Rozporządzenie Ministra Zdrowia. Stanowisko Nocowanie.pl

Informacja w sprawie wybranych skutków Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 13 marca 2020 r. w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu zagrożenia epidemicznego*:
I. Na mocy Rozporządzenia wprowadzono zakaz działalności związanej z prowadzeniem obiektów noclegowych turystycznych i miejsc krótkotrwałego zakwaterowania (ujętej w Polskiej Klasyfikacji Działalności w podklasie 55.20).

1. Zakaz działalności obejmuje zapewnienie krótkotrwałego zakwaterowania w:
 • ośrodkach kolonijnych i pozostałych obiektach wypoczynku wakacyjnego (np. w ośrodkach wczasowych, domach wycieczkowych, ośrodkach szkoleniowo-wypoczynkowych),
 • kwaterach dla gości i bungalowach,
 • domkach lub chatach, bez obsługi,
 • gospodarstwach wiejskich (agroturystyka),
 • schroniskach młodzieżowych i górskich.

2. Zakaz nie obejmuje:
 • zapewnienia zakwaterowania w domach, mieszkaniach lub apartamentach, włączając umeblowane, w celu dłuższego pobytu, zazwyczaj w cyklu miesięcznym lub rocznym;
 • zapewnienia zakwaterowania w umeblowanych pokojach, apartamentach z usługami codziennego sprzątania, słania łóżek oraz szerokiego zakresu usług dodatkowych takich jak: usługi podawania posiłków i napojów, usługi parkingowe, usługi pralni, udostępnianie basenów kąpielowych, pomieszczeń do ćwiczeń gimnastycznych czy urządzeń rekreacyjnych oraz udostępnianie sal konferencyjnych podklasa ta obejmuje zapewnienie krótkotrwałego zakwaterowania w:
 • hotelach,
 • motelach,
 • pensjonatach,
 • innych obiektach hotelowych (np. wotele, botele, novotele, airtele, zajazdy, zamki).

II. W naszej ocenie:

1. Od dnia wejścia w życie zakazu wynikającego z Rozporządzenia do odwołania nie ma możliwości świadczenia usług, które zostały zakazane.

Oznacza to także, że należy przerwać pobyty rozpoczęte przed wejściem w życie zakazu.

2. W przypadku, gdy usługa nie zostanie zrealizowana, należy liczyć się ze zwrotem wpłaconych kwot w całości lub w części odpowiadającej niezrealizowanej części usługi.

3. Nie można wykluczyć uprawnienia klientów do rezygnacji z usługi i skutecznego żądania zwrotu wpłaconych kwot od razu, jeszcze zanim nastąpi termin świadczenia usługi.

4. Nie ma zakazu reklamy usług, które zostały objęte ograniczeniami wynikającymi z Rozporządzenia. Reklama nie powinna jedynie zachęcać klientów do naruszania obowiązujących zakazów. Celem reklamy może być zachęcanie klientów do korzystania z usług po zakończeniu obowiązywania ograniczeń, co może nastąpić w każdej chwili.

5. Zgodnie z Rozporządzeniem, zakaz obowiązuje „do odwołania”. Można jednak dopuścić przyjmowanie rezerwacji na przyszłe okresy (np. na lipiec), należy jednak liczyć się z tym, że zakaz będzie nadal obowiązywał, co uniemożliwi wykonanie usługi i obowiązek zwrotu wpłaconych kwot.

*Niniejsza informacja przedstawia jedynie poglądy wyrażane przez Nocowanie.pl spółka z o.o.. Nocowanie.pl Spółka z o.o., jej pracownicy i współpracownicy, a także spółki z Grupy Kapitałowej do której należy Nocowanie.pl spółka z o.o. oraz ich pracownicy i współpracownicy, nie ponoszą odpowiedzialności za ew. skutki wykorzystania niniejszej informacji.


SkomentujZobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Komunia Święta to wyjątkowy dzień dla każdego dziecka i jego rodziny. Chcemy Ci pomóc w organizacji tego wydarzenia. Jeżeli szukasz ofert noclegowych czy sal, to dobrze się składa, bo mamy takie.
Pokaż stopkę