Święta na ludowo

Skomentuj (6)
Do końca grudnia w Kazimierskim Ośrodku Kultury trwa kiermasz bożonarodzeniowy zorganizowany przez działające tu koło twórców ludowych. Zamiast plastikowych ozdób choinkowych i świątecznych gadżetów rodem z Chin można tu zakupić nawiązujące do tradycji bożonarodzeniowe drobiazgi.

Kiermasz zorganizowano w formie wystawy. Oczy cieszą koronkowe i haftowane w motywy świąteczne obrusy i bieżniki, stroiki świąteczne o rozmaitych kształtach i wzorach. Z sufitu zwisają złote kule i bajecznie kolorowe pająki, a na okiennych parapetach pod ażurem firanek pysznią się miniaturowe choinki z traw i orzechów wykonane przez Małgorzatę Urban, specjalizującą się dotąd w wyrobie palm wielkanocnych. Okazuje się, że świąteczne stroiki niekoniecznie muszą zawierać gałązki iglaków, żeby kojarzyć się z Wigilią. Pani Małgorzata surowiec do swoich wyrobów produkuje sama, uprawiając wiele specjalnych gatunków traw i roślin, które stanowią podstawę jej palm i ozdób. Poza tym każdy spacer po polu czy lesie to okazja, żeby znaleźć coś – szyszki, żołędzie czy powykręcane fantazyjnie gałązki, co może urozmaicić jej wyroby, nadając im niepowtarzalny charakter.

Centralnym punktem wystawy – kiermaszu jest oczywiście choinka, której gałązki zdobią koronkowe aniołki czy dzwoneczki, ozdoby z papieru, słomy, a nawet z pachnącego latem i miodem wosku. Te woskowe gwiazdki, koniki i aniołki to niejako produkt uboczny pszczelarskiej działalności Romana Wolnego.

Otwarcie kiermaszu 2 grudnia stało się okazją do spotkania przy świątecznym stole kazimierskich twórców ludowych we własnym gronie, a także rozmów z gośćmi, którzy odwiedzili w tym czasie Kazimierski Ośrodek Kultury.

Skomentuj


Dodane komentarze (6)

 • Anonim (gość)
  Po ziołową choinkę to ja nie zdąże już przyjechać ale na ziołową palme wielkanocna to ja już się piszę u pani Małgosi! Gratuluję pomysłów i życzę spokojnych, zdrowych Świąt oraz Szczęśliwego Nowego Roku.
 • Ewa (gość)
  Wspaniały pomysł! Życzę wszystkim twórcom oraz dyrekcji Domu Kultury zdrowych i wesołych Świąt!
 • ULA (gość)
  prace są super!!!moja mama też oddała tam jakieś aniołki. trzeba mieć bardzo dużo cierpliwości to robutek ręcznych....podziwiam moją mame (joanna gryglas) oraz panią wandę bartoś.ich prace są cudowne. AŻ TROCHĘ ZAZDROSZCZE
 • karol (gość)
  A ja gratuluję Pani Małgosi Urban. Ma Pani talent i dobrze, że podtrzymuje dawne zwyczaje naszych babek i matek - to nasza kultura, ludowa tradycja, dorobek. Widać, że nie tylko urokliwe palmy są Pani specjalnością. Życzę dalszych sukcesów, wystaw i radosnych Świąt Bożego Narodzenia.
 • ania (gość)
  wspaniały pomysł brawo
 • Anonim (gość)
  na trawy mam uczulenie, świerki i choinki dają niepowtarzalny zapach

Mapa

Kultura

Kazimierski Ośrodek Kultury, Promocji i Turystyki


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Długi Weekend majowy 2024 zapowiada się cudownie. Będzie jeszcze lepszy, jeżeli skorzystasz z oferty specjalnej na majówkę.
Pokaż stopkę