W Parchatce wysiądziesz Pod Pyskiem

Skomentuj (5)

Przystanki MZK w Parchatce przestały być anonimowe. Noszą tradycyjne nazwy od funkcjonujące wśród parchatczan.

„Pod Kolijką”, „Szkoła”, „Pod Pyskiem”, „Piaskowy Dołek”, „Pachniówka” to nowe nazwy przystanków MZK w Parchatce. Funkcjonujące dotąd jedynie w obiegu ustnym nazwy miejscowe pod koniec mijającego właśnie roku trafiły na mapy podmiejskich linii autobusowych. Jak informują na Facebooku Dzieje Parchatki, to inicjatywa sołtysa Parchatki Ryszarda Rybczyńskiego.
- Nadawanie nazw związane było z potrzebą określenia miejsca w odniesieniu do jego charakterystycznej cechy. Ułatwiało to orientację przestrzenną. I tak, np. „Pod Kolijką" - Parchatka od strony przebiegającej linii kolejowej, „Pod Pyskiem" - związane z ukształtowaniem zbocza góry w tym miejscu, „Piaskowy Dołek"- miejsce, z którego pobierano piach na potrzeby mieszkańców, „Pachniówka" - zbocze góry, dzisiaj zadrzewione, dawniej dochodzące aż do drogi, było całe porośnięte ziołami wydzielającymi przepiękne zapachy – mówi Ryszard Rybczyński.

Tablice sfinansowane z funduszu sołeckiego umieszczono na wiatach przystankowych, w tym dwóch nowych zakupionych za środki z projektu realizowanego razem z Miastem Puławy, Gminą Puławy, Końskowolą, Kazimierzem Dolnym, Żyrzynem i Janowcem „Rozwój zrównoważonego transportu łączącego Puławy i jego obszar funkcjonalny” w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020. W ramach tego projektu w gminie Kazimierz Dolny pojawiło się w sumie 14 nowych przystanków: w Parchatce, Bochotnicy, Skowieszynku, Wylągach i samym Kazimierzu, gdzie w grudniu na terenie budynku dworca autobusowego ustawiono także biletomat.
- W ramach prac związanych z ustawieniem wiat przystankowych wykonano również plac (peron) pod wiaty, utwardzony kostką brukową – czytamy na stronie Urzędu Miasta w Kazimierzu Dolnym. – Koszt wykonania infrastruktury transportu pasażerskiego realizowanego przez Gminę Kazimierz Dolny wyniesie 131 850,50 zł brutto, z czego kwota 69 700 zł zostanie dofinansowana z Unii Europejskiej.

Skomentuj

Przeciągnij i upuść zdjęcia, lub kliknij

Jak chcesz dodać komentarz?

lub

Podpisz się, aby dodać komentarz

lub zarejestruj się


Dodane komentarze (5)


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

To osoby tworzą świąteczną atmosferę. Jest tyle pięknych miejsce w Polsce, gdzie można spędzić Święta Wielkanocne 2019. Sprawdź listę obiektów, które przygotowały na ten czas ofertę specjalną.
Długi Weekend majowy 2019 zapowiada się cudownie. Będzie jeszcze lepszy, jeżeli skorzystasz z oferty specjalnej na majówkę.
Pokaż stopkę