Skarby pieśni sefardyjskich w synagodze

W najbliższy weekend w synagodze z koncertem „Skarby pieśni sefardyjskich” wystąpi duet Gerard Edery - śpiew, gitara i Marcin David Król – skrzypce.

Synagoga 1 czerwca znów rozbrzmi pieśniami żydowskimi. Tym razem będą to pieśni Żydów sefardyjskich.

- W repertuarze znajdą się zarówno świeckie, jak i religijne pieśni ze starożytnej Persji, Hiszpanii, Grecji, Portugalii, Turcji, Maroka, Egiptu, Bałkanów czy Syrii. Najstarsze z nich datowane są na okres średniowiecza, najnowsze to pieśni współczesne – czytamy w zapowiedzi.

Koncert jest wydarzeniem towarzyszącym festiwalu ”Diaspora- World Jewish Cultural Festival".

Gerard Edery urodził się w Casablance. Dorastał w Paryżu i Nowym Jorku. Wyszkolony jako klasyczny baryton w The Manhattan School of Music, ma w swoim dorobku ponad trzydzieści ról w operach w całych Stanach Zjednoczonych. Był także solistą kantorem w synagodze The Village Temple w Nowym Jorku .
Gerard Edery jest uważany za jednego z czołowych wykonawców pieśni sefardyjskich. Został uhonorowany nagrodą Sephardic Musical Heritage Award oraz nagrodą Meet the Composer Grant.
Wystąpił min. w Carnegie Hall, Lincoln Center, The United Nations, Victoria Hall w Genewie, The Kimmel Center w Filadelfii, Royce Hall w LA, The Smithsonian Institute w Waszyngtonie, na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Sakralnej Fes w Maroku, Festiwalu Muzyki Sefardyjskiej w Kordobie, Festiwalu Cervantino w Meksyku, Festiwalu Zachor w Białymstoku, a także w muzeum POLIN w Warszawie.
Edery nagrał 17 płyt dla wytwórni Sefarad Records i wydał znany na całym świecie śpiewnik pieśni sefardyjskich.

Marcin David Król naukę gry na skrzypcach rozpoczął w wieku 7 lat pod opieką prof. Macieja Chowańca. Z wynikiem celującym ukończył Akademię Muzyczną w Krakowie w klasie prof. Teresy Głąbówny. W swoim dorobku ma także studia podyplomowe w Akademii Muzycznej w Kolonii (Niemcy) w klasie prof. Michaela Vaimana. Swoje umiejętności szkolił na licznych kursach mistrzowskich i konsultacjach prowadzonych m.in. przez: Wandę Wiłkomirską, Wiesława Kwaśnego, Daniela Stabrawę. Jest laureatem konkursów im. Kiejstuta Bacewicza w Łodzi, im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie oraz im. Johannesa Brahmsa w Gdańsku. Ponadto był stypendystą Jana Kantego Pawluśkiewicza. Wystąpił w wielu krajach Europy, w USA, Kanadzie, Korei Południowej oraz w Indiach. Na stałe związany jest z Radomską Orkiestrą Kameralną.
Koncert „Skarby pieśni sefardyjskich” 1 czerwca godz. 19:00.

Bilety w cenie 50 PLN do nabycia w kasie synagogi.
Telefoniczna rezerwacja biletów pod numerem 692578677

Skomentuj


Mapa

Kwatery i pokoje

Dawna Synagoga Beitenu


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Weekend listopadowy 11-15 listopada 2021 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2021.
Pokaż stopkę