W Kazimierzu uczczono pamięć Wyklętych

Skomentuj (32)

zobacz więcej (13)

Marzec od ośmiu lat rozpoczyna się wspomnieniem żołnierzy podziemia antykomunistycznego.  1 marca w roku 2011 ustanowiono oficjalnie Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W całym kraju odbywają się uroczystości upamiętniające, w Kazimierzu – od lat  czci się szczególnie pamięć mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. Zapora i jego podkomendnych zamordowanych przez władze komunistyczne.

Miniony weekend w Kazimierzu odbywał się pod znakiem Żołnierzy Wyklętych. W piątek wieczorem uliczkami Miasteczka przeszedł organizowany przez parafię Marsz pamięci Żołnierzy Niezłomnych.

Centralne uroczystości z udziałem kombatantów, z 96 – letnim ppłk. Marianem Pawełczakiem "Morwą" – podkomendnym Zapory –  na czele, oraz w obecności przedstawicieli władz gminnych i wojewódzkich odbyły się w niedzielę w farze i przed pomnikiem upamiętniającym rozbicie przez oddział Zapory posterunku milicji obywatelskiej 19 maja 1945 r. w Kazimierzu Dolnym.

- Przez dziesiątki lat żołnierze podziemia antykomunistycznego było białą plamą w historii naszego kraju, białą plamą w oficjalnej historii Polski. Propaganda komunistyczna nazywała ich zdrajcami, faszystami lub bandytami. W ten sposób chciano za wszelką cenę wymazać pamięć o tych wspaniałych oddanych ojczyźnie bohaterach – mówił Remigiusz Jeżewski ze Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej – Koło w Kazimierzu Dolnym. – Zabiegi komunistyczne były jednak daremne, ponieważ pamięć o tych ludziach była cały czas żywa, szczególnie w środowiskach kombatanckich oraz w rodzinach o korzeniach patriotycznych i niepodległościowych. Święto, które obchodzimy, oddaje hołd tym wszystkim, którzy po II wojnie światowej nie złożyli broni i walczyli z nowym sowieckim okupantem o wolną i niepodległą Polskę.

Uroczystości zakończyło wspólne odśpiewanie z ppłk. Pawełczakiem Marszu Zaporczyków.

>> Szczegółowy przebieg uroczystości można prześledzić na Facebooku.

Skomentuj


Dodane komentarze (10)

