Stypa na Skowieszynku

Skomentuj (4)

zobacz więcej (9)

Na tę Stypę zaproszeni zostali wszyscy mieszkańcy Skowieszynka. I przyszli. Młodzi i starzy, kobiety i mężczyźni. Zajęli wprawdzie miejsca nie bezpośrednio za stołem, tylko na imponującej widowni, ale byli uczestnikami tej niezwykłej... sztuki.

W czwartkowy wieczór po zakończonych pracach polowych i przydomowych mieszkańcy Skowieszynka z różnych stron ciągnęli na Tuźnikowe Klepisko. To tutaj zaplanowano prapremierę spektaklu, nad którym grupa młodych aktorów – przyjaciół Jana Tuźnika juniora, syna gospodarza pracowała w Skowieszynku ostatni miesiąc. Zbierali materiały od miejscowych gawędziarzy, przygotowywali scenariusz. Nie jest to jednak spektakl obrzędowy, jak mogłoby się wydawać.

- Spektakl, który Państwo obejrzycie, jest spektaklem o nas. O nas żyjących na wsi Skowieszynek i w okolicy – powiedział Jan Tuźnik senior, właściciel teatralnej stodoły, która dotąd nawet przy okazji wzmożonych prac polowych nie widziała chyba na raz tylu ludzi.

I rzeczywiście jest to spektakl osadzony w realiach tej małej miejscowości położonej niedaleko Kazimierza. Pojawiają się w nim miejscowe nazwy jak Parzyk i określenia, jak Sandałki, miejscowe gry dziecięce czy anegdoty z życia wsi. Ale spektakl poruszający temat śmierci wychodzi poza sferę lokalną, bo dotyka kwestii egzystencjalnych, nieobcych każdemu człowiekowi: miłość, władza, majątek, samotność, seks.

Stypa staje się więc okazją do spotkania żywych i uregulowania ich spraw rodzinnych i osobistych, w czym czynnie uczestniczy zmarła babcia, w różny sposób wchodząc w dialog z wnukami i ich bliskimi.

Sztuka łączy w sobie elementy poważne i humorystyczne i nie raz na sali publiczność reagowała stłumionym śmiechem, jest to jednak gorzki rodzaj humoru, obnażający ciemną stronę natury człowieka, obecną chyba w każdym z nas.

Naprawdę ciekawe doświadczenie. Premiera spektaklu Stypa w Teatrze już dziś 14 sierpnia i jutro o godzinie 19.30. Polecamy.

 

Skomentuj


Dodane komentarze (4)


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Weekend listopadowy 11-15 listopada 2021 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2021.
Pokaż stopkę