Rozpoczyna się II Szkolny Festiwal Książki

Skomentuj (1)

W Gminnym Zespole Szkół rozpoczyna się II Szkolny Festiwal Książek – wydarzenie mające na celu zwiększenie zainteresowania czytelnictwem wśród dzieci i młodzieży. Na dwa tygodnie Gminny Zespół Szkół zamieni się w krainę wyobraźni, do której wejść mogą jedynie wtajemniczeni.

To już druga edycja Szkolnego Festiwalu Książek organizowanego przez Bibliotekę Gminnego Zespołu Szkół w Kazimierzu Dolnym oraz Radę Rodziców. W zeszłym roku festiwal został wyróżniony w ogólnopolskim konkursie pt. "Realizujemy wymagania Narodowego Programu Czytelnictwa" i został opisany w piśmie "Biblioteka w Szkole", dlatego ma już swoich naśladowców w innych szkołach w Polsce.

Dwutygodniowe wydarzenie ma na celu zwiększenie zainteresowania czytelnictwem, jak również wzmocnienie roli książki w codziennym życiu dzieci i młodzieży.

- W erze prędkości warpowej i tweetowo-facebookowej komunikacji staromodny festiwal książek tworzy przestrzeń do bezpośredniego kontaktu z książką i drugim człowiekiem – piszą organizatorzy. – Staje się pretekstem do zabawy z tekstem i szukaniem inspiracji w nowych i już znanych książkach. Pobudza ciekawość do czytania i buduje pozytywne doświadczenia poprzez realizowanie bardzo różnorodnego programu.

Jak to wygląda? Na czym polega?

Uczniowie podzieleni na trzy grupy wiekowe: klasy I-III i IV - VI szkoły podstawowej oraz I – III gimnazjum w swoich grupach wiekowych rywalizują w różnych kategoriach, zbierając punkty jako klasa oraz indywidualnie. Na koniec festiwalu zostają wyłonieni zwycięzcy w kategorii Mistrzowska klasa oraz w indywidualnych konkursach.

- W tym roku tematem przewodnim festiwalu są podróże, dlatego uczniów czekają nowe atrakcje – mówi Joanna Stefańska. – Będzie spektakl "Opowieści ziemi" w wykonaniu Beaty Frankowskiej, opowiadaczki z Fundacji Musszelka w Milanówku oraz grupy Studnia O. czy też "Mądre bajki z całego świata" udostępnione przez Kulczyk Foundation w formie słuchowisk i książki edukacyjnej.

W programie znalazły się także m.in. gry i zabawy podróżnicze oraz spotkanie autorskie z nauczycielem i podróżnikiem Marcinem Pisulą, warsztaty "Księga świata", opierające się na zdjęciach BBC i dyskusji o aktualnych wydarzeniach na świecie oraz Czytająca przerwa – Stoisko klasowe – kiedy m.in. czytane będą książki podróżnicze. A oprócz tego spotkania z podróżnikami, m.in. z Ojcem Bonifacym Stanisławem Kotrysem o Afryce, z miłośnikami Tatr, członkami kazimierskiego PTTK Bartłomiejem Stefańskim oraz Ryszardem "Oniem" Lubickim.

- Dla wszystkich uczniów we wtorek 14 marca odbędzie się Dzień Przebrań za ulubioną postać literacką lub osobę z innej kultury – zapowiadają organizatorzy. – Tego dnia na literackiej ściance będzie można zrobić sobie pamiątkową fotografię.

W ostatnim dniu festiwalu, 17 marca w piątek odbędzie się wernisaż wszystkich prac powstałych w czasie imprezy.

 

Skomentuj


Dodane komentarze (1)

Mapa

Oświata

szkoła


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Znamy sposób na udane Wakacje 2024! Odpowiedź znajdziesz w naszych ofertach noclegowych na Lato, Wakacje 2024. Nie zwlekaj atrakcyjne noclegi czekają...
Pokaż stopkę