Rozporządzenie Ministra Zdrowia. Stanowisko Nocowanie.pl

Informacja w sprawie wybranych skutków Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 13 marca 2020 r. w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu zagrożenia epidemicznego*:
I. Na mocy Rozporządzenia wprowadzono zakaz działalności związanej z prowadzeniem obiektów noclegowych turystycznych i miejsc krótkotrwałego zakwaterowania (ujętej w Polskiej Klasyfikacji Działalności w podklasie 55.20).

1. Zakaz działalności obejmuje zapewnienie krótkotrwałego zakwaterowania w:
 • ośrodkach kolonijnych i pozostałych obiektach wypoczynku wakacyjnego (np. w ośrodkach wczasowych, domach wycieczkowych, ośrodkach szkoleniowo-wypoczynkowych),
 • kwaterach dla gości i bungalowach,
 • domkach lub chatach, bez obsługi,
 • gospodarstwach wiejskich (agroturystyka),
 • schroniskach młodzieżowych i górskich.

2. Zakaz nie obejmuje:
 • zapewnienia zakwaterowania w domach, mieszkaniach lub apartamentach, włączając umeblowane, w celu dłuższego pobytu, zazwyczaj w cyklu miesięcznym lub rocznym;
 • zapewnienia zakwaterowania w umeblowanych pokojach, apartamentach z usługami codziennego sprzątania, słania łóżek oraz szerokiego zakresu usług dodatkowych takich jak: usługi podawania posiłków i napojów, usługi parkingowe, usługi pralni, udostępnianie basenów kąpielowych, pomieszczeń do ćwiczeń gimnastycznych czy urządzeń rekreacyjnych oraz udostępnianie sal konferencyjnych podklasa ta obejmuje zapewnienie krótkotrwałego zakwaterowania w:
 • hotelach,
 • motelach,
 • pensjonatach,
 • innych obiektach hotelowych (np. wotele, botele, novotele, airtele, zajazdy, zamki).

II. W naszej ocenie:

1. Od dnia wejścia w życie zakazu wynikającego z Rozporządzenia do odwołania nie ma możliwości świadczenia usług, które zostały zakazane.

Oznacza to także, że należy przerwać pobyty rozpoczęte przed wejściem w życie zakazu.

2. W przypadku, gdy usługa nie zostanie zrealizowana, należy liczyć się ze zwrotem wpłaconych kwot w całości lub w części odpowiadającej niezrealizowanej części usługi.

3. Nie można wykluczyć uprawnienia klientów do rezygnacji z usługi i skutecznego żądania zwrotu wpłaconych kwot od razu, jeszcze zanim nastąpi termin świadczenia usługi.

4. Nie ma zakazu reklamy usług, które zostały objęte ograniczeniami wynikającymi z Rozporządzenia. Reklama nie powinna jedynie zachęcać klientów do naruszania obowiązujących zakazów. Celem reklamy może być zachęcanie klientów do korzystania z usług po zakończeniu obowiązywania ograniczeń, co może nastąpić w każdej chwili.

5. Zgodnie z Rozporządzeniem, zakaz obowiązuje „do odwołania”. Można jednak dopuścić przyjmowanie rezerwacji na przyszłe okresy (np. na lipiec), należy jednak liczyć się z tym, że zakaz będzie nadal obowiązywał, co uniemożliwi wykonanie usługi i obowiązek zwrotu wpłaconych kwot.

*Niniejsza informacja przedstawia jedynie poglądy wyrażane przez Nocowanie.pl spółka z o.o.. Nocowanie.pl Spółka z o.o., jej pracownicy i współpracownicy, a także spółki z Grupy Kapitałowej do której należy Nocowanie.pl spółka z o.o. oraz ich pracownicy i współpracownicy, nie ponoszą odpowiedzialności za ew. skutki wykorzystania niniejszej informacji.


SkomentujZobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2020.
Zaplanuj razem z nami świąteczny wyjazd do dowolnego miejsca w Polsce. Poznaj oferty specjalne noclegów na Wigilię i Boże Narodzenie 2020.
Pokaż stopkę