Skowieszynek klepnął się na szkołę

zobacz więcej (16)

Przy pięknej słonecznej pogodzie i w nie mniej pięknych okolicznościach przyrody na Skowieszynku odbył się piknik „Klepnij się na szkołę”.  Środki pozyskane ze sprzedaży biletów do teatru – cegiełek i sprzedaży ciast przeznaczone zostaną na wsparcie Społecznej Szkoły Podstawowej w Skowieszynku.

Taka była idea tej akcji: „Klepnij się na szkołę!”. Wesprzyj! Pomóż własnej społeczności utrzymać to, co stanowi niejako jej ośrodek – szkołę.
- Prowadzimy szkołę od 2006 r.  Gdy została zlikwidowana filia szkoły gminnej, przejęliśmy ją jako stowarzyszenie i prowadzimy ją jako szkołę społeczną – mówi dyrektor społecznej Szkoły Podstawowej w Skowieszynku Krzysztof Czechowicz. – To jest maleńka szkoła. Jej zaletą jest to, że jest bliska mieszkańcom. Trafiają tutaj dzieci w wieku od 2,5 roku - oprócz szkoły prowadzimy także punkt przedszkolny –  do 15 lat i my zauważamy, jak pięknie się one rozwijają. 
Dlaczego ta szkoła jest tak ważna dla lokalnej społeczności?
- Dzieci nie muszą dojeżdżać do innych miejscowości, na przykład do Kazimierza, tylko mogą chodzić do naszej szkoły, mają blisko – mówi Anna Piłat mieszkanka Skowieszynka, której dzieci uczęszczają tu do VI i VIII klasy. – Nie chcieliśmy, żeby nasza szkoła została zamknięta i staraniem rodziców, dziadków udało się, że została.
Zadaniem akcji „Klepnij się na szkołę!” zainicjowanej przez Teatr Klepisko było umożliwić zapewnienie dzieciom jak najlepszych warunków i narzędzi do rozwoju a pedagogom komfortu nauczania i możliwości korzystania z nowych instrumentów edukacyjnych.
- Jesteśmy tutaj, jesteśmy związani z lokalną społecznością. Trzeba sobie pomagać, szczególnie że jest to na rzecz dzieciaków ze szkoły – mówi Diana Grzeszek manager Fundacji Klepisko, która prowadzi Teatr Klepisko.
Właśnie w tym miejscu mieszczącym się w… wiejskiej stodole działa Teatr Klepisko, w którym w ramach akcji „Klepnij się na szkołę!” wystąpili artyści scen lubelskich i puławskich. Na teatralnym dziś klepisku przy pełnej widowni zaprezentował się po raz pierwszy tutaj Teatr Retro – Amatorski Teatr Uniwersytetu Trzeciego Wieku z barwnym spektaklem słowno – muzyczno – tanecznym „Wspomnienia”. Występ zakończył wspólny walc z publicznością – przedsmak późniejszej potańcówki – i oklaski na stojąco! To na pewno nie ostatni występ tej grupy na klepisku, jak zapewnia autorka spektaklu Irena Pilaszewska.
Po krótkiej przerwie, w czasie której można było skosztować smacznych domowych ciast, odbył się żywiołowy koncert lubelskiego gitarzysty Mike’a Beera.
Piknik zakończyła potańcówka z Dj Brixxem i ognisko z kiełbaskami. To był naprawdę dobry sposób na spędzenie ciepłego wiosennego popołudnia, zwłaszcza że zostaną po nim nie tylko miłe wspomnienia, ale przełoży się to także na efekty pracy szkoły. Dyrekcja szkoły wyraża wdzięczność organizatorom za zorganizowanie akcji „Klepnij się na szkołę”.
Wydarzenie „Klepnij się na szkołę!” było swoistą inauguracją sezonu teatralnego w Teatrze Klepisko.
- W tym sezonie możemy spodziewać się na pewno wielkiej produkcji na zamku w Kazimierzu Dolnym – mówi Diana Grzeszek. – 7 września będzie premiera  „Zamku” w reżyserii Jana Wawrzyńca Tuźnika dyrektora Teatru Klepisko w oparciu o raczej nieznaną powieść Kafki „Zamek”.
- Także jesienią planujemy spektakl „Matka” Witkacego – w ramach możliwości temperaturowych – w Teatrze Klepisko. Trwają też rozmowy, żebyśmy mieli jakieś miejsce w Kazimierzu, gdzie będzie można pokazać małe formy teatralne przy gorszej pogodzie. Będziemy próbować też przetransponować tę plenerową sytuację zamkową na warunki teatralne i grać ten spektakl poza Skowieszynkiem. Jako Fundacja Klepisko nie będziemy utożsamiać swoich działań tylko z siedzibą w Skowieszynku, ponieważ ogranicza nas pogoda. Będziemy starać się wychodzić do Kazimierza, do Lublina, żeby pracować cały rok – mówi Jan Wawrzyniec Tuźnik.
Najbliższym projektem Fundacji Klepisko będzie cykl warsztatów dla młodzieży z lokalnych szkół „Przybory Przybory”, który uzyskał dofinansowanie z Narodowego Centrum Kultury w ramach projektu „Kultura dostępna”. Teatralny finał warsztatów w Teatrze Klepisko 15 czerwca. Poza tym w sierpniu koncert w ramach Pardes Festival – Spotkań z Kulturą Żydowską, a także inne wydarzenia, o czym będziemy informować na bieżąco.
Organizatorem akcji „Klepnij się na szkołę!” był Teatr Klepisko, zaś partnerami Dom Chemika Puławski Ośrodek Kultury oraz Teatr Retro.
Wydarzenie zostało objęte Patronatem Honorowym przez Urząd Miasta w Kazimierzu Dolnym. Sponsorem głównym był Pensjonat „Joanna”. Patronem medialnym – Kazimierski Portal Internetowy.

Fragmenty wydarzenia Klepnij się na szkołę na Facebooku>>>

Teatr Retro >>>

Teatr Retro >>>

Mike Beer - Fingerstyle >>>

SkomentujZobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Znamy sposób na udane Wakacje 2024! Odpowiedź znajdziesz w naszych ofertach noclegowych na Lato, Wakacje 2024. Nie zwlekaj atrakcyjne noclegi czekają...
Pokaż stopkę