Tłusty Czwartek po kazimiersku

Skomentuj (14)

Tłusty Czwartek to istny pączkowy zawrót głowy. Tego dnia nikt sobie słodkości nie żałuje. Wszelkie diety idą w odstawkę. Jak wyglądają przygotowania to pączkowego święta w kazimierskich piekarniach?

Tłusty Czwartek bez zjedzonego pączka można chyba uznać za dzień stracony. Przynajmniej według większości z nas. Przygotowujemy je w domu lub kupujemy w sklepie czy piekarni – najczęściej w większej niż zazwyczaj ilości, bo taki zwyczaj. Dlatego też w piekarniach i cukierniach w przeddzień pączkowego święta praca wre. W Kazimierzu Dolnym również.

W Piekarni Sarzyński przygotowania do Tłustego Czwartku rozpoczynają się dużo wcześniej. Na początek trzeba złożyć ogromne ilości opakowań na pączki. Jednak najwięcej pracy jest w przeddzień i w noc poprzedzającą pączkowe święto.

- W nocy, ze środy na czwartek pracownicy ze wszystkich działów, z kuchni, pracowni artystycznej czy cukierni pracują wspólnie – mówi Iga Sarzyńska.

Bo choć konkretnej liczby nikt nie chce zdradzić, wiadomo na pewno, że tego dnia w Kazimierzu sprzedawane są tysiące pączków.

- Wielu klientów zamawia pączki wcześniej, szczególnie kiedy są to duże ilości, kilkadziesiąt czy więcej sztuk – mówi Iga Sarzyńska. - Jednak my przygotowujemy je również w czwartek w dzień, wtedy można dostać u nas nawet jeszcze ciepłe pączki. Warto dodać, że tradycyjnie już, w pączkach przygotowywanych właśnie na okazję Tłustego Czwartku ukryte są niespodzianki w postaci atrakcyjnych nagród, np. kolacji, tortu czy naszych firmowych produktów.

Oprócz pączków tego dnia wielką popularnością cieszą się także faworki i małe pączusie, które również przygotowywane są dzień wcześniej.

Bardzo dużo pracy w tym czasie mają także pracownicy Piekarni Zgoda. Tam pączki przygotowywane są od godziny 14.00 w środę aż do godziny 12.00 w czwartek. Zamówienia zbierane są z pewnym wyprzedzeniem czasowym, ale możliwość „domówienia” pączków w Tłusty Czwartek też jest.

Proces powstawania pączków nie jest wcale taki prosty. By słodkości były odpowiedniej jakości, nie można niczego przyspieszyć ani pominąć.

- Obecnie wygląda to zupełnie inaczej niż kiedyś – mówi Grzegorz Piskorek, kierownik Piekarni Zgoda. - Kiedy nie było maszyn, wszystko wykonywane było ręcznie.

Pączki z Piekarni Zgoda dostaniemy z dwoma rodzajami nadzienia, do wyboru: różanym i marmoladą wieloowocową. Różnorodnie są też dekorowane. Dla każdego coś innego.

W Tłusty Czwartek pączków potrafimy zjeść naprawdę dużo. Jaki jest Państwa pączkowy rekord?

 

Skomentuj


Dodane komentarze (4)

 • pijany znad Grodarza 👑
  Pączków nie należy jeść w nadmiarze, bo idą potem w biedra i inne miejsca na ciele. Najlepiej schrupać sobie warzywko, owocka czy wypić koktajl.
  • pijany znad Grodarza
   Znowu się odezwałeś. Jesteś nie do zdarcia. Przypadkiem @ mim to nie ty ?
  • pijany znad Grodarza
   Sorry. Zmieniłeś się. Dodałeś KORONĘ. Fajna.
  • wścibski
   ja z ciekawski zmieniłem na wścibski.Nie wiem czy pani ciekawska jest zadowolona.Coś nie widać jej komentarzy.
 • pijany znad Grodarza
  "I faktycznie! Odkąd spróbowałam zaledwie kęsa pączka od Magdy Gessler, przestaje dziwić się ludziom, którzy od wczesnych godzin rannych ustawiają się w kolejce, nie zważając na chłód i astronomiczną z punktu widzenia przeciętnego zjadacza pączków cenę."