 • Czy ktoś to widzi ?????????????????
  Na każdym rogu kamień upamiętniający na każdej ścianie tablica "pamiątkowa" a pomiędzy teren okraszony wątpliwej urody pomnikami.
  KTO ZATRZYMA TO SZALEŃSTWO ???
  • Ignac
   "MASOWE DURACZENIE, prowadzone przy wykorzystaniu triady: państwowego monopolu edukacyjnego, mediów i przemysłu rozrywkowego". Często ten mechanizm cytuje prof.Stanisław Michalkiewicz w swoich opowiadaniach
  • Harry
   a co....wolalbys(wolalabys) pomniki dzierzynskiego??
  • pijany znad Grodarza
   profesor Stanislaw Michalkiewicz.?. Ki diabeł ?
 • Zdzisław Król Lewków.
  Pani Ewo co racja to racja. Lecz tutaj bardziej chodziło o upamiętnienie i przypomnienie bohaterstwa tych ludzi, którzy przez czas wielkiej przyjaźni z ZSRR byli wymazywani z historii i pamięci Polaków nie o gramatykę. która można przypomnieć organizując chociażby tak modne w ostatnich czasach dyktanda czy tym podobne działania. Pozdrawiam serdecznie.
 • Redakcja
  Dziękujemy za uwagi. Zamiany nanieśliśmy w tekście.
 • rodzic
  Brak delegacji Gminnego Zespołu Szkół z Kazimierza. Chyba jakieś ważne powody o tym zadecydowały.
  • mama
   No jak rzadzaca bawila na wakacje to jak miala przypominac dyrektorowi o poczcie.
 • Janina
  Pani Ania i Pan Marek ze szkoly w Bochotnicy zawsze obecni. Wyrazy szacunku.
 • Ewa
  "Centralne uroczystości z udziałem kombatantów, z 96 - letnim ppłk. Marianem Pawełczakiem Morwą - podkomendnego Zapory - na czele (...)" - jak to jest po polsku? Podkomendnego? Gramatyka się kłania. Zdanie powinno brzmieć: Centralne uroczystości z udziałem kombatantów, z 96-letnim (dywizu nie oddziela się spacjami) ppłk. Marianem Pawełczakiem "Morwą" (pseudonim piszemy w cudzysłowie), podkomendnym Zapory na czele... itd.
  Pozdrawiam.
  • pijany znad Grodarza
   Ewuniu. Zapora też pisze się cudzysłowiu / " Zapora"/
  • www
   juz widać że to podróbka @pijany ,
   oryginał nie poucza nie mając wiedzy . @Podróbko nie "cudzysłowiu" a cudzyslowie
  • pijany znad Grodarza
   haha. Niestety. to " cudzyslowiu" to moje a nie podróbki.
   Dzięki za lekcje.
  • www
   Raczej nie, z Ewy też nie zrobiłby Ewuni!
 • starsza pani
  Nie wiem czy tak powinno być żeby ofiary były ewidentnie wykorzystywane do pokazywania swojego patriotyzmu. Mowy, wpisy, fotki - chyba nie o to Dekutowskiemu chodziło, ale żyje w tak szaleńczych czasach, że do tego to sprowadzono! I ci którzy tak robią są jeszcze przekonani, że mają rację. Obłęd!
  • pijany znad Grodarza
   Proszę Pani. Ofiary NIE MOWIĄ i stąd historia SŁUSZNA.
  • #totylkoja
   Nie wiem, czy chodzi tu o pokazanie swojego patriotyzmu, czy raczej o pokazanie uczestniczenia w ważnych wydarzeniach. Według mnie np. Pan Burmistrz i Pan Przewodniczący, wkładając wieniec, bardziej zaznaczyli swoją obecność na wydarzeniu, niż wykorzystali sytuację do kreowania swojego wizerunku. Tym bardziej, że żaden z Panów nie wrzucał na swój profil zdjęć z tego wydarzenia i nie "lansował" się byciem na nim. Po prostu spełniali swój poniekąd obowiązek i stawiali czoła oczekiwaniom społeczeństwa. Gdyby ich nie było, dopiero byłoby gadania, że mają w nosie.
  • AVV
   No ale jak kogoś nie ma w Kazimierzu i się nagle pojawia w takim dniu to co to jest - polityka na grobach przecież! Bez dwóch zdań.
  • #totylkoja
   Mowa chyba o JK... Panowie Opoka i Pomianowski codziennie są w Kazimierzu... Bzdury i czepialstwo, standard...
  • Harry
   a co pijany--wolalbys tych wykolejencow z gwardii ludowej--czy pijakow z al??...a moze "bohaterow" z UBP??..a moze cos z NKWD??
  • pijany znad Grodarza
   Mnie się pytasz to odpowiem. " Pijakow i wykolejeńców" nie, a byli tacy we wszystkich formacjach podziemia. Mój sąsiad opowiadał mi, jak bardzo zazdrościl miejscowym partyzantom butow oficerek i kożuszkow. Skąd je mieli tego nie wiedział, ale było to po jednej z AKCJI, a te , na drugi dzień, kończyły się tęgą popijawą. Czy mowił prawdę, tego tez nie wiem, ale to zgadzaloby się z Twoimi spostrzeżeniami.
  • Maciek
   @Harry Piszesz o pijakach z AL. Podpowiem Ci, że większość dorosłego i zdrowego społeczeństwa polskiego w tamtym okresie (okupacja niemiecka) chlała równo - bimber - od prawa do lewa. Żandarmów przekupywano bimbream, wieprzowiną, rzadziej marką. Są wspomienia, filmy i piosenki pochwalne dla alkoholu. Popatrz na niektóre stare fotki grupowe "z lasu", fotki do Kenkarty. Wyklęci też pili po 1945 ale już spirytus ze sklepów GS. O codziennym piciu wspomina Marian Reniak we wspomnieniach "Niebezpieczne Ścieżki" (agent UB u "Kurasia"). Pili w pracy i poza wojskowi, milicjanci,UB, robotnicy - nie wiem kto jeszcze. Dużo wcześniej felietonistka Maria Konopnicka na łamach lwowskich gazet tę plagę narodową tytułowała "Rozpijaczona Kongresówka".
  • Harry
   te oddzialy,to byli przeciez prosci ludzie--prosci,ale jednak MYSLACY(duzo badziej--nie porownywalnie bardziej,od tych spod znaku dzierzynskiego,czy lenina--a ci wlasnie--z pomoca sowieckich bagnetow,przejeli wladze w polsce(bialej polsce,i trzymaja ja--ta wladze po dzis dzien)...i mimo swojej prostoty--pozostali LUDZMI,WOLNYMI ludzmi--a nie tymi UZALEZNIONYMI od komuny!!
 • #totylkoja
  Generalnie temat Ż jest trochę kontrowersyjny, może stąd brak obchodów z "pompą". Fajnie, że był Pan Burmistrz i Pan Przewodniczący, w imieniu Miasta i Gminy cześć została oddana, bez względu na poglądy i podziały. Tak powinno być.
  • Julek
   Fajne stwierdzenie-fajnie, że byli. Takie doniosłe.
  • #totylkoja
   Jaka uroczystość, takie stwierdzenie.
 • kręci się, kręci.....
  Polityka > wojna > historia > polityka > wojna > historia > polityka.......
 • ciolek
  Uwaga- władz wojewódzkich nie było.
  • pijany znad Grodarza
   Był pan Wicik, a to JUŻ wystarcza.
  • ciolek
   A kim on jest?
  • kolega
   Lanserem, który lans uprawia na historii, bo na codzień zajmuje się zarabianiem kasy i nie ma czasu!
  • #totylkoja
   Na co dzień.

Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Weekend listopadowy 11-15 listopada 2021 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2021.
Pokaż stopkę