Tłusty Czwartek po kazimiersku

Skomentuj (14)

Tłusty Czwartek to istny pączkowy zawrót głowy. Tego dnia nikt sobie słodkości nie żałuje. Wszelkie diety idą w odstawkę. Jak wyglądają przygotowania to pączkowego święta w kazimierskich piekarniach?

Tłusty Czwartek bez zjedzonego pączka można chyba uznać za dzień stracony. Przynajmniej według większości z nas. Przygotowujemy je w domu lub kupujemy w sklepie czy piekarni – najczęściej w większej niż zazwyczaj ilości, bo taki zwyczaj. Dlatego też w piekarniach i cukierniach w przeddzień pączkowego święta praca wre. W Kazimierzu Dolnym również.

W Piekarni Sarzyński przygotowania do Tłustego Czwartku rozpoczynają się dużo wcześniej. Na początek trzeba złożyć ogromne ilości opakowań na pączki. Jednak najwięcej pracy jest w przeddzień i w noc poprzedzającą pączkowe święto.

- W nocy, ze środy na czwartek pracownicy ze wszystkich działów, z kuchni, pracowni artystycznej czy cukierni pracują wspólnie – mówi Iga Sarzyńska.

Bo choć konkretnej liczby nikt nie chce zdradzić, wiadomo na pewno, że tego dnia w Kazimierzu sprzedawane są tysiące pączków.

- Wielu klientów zamawia pączki wcześniej, szczególnie kiedy są to duże ilości, kilkadziesiąt czy więcej sztuk – mówi Iga Sarzyńska. - Jednak my przygotowujemy je również w czwartek w dzień, wtedy można dostać u nas nawet jeszcze ciepłe pączki. Warto dodać, że tradycyjnie już, w pączkach przygotowywanych właśnie na okazję Tłustego Czwartku ukryte są niespodzianki w postaci atrakcyjnych nagród, np. kolacji, tortu czy naszych firmowych produktów.

Oprócz pączków tego dnia wielką popularnością cieszą się także faworki i małe pączusie, które również przygotowywane są dzień wcześniej.

Bardzo dużo pracy w tym czasie mają także pracownicy Piekarni Zgoda. Tam pączki przygotowywane są od godziny 14.00 w środę aż do godziny 12.00 w czwartek. Zamówienia zbierane są z pewnym wyprzedzeniem czasowym, ale możliwość „domówienia” pączków w Tłusty Czwartek też jest.

Proces powstawania pączków nie jest wcale taki prosty. By słodkości były odpowiedniej jakości, nie można niczego przyspieszyć ani pominąć.

- Obecnie wygląda to zupełnie inaczej niż kiedyś – mówi Grzegorz Piskorek, kierownik Piekarni Zgoda. - Kiedy nie było maszyn, wszystko wykonywane było ręcznie.

Pączki z Piekarni Zgoda dostaniemy z dwoma rodzajami nadzienia, do wyboru: różanym i marmoladą wieloowocową. Różnorodnie są też dekorowane. Dla każdego coś innego.

W Tłusty Czwartek pączków potrafimy zjeść naprawdę dużo. Jaki jest Państwa pączkowy rekord?

 

Skomentuj


Dodane komentarze (4)

 • pijany znad Grodarza 👑
  Pączków nie należy jeść w nadmiarze, bo idą potem w biedra i inne miejsca na ciele. Najlepiej schrupać sobie warzywko, owocka czy wypić koktajl.
  • pijany znad Grodarza
   Znowu się odezwałeś. Jesteś nie do zdarcia. Przypadkiem @ mim to nie ty ?
  • pijany znad Grodarza
   Sorry. Zmieniłeś się. Dodałeś KORONĘ. Fajna.
  • wścibski
   ja z ciekawski zmieniłem na wścibski.Nie wiem czy pani ciekawska jest zadowolona.Coś nie widać jej komentarzy.
 • pijany znad Grodarza
  "I faktycznie! Odkąd spróbowałam zaledwie kęsa pączka od Magdy Gessler, przestaje dziwić się ludziom, którzy od wczesnych godzin rannych ustawiają się w kolejce, nie zważając na chłód i astronomiczną z punktu widzenia przeciętnego zjadacza pączków cenę."

