Setne urodziny ppłk. pil. Zdzisława Góreckiego

Skomentuj (3)

Uroczysta msza święta w kazimierskiej Farze 14 czerwca uświetni setne urodziny ppłk. pil. Zdzisława Góreckiego (z udziałem Jubilata) – urodzonego w Kazimierzu pilota o niezwykłym życiorysie.

100 lat temu 14 czerwca 1914 r. w Kazimierzu Dolnym przyszedł na świat Zdzisław Górecki. Jego pasją stało się latanie. W 1936 r. ukończył kurs szybowcowy w Ustianowej na Podkarpaciu i dostał się do Szkoły Pilotów V Pułku Lotniczego w Lidzie.

W 1938 r. wrócił w rodzinne strony i w Ułężu k/Dęblina podjął pracę jako instruktor Wyższej Szkoły Pilotażu. Tu zastała go wojna. Swój pierwszy lot bojowy odbył na PZL P-7 3 września 1939 r. Niecałe dwa tygodnie później 15 września trzeba było się stamtąd ewakuować wobec zbliżających się wojsk niemieckim - lot samolotem obserwacyjnym Lublin R-XII. Jeszcze nie wiedział, że dwa dni potem 17 września zestrzelą go… Sowieci.

W czasie wojny służył ojczyźnie w partyzantce w ZWZ, AK, przyjmując zrzuty z Anglii oraz Włoch, prowadząc tajne nauczanie. Po wojnie organizował struktury lotnictwa przy II Armii Wojska Polskiego. Polska Ludowa nie zapomniała mu służby w AK. W 1944 r. został internowany i wywieziony do sowieckiego obozu pracy w Stalinogorsku. Gdy wrócił w 1947 r. do Polski udało mu się też wrócić do latania. Podjął pracę jako instruktor pilot w Oficerskiej Szkole Lotniczej w Dęblinie. Jednak nie pracował tu zbyt długo. W 1953 r. zwolniono go z wojska z powodów politycznych. Od 1955 r. tworzył struktury struktur Lubelskiego Zespołu Lotnictwa Sanitarnego gdzie przepracował 19 lat.

Uroczysta msza święta w intencji Jubilata oraz Lotników Polskich z udziałem orkiestry wojskowej, chóru Liceum Lotniczego, sztandaru i asysty honorowej Kompanii Reprezentacyjnej Sił Powietrznych odbędzie się 14 czerwca o godz. 12.00 w Kościele Farnym w Kazimierzu Dolnym. Uczestniczyć w niej będą przedstawiciele Dowództwa Generalnego RSZ, Inspektoratu SP, 4 Skrzydła Lotnictwa Szkolnego, Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych, Ogólnokształcącego Liceum Lotniczego oraz władz miasta Kazimierza.

 

Skomentuj


Dodane komentarze (3)

 • Jerzy Arbuz
  W dniu 12 czerwca uczniowie Gminnego Zespołu Szkół uczestniczyli w wycieczce do Wyższej Oficerskiej Szkoły Sił Powietrznych w Dęblinie. Głównym punktem wycieczki było spotkanie z pilotem Zdzisławem Góreckim. Niestety ze względu na stan zdrowia pana Góreckiego do spotkania nie doszło. Uczniowie zwiedzali WOSSP oraz Muzeum Lotnictwa, gdzie mogli zapoznać się z historią polskiego lotnictwa, którą tworzył między innymi ppłk. pilot Zdzisław Górecki.
 • kaz
  Piękny życiorys i Rocznica!
  Ciekawy jestem,czy wcześniej władze KD uhonorowały Szacownego Jubilata.
 • pijany znad Grodarza
  Łza w oku. Cześć i szacunek nade wszystko.

Mapa

Zabytki

Kościół Farny


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Znamy sposób na udane Wakacje 2024! Odpowiedź znajdziesz w naszych ofertach noclegowych na Lato, Wakacje 2024. Nie zwlekaj atrakcyjne noclegi czekają...
Pokaż stopkę