Stanisław Szczepański w Kamienicy Celejowskiej

W niedzielę w Kamienicy Celejowskiej, oddziale Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym otwarta zostanie wystawa poświęcona twórczości Stanisława Szczepańskiego – malarza, którego obecność w Kazimierzu wpisała się mocno w dzieje artystyczne Miasteczka.

W niedzielne południe 12 lipca w Kamienicy Celejowskiej – oddziale Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym odbędzie się wernisaż wystawy poświęconej twórczości Stanisława Szczepańskiego – polskiego malarza i pedagoga. Uprawiał między innymi malarstwo sztalugowe. Malował martwe natury, pejzaże i portrety. Najczęściej stosowane techniki to olejna, tempera, akwarela i gwasz. Tworzył scenografie teatralne.

Co łączyło Stanisława Szczepańskiego z Kazimierzem Dolnym? Nie była to jakaś wielka miłość. Jednak bez wątpienia krótki romans z nadwiślańskim Miasteczkiem w tle miał miejsce.

- W indeksie malarzy związanych z Kazimierzem Dolnym jest wielu twórców wybitnych, choć dziś zapomnianych – piszą w zaproszeniu organizatorzy wystawy. – Do takich należy właśnie Stanisław Szczepański (1895-1973). W 1950 r. wraz ze swoimi studentami przyjechał na plener do Kazimierza Dolnego. Był to jedyny dłuższy pobyt artysty w tym Miasteczku, wtedy też powstało kilka obrazów m.in. „Przyszły Dom Kultury w Kazimierzu”, pięknie namalowany socrealistyczny obraz. Pomimo tego, że Kazimierz niezbyt mocno wpisał się w życiorys artystyczny Szczepańskiego, to jego obecność wpisała się mocno w dzieje artystyczne Miasteczka.

Zdecydowanie większą rolę w życiu artysty odegrał Krzemieniec, gdzie w 1937 r., Stanisław Szczepański osiedlił się na stałe i został nauczycielem rysunku w miejscowym liceum. Po II wojnie światowej został profesorem PWSSzP w Poznaniu, a od 1949 r., profesorem malarstwa w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

Wernisaż wystawy Stanisława Szczepańskiego 12 lipca o godzinie 12.00 w Kamienicy Celejowskiej ul. Senatorska.

 

Fot. Kamienica Celejowska

 

Skomentuj


Mapa

Muzea

Kamienica Celejowska


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Komunia Święta to wyjątkowy dzień dla każdego dziecka i jego rodziny. Chcemy Ci pomóc w organizacji tego wydarzenia. Jeżeli szukasz ofert noclegowych czy sal, to dobrze się składa, bo mamy takie.
Poszukujesz noclegu na Boże Ciało 2021? Dobrze trafiłeś! Zobacz oferty noclegowe, dzięki którym bez trudu zaplanujesz swój wymarzony wyjazd na Boże Ciało 2021.
Pokaż stopkę