Setne urodziny ppłk. pil. Zdzisława Góreckiego

Skomentuj (3)

Uroczysta msza święta w kazimierskiej Farze 14 czerwca uświetni setne urodziny ppłk. pil. Zdzisława Góreckiego (z udziałem Jubilata) – urodzonego w Kazimierzu pilota o niezwykłym życiorysie.

100 lat temu 14 czerwca 1914 r. w Kazimierzu Dolnym przyszedł na świat Zdzisław Górecki. Jego pasją stało się latanie. W 1936 r. ukończył kurs szybowcowy w Ustianowej na Podkarpaciu i dostał się do Szkoły Pilotów V Pułku Lotniczego w Lidzie.

W 1938 r. wrócił w rodzinne strony i w Ułężu k/Dęblina podjął pracę jako instruktor Wyższej Szkoły Pilotażu. Tu zastała go wojna. Swój pierwszy lot bojowy odbył na PZL P-7 3 września 1939 r. Niecałe dwa tygodnie później 15 września trzeba było się stamtąd ewakuować wobec zbliżających się wojsk niemieckim - lot samolotem obserwacyjnym Lublin R-XII. Jeszcze nie wiedział, że dwa dni potem 17 września zestrzelą go… Sowieci.

W czasie wojny służył ojczyźnie w partyzantce w ZWZ, AK, przyjmując zrzuty z Anglii oraz Włoch, prowadząc tajne nauczanie. Po wojnie organizował struktury lotnictwa przy II Armii Wojska Polskiego. Polska Ludowa nie zapomniała mu służby w AK. W 1944 r. został internowany i wywieziony do sowieckiego obozu pracy w Stalinogorsku. Gdy wrócił w 1947 r. do Polski udało mu się też wrócić do latania. Podjął pracę jako instruktor pilot w Oficerskiej Szkole Lotniczej w Dęblinie. Jednak nie pracował tu zbyt długo. W 1953 r. zwolniono go z wojska z powodów politycznych. Od 1955 r. tworzył struktury struktur Lubelskiego Zespołu Lotnictwa Sanitarnego gdzie przepracował 19 lat.

Uroczysta msza święta w intencji Jubilata oraz Lotników Polskich z udziałem orkiestry wojskowej, chóru Liceum Lotniczego, sztandaru i asysty honorowej Kompanii Reprezentacyjnej Sił Powietrznych odbędzie się 14 czerwca o godz. 12.00 w Kościele Farnym w Kazimierzu Dolnym. Uczestniczyć w niej będą przedstawiciele Dowództwa Generalnego RSZ, Inspektoratu SP, 4 Skrzydła Lotnictwa Szkolnego, Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych, Ogólnokształcącego Liceum Lotniczego oraz władz miasta Kazimierza.

 

Skomentuj


Dodane komentarze (3)

 • Jerzy Arbuz
  W dniu 12 czerwca uczniowie Gminnego Zespołu Szkół uczestniczyli w wycieczce do Wyższej Oficerskiej Szkoły Sił Powietrznych w Dęblinie. Głównym punktem wycieczki było spotkanie z pilotem Zdzisławem Góreckim. Niestety ze względu na stan zdrowia pana Góreckiego do spotkania nie doszło. Uczniowie zwiedzali WOSSP oraz Muzeum Lotnictwa, gdzie mogli zapoznać się z historią polskiego lotnictwa, którą tworzył między innymi ppłk. pilot Zdzisław Górecki.
 • kaz
  Piękny życiorys i Rocznica!
  Ciekawy jestem,czy wcześniej władze KD uhonorowały Szacownego Jubilata.
 • pijany znad Grodarza
  Łza w oku. Cześć i szacunek nade wszystko.

Mapa

Zabytki

Kościół Farny


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Komunia Święta to wyjątkowy dzień dla każdego dziecka i jego rodziny. Chcemy Ci pomóc w organizacji tego wydarzenia. Jeżeli szukasz ofert noclegowych czy sal, to dobrze się składa, bo mamy takie.
Poszukujesz noclegu na Boże Ciało 2021? Dobrze trafiłeś! Zobacz oferty noclegowe, dzięki którym bez trudu zaplanujesz swój wymarzony wyjazd na Boże Ciało 2021.
Pokaż stopkę