W Kazimierzu uczczono pamięć Wyklętych

Skomentuj (32)

zobacz więcej (13)

Marzec od ośmiu lat rozpoczyna się wspomnieniem żołnierzy podziemia antykomunistycznego.  1 marca w roku 2011 ustanowiono oficjalnie Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W całym kraju odbywają się uroczystości upamiętniające, w Kazimierzu – od lat  czci się szczególnie pamięć mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. Zapora i jego podkomendnych zamordowanych przez władze komunistyczne.

Miniony weekend w Kazimierzu odbywał się pod znakiem Żołnierzy Wyklętych. W piątek wieczorem uliczkami Miasteczka przeszedł organizowany przez parafię Marsz pamięci Żołnierzy Niezłomnych.

Centralne uroczystości z udziałem kombatantów, z 96 – letnim ppłk. Marianem Pawełczakiem "Morwą" – podkomendnym Zapory –  na czele, oraz w obecności przedstawicieli władz gminnych i wojewódzkich odbyły się w niedzielę w farze i przed pomnikiem upamiętniającym rozbicie przez oddział Zapory posterunku milicji obywatelskiej 19 maja 1945 r. w Kazimierzu Dolnym.

- Przez dziesiątki lat żołnierze podziemia antykomunistycznego było białą plamą w historii naszego kraju, białą plamą w oficjalnej historii Polski. Propaganda komunistyczna nazywała ich zdrajcami, faszystami lub bandytami. W ten sposób chciano za wszelką cenę wymazać pamięć o tych wspaniałych oddanych ojczyźnie bohaterach – mówił Remigiusz Jeżewski ze Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej – Koło w Kazimierzu Dolnym. – Zabiegi komunistyczne były jednak daremne, ponieważ pamięć o tych ludziach była cały czas żywa, szczególnie w środowiskach kombatanckich oraz w rodzinach o korzeniach patriotycznych i niepodległościowych. Święto, które obchodzimy, oddaje hołd tym wszystkim, którzy po II wojnie światowej nie złożyli broni i walczyli z nowym sowieckim okupantem o wolną i niepodległą Polskę.

Uroczystości zakończyło wspólne odśpiewanie z ppłk. Pawełczakiem Marszu Zaporczyków.

>> Szczegółowy przebieg uroczystości można prześledzić na Facebooku.

Skomentuj


Dodane komentarze (10)

