Stanisław Szczepański w Kamienicy Celejowskiej

W niedzielę w Kamienicy Celejowskiej, oddziale Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym otwarta zostanie wystawa poświęcona twórczości Stanisława Szczepańskiego – malarza, którego obecność w Kazimierzu wpisała się mocno w dzieje artystyczne Miasteczka.

W niedzielne południe 12 lipca w Kamienicy Celejowskiej – oddziale Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym odbędzie się wernisaż wystawy poświęconej twórczości Stanisława Szczepańskiego – polskiego malarza i pedagoga. Uprawiał między innymi malarstwo sztalugowe. Malował martwe natury, pejzaże i portrety. Najczęściej stosowane techniki to olejna, tempera, akwarela i gwasz. Tworzył scenografie teatralne.

Co łączyło Stanisława Szczepańskiego z Kazimierzem Dolnym? Nie była to jakaś wielka miłość. Jednak bez wątpienia krótki romans z nadwiślańskim Miasteczkiem w tle miał miejsce.

- W indeksie malarzy związanych z Kazimierzem Dolnym jest wielu twórców wybitnych, choć dziś zapomnianych – piszą w zaproszeniu organizatorzy wystawy. – Do takich należy właśnie Stanisław Szczepański (1895-1973). W 1950 r. wraz ze swoimi studentami przyjechał na plener do Kazimierza Dolnego. Był to jedyny dłuższy pobyt artysty w tym Miasteczku, wtedy też powstało kilka obrazów m.in. „Przyszły Dom Kultury w Kazimierzu”, pięknie namalowany socrealistyczny obraz. Pomimo tego, że Kazimierz niezbyt mocno wpisał się w życiorys artystyczny Szczepańskiego, to jego obecność wpisała się mocno w dzieje artystyczne Miasteczka.

Zdecydowanie większą rolę w życiu artysty odegrał Krzemieniec, gdzie w 1937 r., Stanisław Szczepański osiedlił się na stałe i został nauczycielem rysunku w miejscowym liceum. Po II wojnie światowej został profesorem PWSSzP w Poznaniu, a od 1949 r., profesorem malarstwa w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

Wernisaż wystawy Stanisława Szczepańskiego 12 lipca o godzinie 12.00 w Kamienicy Celejowskiej ul. Senatorska.

 

Fot. Kamienica Celejowska

 

Skomentuj


Mapa

Muzea

Muzeum Nadwiślańskie / Oddział Kamienica Celejowska


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Weekend listopadowy 11-15 listopada 2021 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2021.
Pokaż stopkę