Profesor Zofia Mitosek odebrała nagrodę premiera (video)

Skomentuj (2)

Nagrody Prezesa Rady Ministrów za wybitną działalność naukową, naukowo-techniczną lub artystyczną wręczono w Warszawie ponad czterdziestu polskim naukowcom, w tym pochodzącej z Kazimierza prof. dr hab. Zofii Mitosek.

Nagrodę za wybitny dorobek naukowy z rąk premier Ewy Kopacz odebrała w Warszawie kazimierzanka prof. dr hab. Zofia Mitosek.

Zofia Mitosek jest profesorem zwyczajnym w Instytucie Literatury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego. Pracowała także na uczelniach zagranicznych, takich jak Université de Montréal, Canada, Paris IV– Sorbonne. Była dyrektorem Centre de Civilisation polonaise, Sorbonne (2005–2008). Jest także członkiem Association Internationale de Littérature comparée. Napisała 8 książek: "Literatura i stereotypy" (1974); "Teorie badań literackich" (1983), "Mimesis. Zjawisko i problem" (1997); "Adam Mickiewicz aux yeux  des  Français" (1993), "Poznanie w powieści" (2003), "Pelargonie" (proza artystyczna o Kazimierzu Dolnym, 2006); „Co z tą ironią?” (2013). Od 2007 r. prowadzi klub czytelniczy w Domu Marii i Jerzego Kuncewiczów – oddziale Muzeum Nadwiślańskiego – Niedziele Literackie.Informacja o przyznaniu nagrody dotarła do Miasteczka już we wrześniu ubiegłego roku. Jednak dopiero teraz nastąpilo uroczyste jej wręczenie.

- Ta nagroda jest pewnym ukoronowaniem mojej pracy naukowej – jestem autorką ośmiu książek – i mojej pracy dydaktycznej, która niezależnie od tego, że z powodu wieku na uniwersytecie się kończy, jeszcze trwa – mam jeszcze kontakty ze studentami, mam jeszcze seminaria, mam jeszcze konwersatoria. Oczywiście było mi bardzo przyjemnie, kiedy zdałam sobie sprawę, że ja – osoba z Kazimierza, absolwentka kazimierskiej szkoły – zdołałam zrobić karierę naukową.

Naszej Pani Profesor jeszcze raz gratulujemy serdecznie wyróżnienia. Gratulacje osobiste można będzie złożyć 1 marca – podczas kolejnego spotkania czytelniczego, które tym razem odbędzie się w Café Muzealna w gmachu głównym Muzeum Nadwiślańskiego. Początek spotkania poświęconego powieści Zygmunta Miłoszewskiego „Gniew” – jak zwykle o godzinie 17.00.

 

Skomentuj


Dodane komentarze (2)

Mapa

Muzea

Dom Marii i Jerzego Kuncewiczów


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Znamy sposób na udane Wakacje 2024! Odpowiedź znajdziesz w naszych ofertach noclegowych na Lato, Wakacje 2024. Nie zwlekaj atrakcyjne noclegi czekają...
Pokaż stopkę