Rozpoczyna się II Szkolny Festiwal Książki

Skomentuj (1)

W Gminnym Zespole Szkół rozpoczyna się II Szkolny Festiwal Książek – wydarzenie mające na celu zwiększenie zainteresowania czytelnictwem wśród dzieci i młodzieży. Na dwa tygodnie Gminny Zespół Szkół zamieni się w krainę wyobraźni, do której wejść mogą jedynie wtajemniczeni.

To już druga edycja Szkolnego Festiwalu Książek organizowanego przez Bibliotekę Gminnego Zespołu Szkół w Kazimierzu Dolnym oraz Radę Rodziców. W zeszłym roku festiwal został wyróżniony w ogólnopolskim konkursie pt. "Realizujemy wymagania Narodowego Programu Czytelnictwa" i został opisany w piśmie "Biblioteka w Szkole", dlatego ma już swoich naśladowców w innych szkołach w Polsce.

Dwutygodniowe wydarzenie ma na celu zwiększenie zainteresowania czytelnictwem, jak również wzmocnienie roli książki w codziennym życiu dzieci i młodzieży.

- W erze prędkości warpowej i tweetowo-facebookowej komunikacji staromodny festiwal książek tworzy przestrzeń do bezpośredniego kontaktu z książką i drugim człowiekiem – piszą organizatorzy. – Staje się pretekstem do zabawy z tekstem i szukaniem inspiracji w nowych i już znanych książkach. Pobudza ciekawość do czytania i buduje pozytywne doświadczenia poprzez realizowanie bardzo różnorodnego programu.

Jak to wygląda? Na czym polega?

Uczniowie podzieleni na trzy grupy wiekowe: klasy I-III i IV - VI szkoły podstawowej oraz I – III gimnazjum w swoich grupach wiekowych rywalizują w różnych kategoriach, zbierając punkty jako klasa oraz indywidualnie. Na koniec festiwalu zostają wyłonieni zwycięzcy w kategorii Mistrzowska klasa oraz w indywidualnych konkursach.

- W tym roku tematem przewodnim festiwalu są podróże, dlatego uczniów czekają nowe atrakcje – mówi Joanna Stefańska. – Będzie spektakl "Opowieści ziemi" w wykonaniu Beaty Frankowskiej, opowiadaczki z Fundacji Musszelka w Milanówku oraz grupy Studnia O. czy też "Mądre bajki z całego świata" udostępnione przez Kulczyk Foundation w formie słuchowisk i książki edukacyjnej.

W programie znalazły się także m.in. gry i zabawy podróżnicze oraz spotkanie autorskie z nauczycielem i podróżnikiem Marcinem Pisulą, warsztaty "Księga świata", opierające się na zdjęciach BBC i dyskusji o aktualnych wydarzeniach na świecie oraz Czytająca przerwa – Stoisko klasowe – kiedy m.in. czytane będą książki podróżnicze. A oprócz tego spotkania z podróżnikami, m.in. z Ojcem Bonifacym Stanisławem Kotrysem o Afryce, z miłośnikami Tatr, członkami kazimierskiego PTTK Bartłomiejem Stefańskim oraz Ryszardem "Oniem" Lubickim.

- Dla wszystkich uczniów we wtorek 14 marca odbędzie się Dzień Przebrań za ulubioną postać literacką lub osobę z innej kultury – zapowiadają organizatorzy. – Tego dnia na literackiej ściance będzie można zrobić sobie pamiątkową fotografię.

W ostatnim dniu festiwalu, 17 marca w piątek odbędzie się wernisaż wszystkich prac powstałych w czasie imprezy.

 

Skomentuj


Dodane komentarze (1)

Mapa

Oświata

szkoła


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2021.
Zaplanuj razem z nami świąteczny wyjazd do dowolnego miejsca w Polsce. Poznaj oferty specjalne noclegów na Wigilię i Boże Narodzenie 2021.
Pokaż stopkę