Święto Wina w Janowcu

Skomentuj (29)

Szykuje się nie lada gratka dla miłośników gronowego trunku. 23 maja w Janowcu nad Wisłą odbędzie się Święto Wina. Impreza organizowana jest przez Stowarzyszenie Winiarzy Małopolskiego Przełomu Wisły, Muzeum „Zamek” w Janowcu i Gminę Janowiec.

Święto Wina w Janowcu rozpocznie się o godzinie 12:00 mszą św. w intencji winiarzy, wtedy też poświęcone zostanie wino - rocznik 2008.

Po mszy, o godzinie 13:00 uliczkami Janowca przejdzie barwny korowód winiarzy i pozostałych uczestników święta. Wspólny pochód dotrze o 13:30 na dziedziniec zamku, na którym oficjalnie rozpocznie się Święto Wina.

Atrakcji na pewno nie zabraknie: wernisaż grafiki, prezentacja winnic Małopolskiego Przełomu Wisły (MPW), występy zespołów muzycznych, konkurs wiedzy o winie, rajd rowerowy szlakiem winnic MPW i rzecz najprzyjemniejsza, czyli degustacja win nowego rocznika.

Warto będzie również posłuchać, co do powiedzenia mają: prezes Polskiego Instytutu Winorośli i Wina Robert Myśliwiec, redaktor naczelny "Magazynu Wino" Tomasz Prange-Barczyński oraz redaktor strony internetowej „Vinosfera” Mariusz Kapczyński. Na temat wpływu wina na zdrowie człowieka wypowie się natomiast Barbara Bogdańska, lekarz kardiolog, specjalistka od profilaktyki chorób serca i układu krążenia.

Poza tym odwiedzić będzie można stoiska – od winnic zacząwszy, przez kuchnię regionalną, na wydawnictwach towarzystw regionalnych skończywszy.

O godzinie 19:00 Święto Wina będzie miało swoją kulminację. Zaprezentowany zostanie wówczas znak "Karty Winnic Małopolskiego Przełomu Wisły". Ocenione zostaną wina rocznika 2008, po czym nastąpi rozstrzygnięcie konkursu i wręczenie nagród.

Lecz to jeszcze nie koniec wrażeń. Po zmroku odbędzie się projekcja filmów dokumentalnych o winobraniach w Polsce przedwojennej i po wojnie. Całość uświetni pokaz sztucznych ogni, który zakończy odbywające się po raz pierwszy w Janowcu Święto Wina. Jednak – jak zapowiedzieli organizatorzy – impreza ta organizowana będzie w Janowcu corocznie, zawsze pod koniec maja, na 25 dzień miesiąca przypada bowiem dzień św. Urbana - patrona winnic i winiarzy.

Warto przyjechać, zobaczyć i skosztować.

Skomentuj


Dodane komentarze (29)

