Rowerem do Piotrawina

Skomentuj (6)

Pogoda za oknem niezimowa, można więc siąść na rower i udać się na wycieczkę do Piotrawina, słynącego z kultu św. Stanisława, któremu legenda przypisuje wskrzeszanie zmarłych. Żeby zobaczyć pamiątki po świętym i przywołanym ponownie do życia rycerzu Piotrowinie, trzeba przebyć prawie 50 km w jedną stronę.

Piotrawin od Kazimierza dzieli jakieś czterdzieści kilometrów, około pół godziny jazdy samochodem. Trasa rowerowa, którą Państwu proponujemy, to - licząc w jedną stronę - łącznie prawie 50 km, które przemierzamy korzystając z oznaczeń czerwonego, czarnego i zielonego szlaku.

Wycieczkę rozpoczynamy w Kazimierzu Dolnym obok ośrodka wypoczynkowego Arkadia znajdującego się przy skrzyżowaniu ulicy Czerniawy i Kwaskowa Góra. Tu zaczyna się szlak czerwony, oznaczony w terenie znakami drogowymi lub piktogramami na drzewach - na białym tle czarny rowerek z czerwonym paskiem lub strzałkami. Tym szlakiem przemierzymy znaczną część drogi – prawie 40 km. W Janiszowie wjeżdżamy na czarny szlak rowerowy oznaczony w terenie znakami drogowymi lub piktogramami na drzewach - na białym tle czarny rowerek z czarnym paskiem lub strzałkami. Po ponad pięciokilometrowej jeździe w Kamieniu zmieniamy szlak na zielony zwany „Małopolski Przełom Wisły”. Stąd już tylko 3 km dzieli nas od owianego legendami Piotrawina.

Trasa cały czas wiedzie po nawierzchni asfaltowej.
Opis trasy:

Kazimierz Dolny –
leży w miejscu, gdzie do Wisły uchodzi niewielki potok Grodarz. Już we wcześniejszym średniowieczu istniała tu osada Wietrzna Góra. Jest to jedno z najpiękniejszych polskich miast. Jako zespół krajobrazowo-architektoniczny zaliczany jest do zabytków najwyższej klasy.
Warto zobaczyć:
• Gotycko-renesansowy kościół farny zbudowany w poł. XV w. z fundacji Kazimierza Wielkiego.
• Baszta pochodząca prawdopodobnie z XIII w. jest najstarszym zabytek miasta.
• Ruiny gotycko-renesansowego zamku, wybudowany w poł. XIV wieku prawdopodobnie przez Kazimierza Wielkiego.
• Zabytkowe kamienice – Kamienica Celejowska, Gdańska, Biała i Górskich oraz renesansowy układ urbanistyczny miasta.
• Kościoł pw. Zwiastowania Najświętszej Marii Panny, Kościół Św. Anny.
• Góra Trzech Krzyży – punkt widokowy na miasto i okolice.
• Muzeum Sztuki Złotniczej, Kuncewiczówka.

Męćmierz – stara osada flisacka z początku XV w. W centrum wioski znajduje się studnia z gontowym daszkiem a nad Wisłą umiejscowiony jest wiatrak kozłowy należący do najstarszych występujących na terenie Polski.

Wilków – wieś założona w XV w. Warto zobaczyć murowany kościół pw. św. Floriana i Urszuli zbudowany w 1625 r. , murowaną dzwonnicę z 1921 r. oraz drewniana kapliczkę z rzeźbą św. Nepomucena z XIX w.

Szczekarków – dawny majątek ziemski rodziny Kleniewskich. W wiosce znajduje sie młyn drewniany z 1915 r.

Janiszów – Pomnik upamiętniający poległych żołnierzy Batalionów Chłopskich.

Kamień - wieś malowniczo położona na brzegu Wisły. Zlokalizowane są tu pozostałości po parku angielskim i klasycystycznym dworze, który należał do rodu Cywińskich. Ciekawym miejscem są łęgi w starym korycie Wisły.

Piotrawin miejscowość usytuowana bardzo malowniczo na wysokim zboczu doliny, opadającym stromo ku Wiśle. Znajduje sie tutaj gotycki kościół wybudowany na cześć św. Stanisława w latach 1440-41 z fundacji biskupa Zbigniewa Oleśnickiego. Położony na wysokim brzegu Wisły, jest z daleka widoczny dzięki czerwonym, ceglastym murom. W kościele znajduje się dużo zabytków sakralnych – tablica erekcyjna z 1440 r., liczne obrazy, ołtarz główny późnorenesansowy z 1 połowy XVII w., dwa ołtarze boczne XVIII/XIX, ambona XVII w., chrzcielnica rokokowa XVIII w .

Opracowano na podstawie
„Szlaki rowerowe powiatu opolskiego i okolic”
Jacka Rosłego i Magdaleny Lipczuk

Skomentuj


Mapa


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Wyjazd to idealny pomysł na perfekcyjny Dzień Kobiet 2024. Jeżeli szukasz interesującego miejsca, zobacz co oferują właściciele obiektów na ten szczególny dzień.
Pokaż stopkę