Stanisław Szczepański w Kamienicy Celejowskiej

W niedzielę w Kamienicy Celejowskiej, oddziale Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym otwarta zostanie wystawa poświęcona twórczości Stanisława Szczepańskiego – malarza, którego obecność w Kazimierzu wpisała się mocno w dzieje artystyczne Miasteczka.

W niedzielne południe 12 lipca w Kamienicy Celejowskiej – oddziale Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym odbędzie się wernisaż wystawy poświęconej twórczości Stanisława Szczepańskiego – polskiego malarza i pedagoga. Uprawiał między innymi malarstwo sztalugowe. Malował martwe natury, pejzaże i portrety. Najczęściej stosowane techniki to olejna, tempera, akwarela i gwasz. Tworzył scenografie teatralne.

Co łączyło Stanisława Szczepańskiego z Kazimierzem Dolnym? Nie była to jakaś wielka miłość. Jednak bez wątpienia krótki romans z nadwiślańskim Miasteczkiem w tle miał miejsce.

- W indeksie malarzy związanych z Kazimierzem Dolnym jest wielu twórców wybitnych, choć dziś zapomnianych – piszą w zaproszeniu organizatorzy wystawy. – Do takich należy właśnie Stanisław Szczepański (1895-1973). W 1950 r. wraz ze swoimi studentami przyjechał na plener do Kazimierza Dolnego. Był to jedyny dłuższy pobyt artysty w tym Miasteczku, wtedy też powstało kilka obrazów m.in. „Przyszły Dom Kultury w Kazimierzu”, pięknie namalowany socrealistyczny obraz. Pomimo tego, że Kazimierz niezbyt mocno wpisał się w życiorys artystyczny Szczepańskiego, to jego obecność wpisała się mocno w dzieje artystyczne Miasteczka.

Zdecydowanie większą rolę w życiu artysty odegrał Krzemieniec, gdzie w 1937 r., Stanisław Szczepański osiedlił się na stałe i został nauczycielem rysunku w miejscowym liceum. Po II wojnie światowej został profesorem PWSSzP w Poznaniu, a od 1949 r., profesorem malarstwa w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

Wernisaż wystawy Stanisława Szczepańskiego 12 lipca o godzinie 12.00 w Kamienicy Celejowskiej ul. Senatorska.

 

Fot. Kamienica Celejowska

 

Skomentuj


Mapa

Muzea

Muzeum Nadwiślańskie / Oddział Kamienica Celejowska


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Zaplanuj razem z nami świąteczny wyjazd do dowolnego miejsca w Polsce. Poznaj oferty specjalne noclegów na Wigilię i Boże Narodzenie 2023.
Pokaż stopkę