To one wygrały II wojnę

Skomentuj (17)

Pojazdy z czasów II wojny światowej z oznakowaniem I Dywizji Pancernej generała Stanisława Maczka oraz II Korpusu generała Władysława  Andersa po raz IX zaprezentowały się na kazimierskim rynku podczas Spotkania z Historią.

IX Spotkanie z Historią organizowane przez Willys-Jeep Club Polska zakończyło długi weekend w Kazimierzu. Na rynku zaprezentowało się 28 aut wojskowych z oznakowaniem I Dywizji Pancernej generała Stanisława Maczka oraz II Korpusu generała Władysława Andersa. Wśród nich m.in. GMC, Dodge, Willys.


Willys był pojazdem używanym powszechnie i do wszystkiego. Służył do transportu ludzi, towarów i broni, jako samochód patrolowy, radiowóz, karetka czy do wożenia VIP-ów. Na wojennym froncie Willys sprawdzał się nawet jako... kaplica polowa – jego maska pełniła rolę ołtarza. Tak naprawdę jednak każde z tych aut pozostaje anonimowe i zazdrośnie strzeże swojej historii. Trudno przypisać konkretny egzemplarz jakiemuś wojennemu zdjęciu czy opowieści. Teraz u kolekcjonerów ich historia pisze się niejako na nowo.


- Mojego willysa nabyłem w 1996 roku 6 km od domu w miejscowości Poniatowa. Przybył on najprawdopodobniej ze wschodu, a w okresie powojennym był użytkowany zapewne przez wojsko i Urząd Bezpieczeństwa, po czym trafił do prywatnego kolekcjonera. Był w opłakanym stanie. U mnie dopiero po 15 latach zaczął jeździć – tyle trwało kompletowanie części. Według rzeczoznawcy ma teraz około 95 % oryginalności – opowiada historię jednego z willysów Dariusz Borowiec z Opola Lubelskiego współorganizator kazimierskiego Spotkania z Historią, który do tego typu auta zapałał miłością w wieku 8 lat pod wpływem filmu „Złoto dla zuchwałych” z Clintem Eastwoodem.


Być może IX Spotkanie z Historią w Kazimierzu będzie dla jakiegoś kolejnego ośmiolatka początkiem pasji na całe życie?


- Willysy jeździły na wszystkich frontach II wojny światowej. To one po części tę wojnę wygrały, pomogły żołnierzom – mówi Dariusz Borowiec. - Może kiedyś jakiś chłopiec już jako dorosły odratuje kolejny taki samochód?

Skomentuj


Dodane komentarze (8)

 • pijany znad Grodarza
  Dużo komentarzy w tej samej sprawie jest

  https://www.kazimierzdolny.pl/news/co-robic-w-kazimierzu-dolnym-w-dlugi-weekend-1-5-maja/66902.html
 • zorientowany
  "Dariusz Borowiec z Opola Lubelskiego współorganizator kazimierskiego"
  Opole Lubelskie : I wszytko jasne.
  • Miki
   Zależy dla kogo ? Co za pyszałkowatość !
 • Miejscowy
  @Trojca nie dacie rady przejąć. Ale w następnych wyborach spróbujcie namieszać w Grojcu 😉
 • Gustlig
  Pani Redaktor Soria - foto willysów + "to one wygrały II wojnę" jest kłamstwem. II Wojna to - CZOŁG. A czołgiem zwycięskim II Wojny był rosyjski T - 34. Nawet sam gen.Patton (antykomunista zdeklarowany) o tym mówił. I Wojna- przypomnę - to artyleria, okopy i piechur z bagnetem na karabinie. Amerykańskie czołgi Schermany były beznadziejnie słabe w starciu z niemieckimi. Sumując - Droga Pani - czołg rozstrzygał tutaj o bitwie > wojnie
  • Regina
   Gustlig - kolejny mający problemy z czytaniem ze zrozumieniem.
   Cyt.: "To one po części tę wojnę wygrały, pomogły żołnierzom - mówi Dariusz Borowiec."
   Poza tym, jak już chcesz zabłyszczeć to pisz poprawnie - Sherman, nie Scherman.
  • Gustlig
   @ Reginka Jednak ten ruski T 34 mocno Cię drażni, dlatego skrupulatnie penetrujesz mój tekst. No i znalazłaś. Bardzo istotny i ważny MÓJ BŁĄD. Pozdrawiam, przepraszam, całuję rączki
  • Gustlig
   @ Regina Shermany i 1(jeden) Tygrys. 13.06.1944 pod Villers-Bocage w 20 minut została zmieciona aliancka kolumna pancerna 21 pojazdów (połowa to Shermany) przez asa niemieckich pancerniaków - Hauptsturmführera Michaela Wittmana
 • zdumienie
  Sławek: de klamoty to stragany w podcieniach należące do ludzi burmistrza. W takim razie jak rozwieszamy problem festiwalu Kapel i Śpiewaków ludowych, Lata filmów i tego pokroju imprezy gdzie zawsze była rozkładana scena? Widzisz jak łatwo zapędzić się w kozi róg
  • Wyborca
   Wszyscy jesteśmy ludźmi Burmistrza a Burmistrz jest ludziem nas wszystkich
  • Non possum
   Co ma festiwal Kapel z tradycją czy Dwa Brzegi z jednodniowym zapchaniem rynku jakąś sceną z namiotami bo ktoś sobie wymyślił, że zrobi jakąś imprezę. Za darmo tego nie robi i nie musi robić tego akurat na Rynku. I nie chcę by Rynek zastawił sceną każdy kto na to wpadnie!
 • Doły
  Ej sitwa!!! Zgodziliście się?
  • Sitwa
   Ej Doły!!!! Mata internet?
  • Trójca z Gór
   Internet tylko na Górach. Tylko stąd nadajemy. Nikt inny nie ma prawa nic pisać. My musimy mieć monopol na internet i wreszcie przejąć władzę!
 • zdumienie
  Dobre .Scena jak mawiał burmistrz w Rynku dla wojska z Dęblina niet . Wojsko obce tak? Duma Duma >Kiedy wystawa kładów ?
  Tak Właście doradza ciało doradcze burmistrza:Co na to sitwa?Zgodzili się.
 • Mieszkaniec
  To nie miejsce na taki sprzęt miało być wyprowadzone z rynku. I co na to pani Wolna. Podoba jej się. Bieg Papieski do portu bo niegodziwe rynku. Coś tu jest nie tak. Wstyd dla miasta.
  • Sławomir
   Mi się akurat nie podoba jak jakaś scena zastawia cały rynek, a wokół sceny klamoty. Ktoś przesadzał z zastawieniem rynku. I wolę tego typu parogodzinne spotkania historyczne niż balony, namioty i sceny.

Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Weekend listopadowy 11-15 listopada 2021 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2021.
Pokaż stopkę