  Komentatorzy smieja się, że artykul sponsorowany.

  Zjadlem 3/4 pączka " Sarzyński" za 2.80. Niezły. Mam pytanie. Dlaczego NADZIENIE nie jest umiejscawiane centralnie, a gdzieś z boku ?. W sytuacji dzielenia się z żoną, jedno z nas dostaje połowke bez nadzienia. Żona wybaczy, ale narzeczona ?

  Jeszcze nie jadłem tego za 3.50.
 • pijany znad Grodarza
  Wprawdzie mamy ruinę Gesslera, ale na cale szczęście nie mieszka u nas Lara, bo prawdopodobnie wydałbym ostatni grosz.

  "Lara Gessler postarała się, by pączki w firmowane nazwiskiem jej rodziny były jednymi z najdroższych w stolicy. Za jednego trzeba zapłacić aż 9 zł."
  • Ząb czasu
   @ Pijany...No bo to jest w dobrym i wskazanym tonie aby tam zachodzić i TAM BYWAĆ. Zaczynam rozumieć hr Krasińskich, na co im podróże w salonce Drogi Żelaznej do Wód Nałęczowa
  • pijany znad Grodarza
   haha. Sądzisz, że mam cosik z hrabiów ?.

   Przypomnialeś mi " Mieszczanin szlachcicem" z Kobielą.
  • Ząb czasu
   @ Pijany... No to polećmy dalej z tragifarsą. Jest ciepło ale mocno wieje w ten Czwartek. Włącz oglądanie i pączki.
   - Jego exelencja subiekt
   - Jaśnie pan szofer
   - Ja tu rządzę
   .....z śliczną Iną Benitą na planie
 • pijany znad Grodarza
  Kupiłem w jednym, z NIELICZNYCH już sklepow, po 2 pączki od trzech producentów :
  Zgoda" , Klementowice, Nakonieczny.

  W moim podniebieniu wygrał Nakonieczny.
  Wszystkie pączki po 1,59 zl. Czyżby zmowa cenowa, ale niech tam. Cena bardzo rozsądna.
  Zajrzałem do " Sarzyński". Wyrażnie nie brał udziału w tej " zmowie" . Pączki po 3,50 i 2,80. Jeszcze nie jadlem.
  • www
   A Nakonieczny to skąd? z Garbowa?
  • antypis
   Znowu przytyk do dobrej zmiany przek którą sklepy upadają w całej Polsce. Te małe, a nie te duże. A u nas myślą, że to przez Lewiatan.
  • ggggggg
   Przez zamknięcie handlowych galerii w niedzielę więcej jest tzw. "turystów" w Kazimierzu na lodach. Tak więc ktoś upada a ktoś się rozwija... Natura nie znosi próżni. Zawsze gdzieś pieniądze da się wydać i zrobić coś dla spędzenia miło czasu, a ktoś sprytny zawsze zarobi.
   Lewiatan to też nowa jakość w sklepowym kazimierskim handlu z czego się cieszę chociaż apteki żal.
  • Swojak
   ggggg-A ja się smucę bo nie długo zostanie tylko Lewiatan.Ciekawe czy w czasami nerwica cię nie złapie jak będziesz w /stała-stała/ w kilometrowej kolejce. Życzę wytrwałości.

Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Zimowe szaleństwo podczas Ferii 2022! Szukasz miejsca, gdzie odpoczniesz? Marzy Ci się szusowanie na nartach? Sprawdź listę noclegów z ofertami specjalnymi na ferie zimowe.
Zaskocz ją na Walentynki 2022. Wyjedź razem z nim w nieznane. Zobacz oferty walentynkowe na romantyczny weekend dla dwojga.
Pokaż stopkę