 • Czy ktoś to widzi ?????????????????
  Na każdym rogu kamień upamiętniający na każdej ścianie tablica "pamiątkowa" a pomiędzy teren okraszony wątpliwej urody pomnikami.
  KTO ZATRZYMA TO SZALEŃSTWO ???
  • Ignac
   "MASOWE DURACZENIE, prowadzone przy wykorzystaniu triady: państwowego monopolu edukacyjnego, mediów i przemysłu rozrywkowego". Często ten mechanizm cytuje prof.Stanisław Michalkiewicz w swoich opowiadaniach
  • Harry
   a co....wolalbys(wolalabys) pomniki dzierzynskiego??
  • pijany znad Grodarza
   profesor Stanislaw Michalkiewicz.?. Ki diabeł ?
 • Zdzisław Król Lewków.
  Pani Ewo co racja to racja. Lecz tutaj bardziej chodziło o upamiętnienie i przypomnienie bohaterstwa tych ludzi, którzy przez czas wielkiej przyjaźni z ZSRR byli wymazywani z historii i pamięci Polaków nie o gramatykę. która można przypomnieć organizując chociażby tak modne w ostatnich czasach dyktanda czy tym podobne działania. Pozdrawiam serdecznie.
 • Redakcja
  Dziękujemy za uwagi. Zamiany nanieśliśmy w tekście.
 • rodzic
  Brak delegacji Gminnego Zespołu Szkół z Kazimierza. Chyba jakieś ważne powody o tym zadecydowały.
  • mama
   No jak rzadzaca bawila na wakacje to jak miala przypominac dyrektorowi o poczcie.
 • Janina
  Pani Ania i Pan Marek ze szkoly w Bochotnicy zawsze obecni. Wyrazy szacunku.
 • Ewa
  "Centralne uroczystości z udziałem kombatantów, z 96 - letnim ppłk. Marianem Pawełczakiem Morwą - podkomendnego Zapory - na czele (...)" - jak to jest po polsku? Podkomendnego? Gramatyka się kłania. Zdanie powinno brzmieć: Centralne uroczystości z udziałem kombatantów, z 96-letnim (dywizu nie oddziela się spacjami) ppłk. Marianem Pawełczakiem "Morwą" (pseudonim piszemy w cudzysłowie), podkomendnym Zapory na czele... itd.
  Pozdrawiam.
  • pijany znad Grodarza
   Ewuniu. Zapora też pisze się cudzysłowiu / " Zapora"/
  • www
   juz widać że to podróbka @pijany ,
   oryginał nie poucza nie mając wiedzy . @Podróbko nie "cudzysłowiu" a cudzyslowie
  • pijany znad Grodarza
   haha. Niestety. to " cudzyslowiu" to moje a nie podróbki.
   Dzięki za lekcje.
  • www
   Raczej nie, z Ewy też nie zrobiłby Ewuni!
 • starsza pani
  Nie wiem czy tak powinno być żeby ofiary były ewidentnie wykorzystywane do pokazywania swojego patriotyzmu. Mowy, wpisy, fotki - chyba nie o to Dekutowskiemu chodziło, ale żyje w tak szaleńczych czasach, że do tego to sprowadzono! I ci którzy tak robią są jeszcze przekonani, że mają rację. Obłęd!
  • pijany znad Grodarza
   Proszę Pani. Ofiary NIE MOWIĄ i stąd historia SŁUSZNA.
  • #totylkoja
   Nie wiem, czy chodzi tu o pokazanie swojego patriotyzmu, czy raczej o pokazanie uczestniczenia w ważnych wydarzeniach. Według mnie np. Pan Burmistrz i Pan Przewodniczący, wkładając wieniec, bardziej zaznaczyli swoją obecność na wydarzeniu, niż wykorzystali sytuację do kreowania swojego wizerunku. Tym bardziej, że żaden z Panów nie wrzucał na swój profil zdjęć z tego wydarzenia i nie "lansował" się byciem na nim. Po prostu spełniali swój poniekąd obowiązek i stawiali czoła oczekiwaniom społeczeństwa. Gdyby ich nie było, dopiero byłoby gadania, że mają w nosie.
  • AVV
   No ale jak kogoś nie ma w Kazimierzu i się nagle pojawia w takim dniu to co to jest - polityka na grobach przecież! Bez dwóch zdań.
  • #totylkoja
   Mowa chyba o JK... Panowie Opoka i Pomianowski codziennie są w Kazimierzu... Bzdury i czepialstwo, standard...
  • Harry
   a co pijany--wolalbys tych wykolejencow z gwardii ludowej--czy pijakow z al??...a moze "bohaterow" z UBP??..a moze cos z NKWD??
  • pijany znad Grodarza
   Mnie się pytasz to odpowiem. " Pijakow i wykolejeńców" nie, a byli tacy we wszystkich formacjach podziemia. Mój sąsiad opowiadał mi, jak bardzo zazdrościl miejscowym partyzantom butow oficerek i kożuszkow. Skąd je mieli tego nie wiedział, ale było to po jednej z AKCJI, a te , na drugi dzień, kończyły się tęgą popijawą. Czy mowił prawdę, tego tez nie wiem, ale to zgadzaloby się z Twoimi spostrzeżeniami.
  • Maciek
   @Harry Piszesz o pijakach z AL. Podpowiem Ci, że większość dorosłego i zdrowego społeczeństwa polskiego w tamtym okresie (okupacja niemiecka) chlała równo - bimber - od prawa do lewa. Żandarmów przekupywano bimbream, wieprzowiną, rzadziej marką. Są wspomienia, filmy i piosenki pochwalne dla alkoholu. Popatrz na niektóre stare fotki grupowe "z lasu", fotki do Kenkarty. Wyklęci też pili po 1945 ale już spirytus ze sklepów GS. O codziennym piciu wspomina Marian Reniak we wspomnieniach "Niebezpieczne Ścieżki" (agent UB u "Kurasia"). Pili w pracy i poza wojskowi, milicjanci,UB, robotnicy - nie wiem kto jeszcze. Dużo wcześniej felietonistka Maria Konopnicka na łamach lwowskich gazet tę plagę narodową tytułowała "Rozpijaczona Kongresówka".
  • Harry
   te oddzialy,to byli przeciez prosci ludzie--prosci,ale jednak MYSLACY(duzo badziej--nie porownywalnie bardziej,od tych spod znaku dzierzynskiego,czy lenina--a ci wlasnie--z pomoca sowieckich bagnetow,przejeli wladze w polsce(bialej polsce,i trzymaja ja--ta wladze po dzis dzien)...i mimo swojej prostoty--pozostali LUDZMI,WOLNYMI ludzmi--a nie tymi UZALEZNIONYMI od komuny!!
 • #totylkoja
  Generalnie temat Ż jest trochę kontrowersyjny, może stąd brak obchodów z "pompą". Fajnie, że był Pan Burmistrz i Pan Przewodniczący, w imieniu Miasta i Gminy cześć została oddana, bez względu na poglądy i podziały. Tak powinno być.
  • Julek
   Fajne stwierdzenie-fajnie, że byli. Takie doniosłe.
  • #totylkoja
   Jaka uroczystość, takie stwierdzenie.
 • kręci się, kręci.....
  Polityka > wojna > historia > polityka > wojna > historia > polityka.......
 • ciolek
  Uwaga- władz wojewódzkich nie było.
  • pijany znad Grodarza
   Był pan Wicik, a to JUŻ wystarcza.
  • ciolek
   A kim on jest?
  • kolega
   Lanserem, który lans uprawia na historii, bo na codzień zajmuje się zarabianiem kasy i nie ma czasu!
  • #totylkoja
   Na co dzień.

Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Komunia Święta to wyjątkowy dzień dla każdego dziecka i jego rodziny. Chcemy Ci pomóc w organizacji tego wydarzenia. Jeżeli szukasz ofert noclegowych czy sal, to dobrze się składa, bo mamy takie.
Pokaż stopkę