Radni chcą uhonorować Jerzego Żurawskiego

Skomentuj (20)

Kawaler Krzyża Kawalerskiego i Oficerskiego Orderu Odrodzenia Polski, odznaczony między innymi Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” oraz Złotą Odznaką „Za opiekę nad zabytkami” czy Honorową Odznaką „Za zasługi dla Lubelszczyzny, Honorowy Obywatel Gminy Janowiec nad Wisłą. Kazimierscy radni chcieliby, by Jerzego Żurawskiego uhonorować także tytułem Honorowego Obywatela Kazimierza Dolnego.

Komisja Rewizyjna Rady Miejskiej w Kazimierzu jednogłośnie zdecydowała się przedstawić na najbliższej sesji wniosek radnego Janusza Kowalskiego dotyczący nadania tytułu Honorowego Obywatela Miasta Kazimierza Dolnego konserwatorowi zabytków i muzealnikowi, wieloletniemu dyrektorowi Muzeum Kazimierza Dolnego – Muzeum Nadwiślańskiego Jerzemu Żurawskiemu.

- Jerzy Żurawski z wykształcenia historyk sztuki z Kazimierzem Dolnym związany jest od początku lat 70. ubiegłego wieku. Przez dziesięciolecia pełnił funkcję konserwatora zabytków dla całego powiatu puławskiego. Był jednocześnie dyrektorem Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym. Do największych osiągnięć Jerzego Żurawskiego należy organizacja ochrony zabytków w całym powiecie puławskim,  a szczególnie w Kazimierzu Dolnym. Dzięki niemu odbudowano kazimierskie spichlerze oraz zakonserwowano ruiny zamku. Z jego inicjatywy do planu przestrzennego wprowadzono zapisy chroniące przed zakusami zmierzającymi do zbudowania tu dużych obiektów hotelowych z wielkiej płyty oraz niekontrolowanej rozbudowy systemu drogowego. Przez wiele lat aż do chwili obecnej Jerzy Żurawski włącza się w działania sprzeciwiające się ingerencji w substancję zabytkową naszego Miasteczka. To dzięki niemu Kazimierz zachował swój niepowtarzalny charakter przyciągając rokrocznie ponad milion turystów – napisano w uzasadnieniu.

Jerzy Żurawski urodził się 26 lipca w Brasławiu (obecnie Białoruś). W latach 1951 – 56 studiował historię sztuki na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Od początku swojej pracy zawodowej związany był z ochroną zabytków – pracował w wydziałach kultury Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w Olsztynie, potem w Rzeszowie. W 1963 objął stanowisko kustosza i wicedyrektora Muzeum Zamku w Łańcucie, które sprawował do 1972, kiedy to przeniósł się do Kazimierza Dolnego, gdzie objął jednocześnie dwa stanowiska: konserwatora zabytków dla obszaru dawnego powiatu puławskiego (do 1993 r.) oraz dyrektora muzeum – Muzeum Kazimierza Dolnego przemianowanego z czasem na Muzeum Nadwiślańskie (do 2000 r.). Jest autorem licznych prac popularnonaukowych z zakresu historii architektury i ochrony zabytków, w tym „Spichlerze zbożowe Kazimierza Dolnego. Historia i teraźniejszość” (1998 r.)*

Odznaczenia i uhonorowania Jerzego Żurawskiego*

1974 – odznaka „Zasłużony Działacz Kultury”
1975 – Złota Odznaka „Za opiekę nad zabytkami”
1977 – Wojewódzka Nagroda Kulturalna „Za osiągniecia z dziedzinie opieki nad zabytkami”
1984 – Medal 40 – lecia Polski Ludowej
1984 – Wojewódzka Nagroda Kulturalna „Za osiągniecia z dziedzinie opieki nad zabytkami”
1986 - Honorowa Odznaka „Za zasługi dla Lubelszczyzny” 
1986 – Nagroda im. Hanny Pieńkowskiej i Jerzego Łomnickiego (Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków)
1987 – Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski
2000 – Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski
2001 - Nagroda im. Prof. Jana Zachwatowicza za wybitne osiągnięcia w dziedzinie badań i konserwacji zabytków (Polski komitet Narodowy ICOMOS)
2004 – godność członka honorowego Towarzystwa Opieki nad Zabytkami
2005 Tytuł Honorowego Obywatela Gminy Janowiec nad Wisłą
2005 – Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”

*Przytoczone za wydawnictwem „Jerzy Żurawski we wspomnieniach i facecjach” wydanym przez Muzeum Nadwiślańskie w 2010 r. w 80. rocznicę urodzin Jerzego Żurawskiego.

