Szlakiem rzeźb artystów współczesnych po Kazimierzu

zobacz więcej (7)

W Kazimierzu Dolnym powstaje właśnie pierwszy szlak rzeźb artystów współczesnych pod nazwą NOW ART. Wszystko za sprawą  Fundacji KZMRZ, Michała Stachyry oraz  mieszkańców, którzy aktywnie w nim uczestniczą.
Kazimierz Dolny to miasto artystów i inspiracji. W tym trudnym czasie również. Obecnie w ramach projektu „NOW ART 2020” powstaje pierwszy w Kazimierzu Dolnym szlak rzeźb prezentujący prace współczesnych artystów. Artystami zaproszonymi do projektu są Robert Kuśmirowski, Jan Mioduszewski i  Marcin Chomicki. Pomysłodawcą i kuratorem projektu dofinansowanego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego jest Michał Stachyra
- Realizujemy w przestrzeni Kazimierzu trzy rzeźby trzech wybitnych artystów - Roberta Kuśmirowskiego, Janka Mioduszewskiego i  Marcina Chomickiego. Jest to powrót do tego, by Kazimierz stał się ponownie centrum wydarzeń kulturalnych w kraju. Zamysłem projektu jest, by artyści  i ludzie kultury mieli ważny powód do przyjazdu do Kazimierza i zaczęli go traktować  jako miejsce spotkań, dyskusji czy wymiany myśli oraz miasto nowych, inspirujących wydarzeń. Dzięki takim projektom Kazimierz może stać się bardzo ważnym miejscem kultury na polskiej mapie - mówi Michał Stachyra.
W ramach projektu powstały trzy rzeźby: jedna na skwerku przy placu zabaw, druga w Grodarzu, trzecia - w kamieniołomach. Jak zapewnia pomysłodawca projektu, jest to dopiero początek budowy szlaku. W przyszłości prawdopodobnie powstanie czwarta rzeźba, stworzona przy współpracy z Muzeum Rzeźby Polskiej w Orońsku i kolejnej dotacji ministerstwa.
- W projekcie rzeźby te będą mobilne, niezwiązane z gruntem  – mówi Michał Stachyra. - Dlatego dostaliśmy zgodę od konserwatora na dwa lata. Nie chcieliśmy narzucać mieszkańcom, by one stały tu kilkadziesiąt lat i to my decydujemy za nich, co ma w Kazimierzu stać. Te rzeźby są budowane razem z mieszkańcami, żeby kazimierzacy czuli, że współtworzą swoje miasto. I w zasadzie tak się dzieje.
Czy mieszkańcy chętnie włączyli się w akcję?
- Cała praca od początku powstania Fundacji KZMRZ polegała na mobilizacji i angażowaniu młodych ludzi i dorosłych w działania artystyczne i aktywność kulturalną. Mój główny cel to  zbudowanie takiego środowiska, które jest w stanie się angażować w prace i być aktywnym odbiorcą, a w tym przypadku również współtwórcą – mówi Michał Stachyra. - Można powiedzieć, że w tym momencie realizuje się cały zamysł powstania Fundacji KZMRZ -  tworzenie kultury, sztuki razem z mieszkańcami. W końcu przecież to oni mieszkają tutaj na co dzień i powinni mieć wpływ na otoczenie i na to, co się dzieje w mieście. Czy było łatwo? Moim zdaniem było bardzo pozytywnie, bo ludzie bardzo się zaangażowali - i młodzi, i dorośli. Praca aktywizacyjna została przeprowadzona już wcześniej podczas warsztatów artystycznych, jakie prowadzę w szkole podstawowej. Można było zauważyć, że dzieci i rodzice bardzo chcą angażować się w życie kulturalne miasta.
Jak mówi Michał Stachyra, realizacja, która znajduje się na skwerku ma też kolejny ważny aspekt. Powstał obiekt, który ma służyć  mieszkańcom,  a  został sfinansowany z zewnętrznych źródeł, nie z funduszy gminnych.
- Nie mamy więc dyskusji, dlaczego kosztowało to tyle czy tyle... W założeniu ta rzeźba na skwerku ma być takim centrum spotkań... dla dzieci, ale nie tylko – mówi Michał Stachyra. - Można tam organizować jakieś odczyty, warsztaty, spotkania. Dodatkowo w rzeźbie znajdują się trzy donice, które razem z mieszkańcami chcę zagospodarować roślinnością. Tworzymy nowe miejsce, nowy punkt spotkań dla mieszkańców. Będziemy teraz szukać pomysłu na nazwę dla tego miejsca.
Kolejne rzeźby powstały w Grodarzu i w kamieniołomach...
- W Grodarzu powstaje rzeźba wybitnego artysty, znanego na całym świecie, Roberta Kuśmirowskiego. Robert nawiązuje do Wisły, do historii handlu w Kazimierzu. Będzie to koło, charakterystyczne dla starych statków. To koło będzie miało wiele wątków. Jeśli koło będzie się kręcić, to prądnica generując prąd uruchomi podłączony sprzęt nagłośnieniowy w stylu starego megafonu, z którego będą puszczane informacje o odbywających się w Kazimierzu wydarzeniach kulturalnych. W kamieniołomie natomiast powstanie rzeźba pracujących mężczyzn jako symbol pracy, poświęcenia się – mówi Michał Stachyra. - Jest to rzeźba drewniana i z założenia ekologiczna, bowiem materiał użyty został z pozyskanych materiałów. Tutaj też jest nawiązanie do architektury kazimierskiej, a konkretniej do gontu. Trzech mężczyzn nosi bardzo ciężką drewnianą belkę. Jako przypomnienie ciężkiej pracy w kamieniołomie, która też się przyczyniła do budowy Kazimierza.
Jak zapowiada Michał Stachyra, niebawem powstanie też mały katalog, w którym zostanie opisany cały projekt. Będzie tam też tekst kuratorski oraz liczne zdjęcia.
- Chciałbym bardzo podziękować osobom, które pomogły i pomagają przy realizacji tego projektu: koordynatorowi projektu - Dawidowi Bidzińskiemu oraz mieszkańcom: Alkowi Osowskiemu, Kacprowi Krawczykowi, Cezaremu Zawiślakowi, Zbyszkowi Rakowi, Emilii Bidzińskiej, Błażejowi Romanowskiemu, Oskarowi Kosowskiemu, państwu Mizerskim oraz Zosi i Frankowi – mówi Michał Stachyra. -  Dodam też, że miejsce do pracy i realizacji rzeźb udostępnił Folwark Walencja. Dziękuję!

Fot. Michał Stachyra

SkomentujZobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Zimowe szaleństwo podczas Ferii 2021! Szukasz miejsca, gdzie odpoczniesz? Marzy Ci się szusowanie na nartach? Sprawdź listę noclegów z ofertami specjalnymi na ferie zimowe.
Zaskocz ją na Walentynki 2021. Wyjedź razem z nim w nieznane. Zobacz oferty walentynkowe na romantyczny weekend dla dwojga.
Pokaż stopkę