W Parchatce wysiądziesz Pod Pyskiem

Skomentuj (5)

Przystanki MZK w Parchatce przestały być anonimowe. Noszą tradycyjne nazwy od funkcjonujące wśród parchatczan.

„Pod Kolijką”, „Szkoła”, „Pod Pyskiem”, „Piaskowy Dołek”, „Pachniówka” to nowe nazwy przystanków MZK w Parchatce. Funkcjonujące dotąd jedynie w obiegu ustnym nazwy miejscowe pod koniec mijającego właśnie roku trafiły na mapy podmiejskich linii autobusowych. Jak informują na Facebooku Dzieje Parchatki, to inicjatywa sołtysa Parchatki Ryszarda Rybczyńskiego.
- Nadawanie nazw związane było z potrzebą określenia miejsca w odniesieniu do jego charakterystycznej cechy. Ułatwiało to orientację przestrzenną. I tak, np. „Pod Kolijką" - Parchatka od strony przebiegającej linii kolejowej, „Pod Pyskiem" - związane z ukształtowaniem zbocza góry w tym miejscu, „Piaskowy Dołek"- miejsce, z którego pobierano piach na potrzeby mieszkańców, „Pachniówka" - zbocze góry, dzisiaj zadrzewione, dawniej dochodzące aż do drogi, było całe porośnięte ziołami wydzielającymi przepiękne zapachy – mówi Ryszard Rybczyński.

Tablice sfinansowane z funduszu sołeckiego umieszczono na wiatach przystankowych, w tym dwóch nowych zakupionych za środki z projektu realizowanego razem z Miastem Puławy, Gminą Puławy, Końskowolą, Kazimierzem Dolnym, Żyrzynem i Janowcem „Rozwój zrównoważonego transportu łączącego Puławy i jego obszar funkcjonalny” w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020. W ramach tego projektu w gminie Kazimierz Dolny pojawiło się w sumie 14 nowych przystanków: w Parchatce, Bochotnicy, Skowieszynku, Wylągach i samym Kazimierzu, gdzie w grudniu na terenie budynku dworca autobusowego ustawiono także biletomat.
- W ramach prac związanych z ustawieniem wiat przystankowych wykonano również plac (peron) pod wiaty, utwardzony kostką brukową – czytamy na stronie Urzędu Miasta w Kazimierzu Dolnym. – Koszt wykonania infrastruktury transportu pasażerskiego realizowanego przez Gminę Kazimierz Dolny wyniesie 131 850,50 zł brutto, z czego kwota 69 700 zł zostanie dofinansowana z Unii Europejskiej.

Skomentuj


Dodane komentarze (5)

 • Tomek
  Napisalibyscie o powaznych sprawach.. Problemach niektorych ludzi w gminie, a nie o pierdolach..
  Ten portal bardzo nisko upadl..
  Kiedys bylo kilka informacji.. Rzeczowych..
  Teraz chyba istnieje bo niektorzy nie maja co zrobic z wolnym czasem..
 • Ryszard
  Fajnie, że udało mi się zaintrygować kogokolwiek w ten sposób. Zapraszam zainteresowanych do zapoznania się nie tylko z genezą powstania nazw, ale i z niezwykłą historią Parchatki, odkrywaną przez nas od kilku lat a zamieszczaną na stronach Dzieje Parchatki na Facebooku. Pierwsze wzmianki o naszej wsi datują się od 1442 roku. W 1531 pisze o niej Długosz. Opisywana i opiewana w literaturze i periodykach. Pisze o niej Franciszek Morawski, Ursyn Niemcewicz, Wojciech Gerson. Uwiecznia ją na swoich obrazach Norblin. Uwielbiana przez Izabelę Czartoryską. (to tak dla zachęty) Odkryliśmy 21 nazw miejsc, z których kilka w dawnej gwarze funkcjonuje do dnia dzisiejszego. A co do przystanku "Pod Kolijką" - znajduje się on od strony puławskiej kolei :)
 • rafik
  Jakiej linii kolejowej przepraszam ?
 • Mieszkaniec
  Kapitalny pomysł, bardzo mi się podoba, a zwłaszcza turystom, którzy pytają o historyczne pochodzenie
  • pijany znad Grodarza
   I oba na " P". Ach, te skojarzenia.

   Swoją drogą nazwy intrygują. Oczekujemy genezy ich powstania.

Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Komunia Święta to wyjątkowy dzień dla każdego dziecka i jego rodziny. Chcemy Ci pomóc w organizacji tego wydarzenia. Jeżeli szukasz ofert noclegowych czy sal, to dobrze się składa, bo mamy takie.
Poszukujesz noclegu na Boże Ciało 2019? Dobrze trafiłeś! Zobacz oferty noclegowe, dzięki którym bez trudu zaplanujesz swój wymarzony wyjazd na Boże Ciało 2019.
Pokaż stopkę