To one wygrały II wojnę

Skomentuj (17)

Pojazdy z czasów II wojny światowej z oznakowaniem I Dywizji Pancernej generała Stanisława Maczka oraz II Korpusu generała Władysława  Andersa po raz IX zaprezentowały się na kazimierskim rynku podczas Spotkania z Historią.

IX Spotkanie z Historią organizowane przez Willys-Jeep Club Polska zakończyło długi weekend w Kazimierzu. Na rynku zaprezentowało się 28 aut wojskowych z oznakowaniem I Dywizji Pancernej generała Stanisława Maczka oraz II Korpusu generała Władysława Andersa. Wśród nich m.in. GMC, Dodge, Willys.


Willys był pojazdem używanym powszechnie i do wszystkiego. Służył do transportu ludzi, towarów i broni, jako samochód patrolowy, radiowóz, karetka czy do wożenia VIP-ów. Na wojennym froncie Willys sprawdzał się nawet jako... kaplica polowa – jego maska pełniła rolę ołtarza. Tak naprawdę jednak każde z tych aut pozostaje anonimowe i zazdrośnie strzeże swojej historii. Trudno przypisać konkretny egzemplarz jakiemuś wojennemu zdjęciu czy opowieści. Teraz u kolekcjonerów ich historia pisze się niejako na nowo.


- Mojego willysa nabyłem w 1996 roku 6 km od domu w miejscowości Poniatowa. Przybył on najprawdopodobniej ze wschodu, a w okresie powojennym był użytkowany zapewne przez wojsko i Urząd Bezpieczeństwa, po czym trafił do prywatnego kolekcjonera. Był w opłakanym stanie. U mnie dopiero po 15 latach zaczął jeździć – tyle trwało kompletowanie części. Według rzeczoznawcy ma teraz około 95 % oryginalności – opowiada historię jednego z willysów Dariusz Borowiec z Opola Lubelskiego współorganizator kazimierskiego Spotkania z Historią, który do tego typu auta zapałał miłością w wieku 8 lat pod wpływem filmu „Złoto dla zuchwałych” z Clintem Eastwoodem.


Być może IX Spotkanie z Historią w Kazimierzu będzie dla jakiegoś kolejnego ośmiolatka początkiem pasji na całe życie?


- Willysy jeździły na wszystkich frontach II wojny światowej. To one po części tę wojnę wygrały, pomogły żołnierzom – mówi Dariusz Borowiec. - Może kiedyś jakiś chłopiec już jako dorosły odratuje kolejny taki samochód?

Skomentuj


Dodane komentarze (8)

 • pijany znad Grodarza
  Dużo komentarzy w tej samej sprawie jest

  https://www.kazimierzdolny.pl/news/co-robic-w-kazimierzu-dolnym-w-dlugi-weekend-1-5-maja/66902.html
 • zorientowany
  "Dariusz Borowiec z Opola Lubelskiego współorganizator kazimierskiego"
  Opole Lubelskie : I wszytko jasne.
  • Miki
   Zależy dla kogo ? Co za pyszałkowatość !
 • Miejscowy
  @Trojca nie dacie rady przejąć. Ale w następnych wyborach spróbujcie namieszać w Grojcu 😉
 • Gustlig
  Pani Redaktor Soria - foto willysów + "to one wygrały II wojnę" jest kłamstwem. II Wojna to - CZOŁG. A czołgiem zwycięskim II Wojny był rosyjski T - 34. Nawet sam gen.Patton (antykomunista zdeklarowany) o tym mówił. I Wojna- przypomnę - to artyleria, okopy i piechur z bagnetem na karabinie. Amerykańskie czołgi Schermany były beznadziejnie słabe w starciu z niemieckimi. Sumując - Droga Pani - czołg rozstrzygał tutaj o bitwie > wojnie
  • Regina
   Gustlig - kolejny mający problemy z czytaniem ze zrozumieniem.
   Cyt.: "To one po części tę wojnę wygrały, pomogły żołnierzom - mówi Dariusz Borowiec."
   Poza tym, jak już chcesz zabłyszczeć to pisz poprawnie - Sherman, nie Scherman.
  • Gustlig
   @ Reginka Jednak ten ruski T 34 mocno Cię drażni, dlatego skrupulatnie penetrujesz mój tekst. No i znalazłaś. Bardzo istotny i ważny MÓJ BŁĄD. Pozdrawiam, przepraszam, całuję rączki
  • Gustlig
   @ Regina Shermany i 1(jeden) Tygrys. 13.06.1944 pod Villers-Bocage w 20 minut została zmieciona aliancka kolumna pancerna 21 pojazdów (połowa to Shermany) przez asa niemieckich pancerniaków - Hauptsturmführera Michaela Wittmana
 • zdumienie
  Sławek: de klamoty to stragany w podcieniach należące do ludzi burmistrza. W takim razie jak rozwieszamy problem festiwalu Kapel i Śpiewaków ludowych, Lata filmów i tego pokroju imprezy gdzie zawsze była rozkładana scena? Widzisz jak łatwo zapędzić się w kozi róg
  • Wyborca
   Wszyscy jesteśmy ludźmi Burmistrza a Burmistrz jest ludziem nas wszystkich
  • Non possum
   Co ma festiwal Kapel z tradycją czy Dwa Brzegi z jednodniowym zapchaniem rynku jakąś sceną z namiotami bo ktoś sobie wymyślił, że zrobi jakąś imprezę. Za darmo tego nie robi i nie musi robić tego akurat na Rynku. I nie chcę by Rynek zastawił sceną każdy kto na to wpadnie!
 • Doły
  Ej sitwa!!! Zgodziliście się?
  • Sitwa
   Ej Doły!!!! Mata internet?
  • Trójca z Gór
   Internet tylko na Górach. Tylko stąd nadajemy. Nikt inny nie ma prawa nic pisać. My musimy mieć monopol na internet i wreszcie przejąć władzę!
 • zdumienie
  Dobre .Scena jak mawiał burmistrz w Rynku dla wojska z Dęblina niet . Wojsko obce tak? Duma Duma >Kiedy wystawa kładów ?
  Tak Właście doradza ciało doradcze burmistrza:Co na to sitwa?Zgodzili się.
 • Mieszkaniec
  To nie miejsce na taki sprzęt miało być wyprowadzone z rynku. I co na to pani Wolna. Podoba jej się. Bieg Papieski do portu bo niegodziwe rynku. Coś tu jest nie tak. Wstyd dla miasta.
  • Sławomir
   Mi się akurat nie podoba jak jakaś scena zastawia cały rynek, a wokół sceny klamoty. Ktoś przesadzał z zastawieniem rynku. I wolę tego typu parogodzinne spotkania historyczne niż balony, namioty i sceny.

Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Znamy sposób na udane Wakacje 2024! Odpowiedź znajdziesz w naszych ofertach noclegowych na Lato, Wakacje 2024. Nie zwlekaj atrakcyjne noclegi czekają...
Pokaż stopkę