Przybory Przybory

W Teatrze Klepisko w najbliższy weekend rozpoczynają się „Przybory Przybory”. To cykl 5 warsztatów teatralnych, których zwieńczeniem będzie 15 czerwca wielki finał - wydarzenie kulturalne otwarte dla całej społeczności gminy Kazimierz Dolny.

„Przybory Przybory” to cykl warsztatów improwizacyjno-teatralnych dla młodzieży z obszarów zagrożonych wykluczeniem społecznym z gminy Kazimierz Dolny. Łączą one sztukę improwizacji z warsztatem aktorsko-teatralnym.

- Forma teatru, jaką jest impro, demitologizuje scenę oraz spektakl jako miejsce przeznaczone wyłącznie dla profesjonalnych aktorów i widowisko, do którego odczytania potrzebne jest wyższe wykształcenie czy odpowiedni status społeczny. Teatr impro jest egalitarny, dostępny, oparty na współpracy tworzących go ludzi – to teatr, w którym zespół jest ważniejszy od przestrzeni, w jakiej wystawia się spektakle – mówią organizatorzy warsztatów. –  Cykl „Przybory Przybory” w zamyśle ma na celu wpłynąć na pozytywne doświadczenia jednostki w kontakcie z kulturą, do której na co dzień nie ma dostępu. Podjęte przez nas zabiegi z zakresu nauki technik improwizacyjno-teatralnych staną się podwaliną działań artystycznych młodych ludzi, a twórcze wykorzystanie wspaniałych tekstów Jeremiego Przybory w zderzeniu z młodzieńczą wrażliwością pozwolą na stworzenie czegoś wyjątkowego – czegoś, co nie pozostanie obojętne wobec odbioru reszty uczestników Wielkiego Finału.

Zwieńczeniem działań warsztatowych będzie Wieki Finał 15 czerwca integrujący lokalną społeczność.  Uczestnicy warsztatów przedstawią widzom dwie etiudy: improwizacyjną i teatralną. „Przyborowa etiuda” - powstanie w oparciu o teksty autorstwa Przybory, zakorzenione w polskiej kulturze w oparciu o podstawy warsztatu aktorskiego poznane przez młodzież podczas zajęć w Teatrze Klepisko.

- Gwoździem programu będzie dłuższa forma teatralna przygotowana przez doświadczoną i cenioną na lubelskiej parę improwizatorów – piszą organizatorzy. - Do współpracy zaprosiliśmy znanych lubelskich improwizatorów – Pawła Banaszczyka – założyciela grupy Improwertycy, wieloletniego warsztatowca, twórcy Lubelskiego Seminarium Improwizacji, członka Teatru Impro "Ile razy w myślach zdobywałem świat" oraz Szczepana Głodzika – wysłużonego improwizatora, uczestnika ogólnopolskich warsztatów impro prowadzonych przez najlepszych polskich praktyków tej sztuki, członka Teatru Impro "Ile razy w myślach zdobywałem świat".

Wydarzenie organizowane jest w 15. rocznicę śmierci Jeremiego Przybory – wybitnego polskiego poety-satyryka oraz reformatora teatru.

Warsztaty „Przybory Przybory”: 18 maja, 25 maja, 1 czerwca, 8 czerwca
Wielki Finał - 15 czerwca
Liczba uczestników warsztatu: 26
Miejsce: Teatr Klepisko
Organizator: Fundacja Klepisko
Warsztatowcy: Paweł Banaszczyk, Szczepan Głodzik, Jan Wawrzyniec Tuźnik
Partnerzy: Urząd Miasta w Kazimierzu Dolnym, Kazimierski Ośrodek Kultury, Promocji i Turystyki, Społeczna Szkoła Podstawowa w Skowieszynku, Szkoła Podstawowa im. Marii Kuncewiczowej w Rzeczycy, Szkoła Podstawowa w Bochotnicy, Szkoła Podstawowa nr 2 w Kazimierzu Dolnym (mieszcząca się w Dąbrówce), Gminny Zespół Szkół w Kazimierzu Dolnym

Patron medialny: Kazimierski Portal Internetowy
Projekt „Przybory Przybory” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

SkomentujZobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Znamy sposób na udane Wakacje 2024! Odpowiedź znajdziesz w naszych ofertach noclegowych na Lato, Wakacje 2024. Nie zwlekaj atrakcyjne noclegi czekają...
Pokaż stopkę