Summertime. Kto wygrał bilety?

Sierpniowy wieczór to dobry czas na piosenki takiej jak „What a wonderful world”, „Summertime”, „Fly me to the moon”, „Zielono mi”, „Uciekaj moje serce”. Te i inne utwory złożą się na dzisiejszy koncert Ani Sokołek „Summertime” w Synagodze. Kto wygrał bilety?

Pytanie konkursowe dotyczyło fotografii, które podczas dzisiejszego koncertu Ani Sokołek będą stanowiły tło do jej utworów. To oczywiście kolekcja zdjęć Benedykta Jerzego Dorysa „Kazimierz na Wisłą”, który należy do najważniejszych osiągnięć fotografii polskiej z okresu międzywojennego w nurcie dokumentalnym.

- Dorys w dokumentalny sposób, ale z wizją portrecisty, przedstawił życie małego prowincjonalnego polsko-żydowskiego miasteczka. Interesujące są witryny sklepików skontrastowane z różnorodnymi postaciami - ludzi dorosłych i dzieci. Uchwycił również wydarzenia z cyrku, w czym należy widzieć inspirację kulturą masową, co w fotografii polskiej tego czasu jest wyjątkiem – pisze na Culture.pl Krzysztof Jurecki z Muzeum Sztuki w Łodzi. – Rejestrował także, co wychodziło poza program piktorializmu, przejawy biedy a nawet brzydoty o ekspresjonistycznym wyrazie. Z pewnością nie doceniał tych zdjęć, traktując je jak prywatny dokument.

Fotografiom tym Adolf Rudnicki, który sportretował przedwojenny Kazimierz w powieści „Lato” (1938 r.) poświęcił jedną z „Niebieskich kartek” – odnotowując fotografie Dorysa w swoim cyklu o charakterze dziennika łączącego różne gatunki literackie:

Zawierają wszystko, co trzeba, aby świat, którego już nie ma, ożył. Zapach, klimat, temperatura, ludzie – wszystko autentyczne. Jest to świat gorzkiej, krzywdzącej nędzy, ruder, błota, bosych i obdartych dzieci, bawiących się o krok od rynsztoka, nędznych sklepików, których całą zawartość stanowi słój ogórków kiszonych, kilogram cukierków, lub beczka z naftą. Jest to świat bogaty i miękki w swej nędzy, niepochwycony w żadne cugle organizacyjne, świat ocalony z jednej pożogi i czekający na drugą, świat dramatyczny, pełny i uśpiony, oczekujący nieszczęścia i bezsilny, by się przed nim uchronić… Tych zdjęć nie można chłonąć bez późniejszych wypadków, są organicznie ze sobą splecione. Wszystkie te zdjęcia robią wrażenie zdjęć z ostatniego lata – przed potopem.

Te fotografie składające się na ekspozycję stałą Synagogi będą tłem dzisiejszego koncertu „Summertime” Ani Sokołek, której akompaniować będzie Patryk Czyżewski.

Koncert odbędzie się 19 sierpnia o godzinie 18.00 w Synagodze przy ul. Lubelskiej 4.

Bilety w cenie 30 zł do nabycia na portalu KupBilecik.pl lub na 2 godziny przed koncertem na miejscu - w Synagodze ul. Lubelska 4. Rezerwacje: w Synagodze lub po nr tel.: 692 578 677.


Zwycięzcą naszego konkursu jest pan Marek Kotarba. Dwuosobowa wejściówka na dzisiejszy koncert "Summertime" do odebrania w Synagodze przed koncertem za okazaniem dokumentu osobistego. Gratulujemy.

 

Fundatorem nagrody jest organizator koncertu "Summertime" Fundacja Rozwoju Kultury ArtBiz.

 

Skomentuj


Mapa

Kwatery i pokoje

Dawna Synagoga Beitenu


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Znamy sposób na udane Wakacje 2024! Odpowiedź znajdziesz w naszych ofertach noclegowych na Lato, Wakacje 2024. Nie zwlekaj atrakcyjne noclegi czekają...
Pokaż stopkę