzi nas do odkrywania innych światów, w tym nam najbliższego – naszego własnego.

 

Fot. Z archiwum biblioteki miejskiej
w Kazimierzu

SkomentujZobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Weekend listopadowy 11-15 listopada 2021 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2021.
Pokaż stopkę