W Kazimierzu uczczono pamięć Wyklętych

Skomentuj (32)

zobacz więcej (13)

Marzec od ośmiu lat rozpoczyna się wspomnieniem żołnierzy podziemia antykomunistycznego.  1 marca w roku 2011 ustanowiono oficjalnie Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W całym kraju odbywają się uroczystości upamiętniające, w Kazimierzu – od lat  czci się szczególnie pamięć mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. Zapora i jego podkomendnych zamordowanych przez władze komunistyczne.

Miniony weekend w Kazimierzu odbywał się pod znakiem Żołnierzy Wyklętych. W piątek wieczorem uliczkami Miasteczka przeszedł organizowany przez parafię Marsz pamięci Żołnierzy Niezłomnych.

Centralne uroczystości z udziałem kombatantów, z 96 – letnim ppłk. Marianem Pawełczakiem "Morwą" – podkomendnym Zapory –  na czele, oraz w obecności przedstawicieli władz gminnych i wojewódzkich odbyły się w niedzielę w farze i przed pomnikiem upamiętniającym rozbicie przez oddział Zapory posterunku milicji obywatelskiej 19 maja 1945 r. w Kazimierzu Dolnym.

- Przez dziesiątki lat żołnierze podziemia antykomunistycznego było białą plamą w historii naszego kraju, białą plamą w oficjalnej historii Polski. Propaganda komunistyczna nazywała ich zdrajcami, faszystami lub bandytami. W ten sposób chciano za wszelką cenę wymazać pamięć o tych wspaniałych oddanych ojczyźnie bohaterach – mówił Remigiusz Jeżewski ze Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej – Koło w Kazimierzu Dolnym. – Zabiegi komunistyczne były jednak daremne, ponieważ pamięć o tych ludziach była cały czas żywa, szczególnie w środowiskach kombatanckich oraz w rodzinach o korzeniach patriotycznych i niepodległościowych. Święto, które obchodzimy, oddaje hołd tym wszystkim, którzy po II wojnie światowej nie złożyli broni i walczyli z nowym sowieckim okupantem o wolną i niepodległą Polskę.

Uroczystości zakończyło wspólne odśpiewanie z ppłk. Pawełczakiem Marszu Zaporczyków.

>> Szczegółowy przebieg uroczystości można prześledzić na Facebooku.

Skomentuj


Dodane komentarze (32)

 • Czy ktoś to widzi ?????????????????
  Na każdym rogu kamień upamiętniający na każdej ścianie tablica "pamiątkowa" a pomiędzy teren okraszony wątpliwej urody pomnikami.
  KTO ZATRZYMA TO SZALEŃSTWO ???
  • Ignac
   "MASOWE DURACZENIE, prowadzone przy wykorzystaniu triady: państwowego monopolu edukacyjnego, mediów i przemysłu rozrywkowego". Często ten mechanizm cytuje prof.Stanisław Michalkiewicz w swoich opowiadaniach
  • Harry
   a co....wolalbys(wolalabys) pomniki dzierzynskiego??
  • pijany znad Grodarza
   profesor Stanislaw Michalkiewicz.?. Ki diabeł ?
 • Zdzisław Król Lewków.
  Pani Ewo co racja to racja. Lecz tutaj bardziej chodziło o upamiętnienie i przypomnienie bohaterstwa tych ludzi, którzy przez czas wielkiej przyjaźni z ZSRR byli wymazywani z historii i pamięci Polaków nie o gramatykę. która można przypomnieć organizując chociażby tak modne w ostatnich czasach dyktanda czy tym podobne działania. Pozdrawiam serdecznie.
 • Redakcja
  Dziękujemy za uwagi. Zamiany nanieśliśmy w tekście.
 • rodzic
  Brak delegacji Gminnego Zespołu Szkół z Kazimierza. Chyba jakieś ważne powody o tym zadecydowały.
  • mama
   No jak rzadzaca bawila na wakacje to jak miala przypominac dyrektorowi o poczcie.

Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Komunia Święta to wyjątkowy dzień dla każdego dziecka i jego rodziny. Chcemy Ci pomóc w organizacji tego wydarzenia. Jeżeli szukasz ofert noclegowych czy sal, to dobrze się składa, bo mamy takie.
Poszukujesz noclegu na Boże Ciało 2019? Dobrze trafiłeś! Zobacz oferty noclegowe, dzięki którym bez trudu zaplanujesz swój wymarzony wyjazd na Boże Ciało 2019.
Pokaż stopkę