Skomentuj


Dodane komentarze (11)

 • Michał Żurawski
  Pojawiły się tutaj zarzuty, że ojciec mój, Jerzy Żurawski, był współpracownikiem SB, Ojciec nie był na usługach SB. Potwierdza to pismo IPN oddział w Lublinie, które informuje Ojca, że jego dane osobowe nie są tożsame z danymi osoby wymienionej w katalogu funkcjonariuszy organów bezpieczeństwa i ich współpracowników.
  Pismo z IPN o numerze BU Lu-5538-509/05, zaświadczenie nr 607/2005 mogę przesłać zainteresowanym.
  Michał Żurawski
 • bur22
  Sercem i rozumem - tak!
 • Janusz Kowalski
  @Irena Tobie się chyba sufit na głowę upadł... Jeśli możesz to napisz o czym Ty...
  • mieszkaniec Gór
   Bardzo rzeczowy argument - sufit spadł na głowę... Widzę, że do wszystkiego pięć groszy. Tak już wiemy, że kto jest we wszystkich aktywny i dlaczego.
  • Niedowiarek
   Może od Pana się dowiem, dlaczego Radna Wolna nie głosowała za przyznaniem obywatelstwa Jerzemu Żurawskiemu?
  • Niedowiarek
   Pan Janusz taki aktywny w każdej sprawie, a nie chce mi odpowiedzieć, jako radny, na proste pytanie...
 • Irena
  Wstyd Panie Kowalski i wszyscy jego sekundanci. Poczytajcie sami siebie. Jak tak można traktować kogokolwiek drugiego człowieka. Jak można sprowadzać pana Żurawskiego, zacnego, starszego pana do roli pionka.
  Kłócicie się o to kto zgłosił i kiedy i dogryzacie innym.
  Jak tylko po to składany jest taki pomysł to darujcie sobie, bo pan Żurawski też może czyta te Wasze wpisy. I może być mu przykro.
  Zastanówcie się ludzie nad sobą. i może go przeproście bo należy mu się godność, a nie tytuł honorowego obywatela nie w imie jego zasług tylko w imie blasku składającego wniosek.
 • poinformowany
  Wszystko pięknie, ale będzie wam głupio jak wypłyną kwity na tego pana z IPN. Współpracownik SB pseudonim "Długosz", wszystko jest do sprawdzenia.
 • Janusz Kowalski
  No proszę i znów bełkot malkontentów.
  Ważne,że zasłużony obywatel Kazimierza Dolnego zostanie uhonorowany.
  Szkoda,tylko,że wcześniej nikt nie pochylił się nad sprawą i dopiero chłopi... z rady musieli sprawy wziąć w swoje ręce.
  • marylka
   Dobra alternatywa nie może po prostu zdzierżyć, że to nie oni. Ewidentnie widać, po dotychczasowych sesjach, że rządzący nie za bardzo wiedzą co chcą robić. Działajcie dalej.
 • Mieszkaniec
  Ta sprawa była przedmiotem dyskusji na komisjach obrazujących razem /komisje wspolne/.Wniosek uzasadniał radny L.Dolega ktory zostal przeglosowany pozytywnie.Jedynie radna Ewa Wolna nie poparła wniosku nadania tego tytułu J.Zurawskiemu.
  • Niedowiarek
   Dlaczego radna Wolna była przeciwko nadaniu Jerzemu Żurawskiemu honorowego obywatelstwa?!
 • Jak?
  Zakonserwował ruiny zamku czy przeprowadził konserwację? 😀
 • Kaz
  I trzeba było Kowalskiego w radzie aby złożył stosownybwniosek .Pan Żurawski powinien być uhonorowany dawno temu na wniosek burmistrza .Wstyd dla elit miasteczka.
  • Sąsiadka
   To nie burmistrz Pisula mógł zgłosić wniosek tylko mieszkańcy. Burmistrz nie miał do tego prawa. Sam tego nie zgłosiłeś a mogłeś. I nie wiedz jeszcze, że są tacy, co wszystko robią na pokaz. Mógł każdy i dawno.
  • Sąsiad
   Kowalski sam nie głosuje tylko cała Rada, więc to nie będzie zasługa Kowalskiego tylko Rady, bo wniosek mógł złożyć Iksiński
  • elo elo
   Mógł Iksiński ale złożył Kowalski
 • Mila
  Bardzo dobra decyzja rady miasta. Lepiej późno niż później.
 • Z miasta
  Nareszcie w koncu władze miasta dojrzaly to odpowiedzalnej decyzji.
  • Co tam
   Nareszcie w koncu ? co to jest ?

Mapa

Informacje o mieście

Urząd Miasta w Kazimierzu Dolnym


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Zaplanuj razem z nami świąteczny wyjazd do dowolnego miejsca w Polsce. Poznaj oferty specjalne noclegów na Wigilię i Boże Narodzenie 2023.
Pokaż stopkę