Pożegnanie płk. Zdzisława Góreckiego

Skomentuj (7)

zobacz więcej (15)

Na parafialnym cmentarzu w Kazimierzu Dolnym pożegnano dziś płk. Zdzisława Góreckiego – pochodzącego z naszego miasteczka pilota, żołnierza AK, instruktora, najstarszego polskiego lotnika.

Długa i niezwykła historia płk. Zdzisława Góreckiego od zawsze była związana z lotnictwem. Urodzony 14 czerwca 1914 r. w Kazimierzu Dolnym, w wieku 17 lat wstąpił do Podoficerskiej Szkoły w Koninie. Szkolenie lotnicze rozpoczął 5 lat później, w 1936 r, a po zdaniu egzaminów został przyjęty do 5. Pułku Lotniczego w Lidzie.

Nim wybuchła II wojna światowa płk. Górecki poświęcił się szkoleniu młodych lotników w Ułężu k/Dęblina. W trakcie działań wojennych uczestniczył w walkach z niemieckimi bombowcami, jednak podczas odwrotu w kierunku Rumunii został zestrzelony przez Rosjan. Tułając się przez, m.in. poprzez tereny Wołynia, dotarł w 1940 r. do Kazimierza. Tu, w swych rodzinnych stronach, walczył jak członek polskiego podziemia ZWZ i AK. Za tę działalność został po wojnie aresztowany przez władze komunistyczne i skazany na łagry.

Po powrocie do Polski nie porzucił swojej pasji i miłości – lotnictwa. Dzięki niemu wyszkolone zostały nowe pokolenia polskich lotników, w tym czterech późniejszych generałów. Płk. Górecki był także współtwórcą polskiego ratownictwa lotniczego, z którym był związany do końca swojej kariery.

Płk. Zdzisław Górecki dożył wieku 103 lat. Dziś Kazimierz, miejsce jego narodzin, zostało także miejscem jego ostatecznego spoczynku. Jego prochy zostały złożone, z pełnymi honorami, na parafialnym cmentarzu. W pogrzebie uczestniczyła rodzina zmarłego oraz licznie zebrani mieszkańcy Kazimierza i nie tylko. Obecna była także Kompania Reprezentacyjna Sił Powietrznych Wojska Polskiego oraz Wojskowa Orkiestra Dęta z Dęblina. Przy wystrzałach salw honorowych oraz przelocie eskadry lotniczej z Dęblina pożegnano legendę polskiego lotnictwa.

Fot. Marcin Pisula 

Skomentuj

Przeciągnij i upuść zdjęcia, lub kliknij

Jak chcesz dodać komentarz?

lub

Podpisz się, aby dodać komentarz

Jak chcesz dodać komentarz?

lub

lub zarejestruj się


Dodane komentarze (7)


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2017.
Zaplanuj razem z nami świąteczny wyjazd do dowolnego miejsca w Polsce. Poznaj oferty specjalne noclegów na Wigilię i Boże Narodzenie 2017.
Pokaż stopkę