  Komentatorzy smieja się, że artykul sponsorowany.

  Zjadlem 3/4 pączka " Sarzyński" za 2.80. Niezły. Mam pytanie. Dlaczego NADZIENIE nie jest umiejscawiane centralnie, a gdzieś z boku ?. W sytuacji dzielenia się z żoną, jedno z nas dostaje połowke bez nadzienia. Żona wybaczy, ale narzeczona ?

  Jeszcze nie jadłem tego za 3.50.
 • pijany znad Grodarza
  Wprawdzie mamy ruinę Gesslera, ale na cale szczęście nie mieszka u nas Lara, bo prawdopodobnie wydałbym ostatni grosz.

  "Lara Gessler postarała się, by pączki w firmowane nazwiskiem jej rodziny były jednymi z najdroższych w stolicy. Za jednego trzeba zapłacić aż 9 zł."
  • Ząb czasu
   @ Pijany...No bo to jest w dobrym i wskazanym tonie aby tam zachodzić i TAM BYWAĆ. Zaczynam rozumieć hr Krasińskich, na co im podróże w salonce Drogi Żelaznej do Wód Nałęczowa
  • pijany znad Grodarza
   haha. Sądzisz, że mam cosik z hrabiów ?.

   Przypomnialeś mi " Mieszczanin szlachcicem" z Kobielą.
  • Ząb czasu
   @ Pijany... No to polećmy dalej z tragifarsą. Jest ciepło ale mocno wieje w ten Czwartek. Włącz oglądanie i pączki.
   - Jego exelencja subiekt
   - Jaśnie pan szofer
   - Ja tu rządzę
   .....z śliczną Iną Benitą na planie
 • pijany znad Grodarza
  Kupiłem w jednym, z NIELICZNYCH już sklepow, po 2 pączki od trzech producentów :
  Zgoda" , Klementowice, Nakonieczny.

  W moim podniebieniu wygrał Nakonieczny.
  Wszystkie pączki po 1,59 zl. Czyżby zmowa cenowa, ale niech tam. Cena bardzo rozsądna.
  Zajrzałem do " Sarzyński". Wyrażnie nie brał udziału w tej " zmowie" . Pączki po 3,50 i 2,80. Jeszcze nie jadlem.
  • www
   A Nakonieczny to skąd? z Garbowa?
  • antypis
   Znowu przytyk do dobrej zmiany przek którą sklepy upadają w całej Polsce. Te małe, a nie te duże. A u nas myślą, że to przez Lewiatan.
  • ggggggg
   Przez zamknięcie handlowych galerii w niedzielę więcej jest tzw. "turystów" w Kazimierzu na lodach. Tak więc ktoś upada a ktoś się rozwija... Natura nie znosi próżni. Zawsze gdzieś pieniądze da się wydać i zrobić coś dla spędzenia miło czasu, a ktoś sprytny zawsze zarobi.
   Lewiatan to też nowa jakość w sklepowym kazimierskim handlu z czego się cieszę chociaż apteki żal.
  • Swojak
   ggggg-A ja się smucę bo nie długo zostanie tylko Lewiatan.Ciekawe czy w czasami nerwica cię nie złapie jak będziesz w /stała-stała/ w kilometrowej kolejce. Życzę wytrwałości.

Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poszukujesz noclegu na Boże Ciało 2021? Dobrze trafiłeś! Zobacz oferty noclegowe, dzięki którym bez trudu zaplanujesz swój wymarzony wyjazd na Boże Ciało 2021.
Znamy sposób na udane Wakacje 2021! Odpowiedź znajdziesz w naszych ofertach noclegowych na Lato, Wakacje 2021. Nie zwlekaj atrakcyjne noclegi czekają...
Pokaż stopkę