W Kazimierzu uczczono pamięć Wyklętych

Skomentuj (32)

zobacz więcej (13)

Marzec od ośmiu lat rozpoczyna się wspomnieniem żołnierzy podziemia antykomunistycznego.  1 marca w roku 2011 ustanowiono oficjalnie Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W całym kraju odbywają się uroczystości upamiętniające, w Kazimierzu – od lat  czci się szczególnie pamięć mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. Zapora i jego podkomendnych zamordowanych przez władze komunistyczne.

Miniony weekend w Kazimierzu odbywał się pod znakiem Żołnierzy Wyklętych. W piątek wieczorem uliczkami Miasteczka przeszedł organizowany przez parafię Marsz pamięci Żołnierzy Niezłomnych.

Centralne uroczystości z udziałem kombatantów, z 96 – letnim ppłk. Marianem Pawełczakiem "Morwą" – podkomendnym Zapory –  na czele, oraz w obecności przedstawicieli władz gminnych i wojewódzkich odbyły się w niedzielę w farze i przed pomnikiem upamiętniającym rozbicie przez oddział Zapory posterunku milicji obywatelskiej 19 maja 1945 r. w Kazimierzu Dolnym.

- Przez dziesiątki lat żołnierze podziemia antykomunistycznego było białą plamą w historii naszego kraju, białą plamą w oficjalnej historii Polski. Propaganda komunistyczna nazywała ich zdrajcami, faszystami lub bandytami. W ten sposób chciano za wszelką cenę wymazać pamięć o tych wspaniałych oddanych ojczyźnie bohaterach – mówił Remigiusz Jeżewski ze Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej – Koło w Kazimierzu Dolnym. – Zabiegi komunistyczne były jednak daremne, ponieważ pamięć o tych ludziach była cały czas żywa, szczególnie w środowiskach kombatanckich oraz w rodzinach o korzeniach patriotycznych i niepodległościowych. Święto, które obchodzimy, oddaje hołd tym wszystkim, którzy po II wojnie światowej nie złożyli broni i walczyli z nowym sowieckim okupantem o wolną i niepodległą Polskę.

Uroczystości zakończyło wspólne odśpiewanie z ppłk. Pawełczakiem Marszu Zaporczyków.

>> Szczegółowy przebieg uroczystości można prześledzić na Facebooku.

Skomentuj

Przeciągnij i upuść zdjęcia, lub kliknij

Jak chcesz dodać komentarz?

lub

Podpisz się, aby dodać komentarz

lub zarejestruj się


Dodane komentarze (32)


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

To osoby tworzą świąteczną atmosferę. Jest tyle pięknych miejsce w Polsce, gdzie można spędzić Święta Wielkanocne 2019. Sprawdź listę obiektów, które przygotowały na ten czas ofertę specjalną.
Długi Weekend majowy 2019 zapowiada się cudownie. Będzie jeszcze lepszy, jeżeli skorzystasz z oferty specjalnej na majówkę.
Pokaż stopkę