W 77. rocznicę krwawej środy

zobacz więcej (21)

Tragicznych wydarzeń na kartach naszej historii jest wiele, również tych dziejących się na terenie Lubelszczyzny. Jednym z nich są bez wątpienia wydarzenia z listopada 1942 roku, czyli tzw. krwawej środy. Choć minęło już ponad 70. lat, pamięć o nich jest ciągle żywa.

Krwawa środa. Niezwykle dramatyczny czas w historii naszej części Lubelszczyzny. W listopadzie 1942 roku przez cały tydzień trwała na tych ziemiach niemiecka akcja pacyfikacyjna. Miała ona za zadanie zastraszenie lokalnej ludności, nie tylko Kazimierza Dolnego, ale także jego najbliższe okolice: Bochotnicę, Cholewiankę, Jeziorszczyznę, Witoszyn, Helenówkę, Rzeczycę, Parchatkę, Pożóg, Rogów, Włostowice i Zbędowice. W sumie rozstrzelano blisko 150 osób, a co najmniej dwa razy tyle wywieziono do obozów.

W każdą rocznicę tych wydarzeń mieszkańcy Kazimierza spotykają się, by upamiętnić te tragiczne wydarzenia. W tym roku również. Tradycyjnie już uroczystości rozpoczęły się Mszą Świętą w klasztorze o.o. franciszkanów. Po jej zakończeniu pod pamiątkowym pomnikiem, poległym hołd oddali Burmistrz Kazimierza Dolnego – Artur Pomianowski oraz przedstawiciele Rady Miejskiej, Rady Powiatu, Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Koło w Kazimierzu Dolnym, Towarzystwa Przyjaciół Kazimierza Dolnego, Miejskiego Zakładu Komunalnego w Kazimierzu Dolnym, Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej, Gminnego Zespołu Szkół, Zespołu Szkół im. Jana Koszczyca Witkiewicza, Szkoły im. Marii Kuncewiczowej w Rzeczycy, jednostek OSP z terenu naszej gminy oraz mieszkańcy Kazimierza Dolnego.

Jak mówi burmistrz Kazimierza Dolnego, Artur Pomianowski, II wojna światowa to najbardziej krwawy i najcięższy konflikt w dziejach Polski.

- Najtragiczniejszy z tego względu, że ludzie ginęli nie tylko na frontach, polach bitwy, ale także byli rozstrzeliwani na ulicach, w masowych egzekucjach. Ginęli w obozach zagłady i pod gradem bomb. Ginęli wyciągani ze swoich mieszkań, mordowani często na oczach swoich bliskich. Dzisiaj spotykamy się tutaj, by oddać im szacunek, cześć i pamięć. Te nazwiska, które są wyryte na klasztornym murze i ten pomnik, są świadectwem tych tragicznych dni. Teraz przed nami jest bardzo ważne zadanie. Musimy zrobić wszystko, aby nie zapomnieć o tych tragicznych wydarzeniach i o ofiarach z tamtego wojennego krwawego okresu.

SkomentujZobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Weekend listopadowy 11-15 listopada 2021 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2021.
Pokaż stopkę