 • tessa
  A nic nie ma tak sabie gwarzymy
 • marek
  a co to ma wspólnego z tematem?
 • kolorado
  gdyby te 2 ml rzucić w błoto na ul Krakowskiej , która jest wizytówką miasta to rozumie ,ale w błoto nie wiadomo gdzie????
 • ludwik
  Przepraszam jak by się chciało tu wpisać wszystkie ''grzechy'' poprzedniej władzy to trzeba by poświęcic dużo czasu .Oj dużo !!! a te 2 miliony rzucone w błoto będą mu ciążyć jeszcze w grobie .
 • antyszczyp
  O ile się nie mylę to zaniedbania były - wikarówka czy teren kamieniołomów, ścieki podprowadzone z Gór do kanału burzowego i smród na rynku, czy nie możność utrzymania śmieciarki i sprzedaż jej w prywatne ręce, dla których to zyla złota, i dużo innych były za kadencji poprzednika, a jaki problem miasteczka rozwiązała sprzedaż "łaźni"? jaki problem rozwiązała sprzedaż hotelu Berensa - ile lat stoi piękny hotel a zabytek powoli znikał aż zniknął - do dziś jakoś w kasie miasta nie przybyło. A wc miejskie kto doprowadził do ruiny? A kto roztrwonił 2 mln na durny projekt basenów i hal sportowych? A kto dal zgodę na budowę w Kazimierzu tak licznych koszmarów, łamiących obowiązujące zasady choćby o wysokości na ul, Tyszkiewicza? Jednym słowem ani poprzedni ani obecny nie byli dobrymi gospodarzami i poszukać należy zupełnie kogo nowego. A wasze przymilne wpisy świadczą żeście jakie powiązania rodzinne albo interesowe mieli i teraz laurki stroicie, a fe...
 • Doris
  A ja uważam, że burmistrz powinien być trochę usztywniony, ale nie cały...
 • Zegarkowy
  Szczypa przegrał na zasadzie głupiej polskiej przekory - ten już tyle był to wybierzmy innego, ten jest stary to weźmy młodego, ten nie nasz to weźmy kazimierzaka.... I w ten oto głupi sposób mamy pseudo-burmistrza, plastikowego człowieka, wypacykowanego, idealnie ubranego, 'zapiętego po samą szyję', maksymalnie usztywnionego. Co do zwolenników pana Szczypy to uważam, że był dobrym gospodarzem i obecnie też by się sprawdzał. "Lepsze jest wrogiem dobrego" - i tak chyba nastąpiło właśnie w przypadku zmiany naszej władzy. Z utęsknieniem czekam na koniec kadencji obecnego burmistrza i jego totalny niebyt "na urzędzie".
 • tessa
  Blekot !!!! od razu widac że nie jesteś z Kazimierza .Blekot to taka roślina można powiedzieć o działaniu narkotyku i wiele okazów jej rosło u podnóża zamku i baszty podobno ją wytępiono ,Ale jak jesteś zainteresowany dużo na jej temat pisze w internecie nie jestem ekspertem od tych rzeczy
  A co do burmistrza Szczypy nie zaprzeczam że miał wielu zwolennikow !!!ale jednak wybory przegrał mimo że o mało nie padli trupem TAK SIE ANGAŻOWALI żeby Go pozostawić na stanowisku .
 • wyborca
  tessa a co to jest "blekot"? Przyganiał sagan garnkowi a sam smoli...
  Nadal uważam, że Pan Szczypa był dobrym burmistrzem.
 • feminista
  To fakt, czas na kobietę, mądrą, wykształconą, konsekwentną w dziamaniu z poza układów obecnych.
 • tessa
  jeszcze może być tak że nikt nie będzie chciał kandydować ja szczerze mowiąc już straciłam nadzieję na zmiany
 • ABC
  Ja też mam kandydaturę: może w końcu Pan Mieczysław prezes PSL zweryfikuje swoje poparcie wśród wyborców, a nie tylko tak z tylnego siedzenia zarządza zarówno za poprzedniego burmistrza jak i za obecnego...
 • mila
  Ja bym miała jedną kandydaturę , może nadszedł czas żeby to kobieta objęła rządy w Kazimierzu??Tylko że pewnie nie będzie kandydowała a szkoda .
 • tessa
  wyborca ty chyba się blekotu najadłeś
 • wyborca
  Na serio!!!
 • wyborca
  Ja też nie widzę, na pewno nie widzę,tych co startowli w poprzednich wyborach, chyba , że Pana Szczypę:) Świetny na w kazdej rzeczywistosci:) Na seroi:)
 • Zegarkowy
  A kto taki? Bo jakoś nie widzę ani jednej na chwilę obecną...
 • ANKA
  Drogi wyborco nie koniecznie. Myślę, że są dwie kandydatury godne uwagi i głębszego zastanowienia.
 • wyborca
  Trzeba zawołać " Panie Andrzeju Szczypo - wróć".
 • tessa
  ANKA ?? a widzisz dobrego kandydata ?? bo ja nie !!! ale żałuję swojej głupoty i naiwności , bo wierzyłam że coś się zmieni i namawiałam ludzi żeby głosowali na Dunię .Teraz mowię o nie!!!!!!!!!!! zawiadłam się bardzo

Mapa

Muzea

Muzeum Nadwiślańskie / Oddział Zamek w Janowcu


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Komunia Święta to wyjątkowy dzień dla każdego dziecka i jego rodziny. Chcemy Ci pomóc w organizacji tego wydarzenia. Jeżeli szukasz ofert noclegowych czy sal, to dobrze się składa, bo mamy takie.
Pokaż stopkę