Poznasz Wisłę w dwa tygodnie

zobacz więcej (7)

Poznasz Wisłę w dwa tygodnie? To raczej niemożliwe, biorąc pod uwagę bogactwo świata roślin i zwierząt związanych z tą rzeką, o świecie ludzi – bo przecież Wisła kształtowała także historię osadnictwa człowieka, historię Kazimierza również – nie zapominając. Ale by przyjrzeć się Wiśle z bliska, zachęcając dalej do własnych obserwacji – dwa tygodnie w zupełności wystarczą. XVII Dni Wisły otwarte!

W Oddziale Przyrodniczym Muzeum Nadwiślańskiego trwają XVII Dni Wisły. To cykl imprez edukacyjnych, kulturalnych i artystycznych mających na celu podkreślenie roli rzeki w życiu człowieka.

- Kazimierz wiele Wiśle zawdzięcza. Przede wszystkim piękne krajobrazy, które były i są inspiracją dla artystów. My jednak zwracamy uwagę na Wisłę od strony przyrodniczej – mówi Joanna Szkuat, kierownik Oddziału Przyrodniczego Muzeum Nadwiślańskiego. – Wisła stanowi niesamowite bogactwo przyrodnicze – niesamowite bogactwo przyrodnicze świata roślin, ale przede wszystkim świata zwierząt, świata ptaków. Wystarczy przyjść do muzeum na wystawę „W przełomowej dolinie środkowej Wisły”, która ukazuje tylko gatunki występujące na terenie Małopolskiego Przełomu Wisły, by zobaczyć, że funkcjonuje tu blisko 100 gatunków zwierząt.

Najłatwiejsze do obserwacji są ptaki: mewy śmieszki, mewy pospolite czy rybitwy, które całymi stadami otaczają kazimierskie statki podczas wiślanych wycieczek.

- Wokół statków lata głownie mewa śmieszka. To najbardziej pospolita polska mewa. Nie boi się ludzi, chętnie podfruwa, korzystając z pokarmu, który jej rzucamy – mówi Joanna Szkuat. – Warto jednak pamiętać, by nie dokarmiać ptaków. Pokarmy, które im rzucamy – najczęściej – są to chipsy, paluszki – zwierają szkodliwą dla niech sól. Wisła daje takie bogactwo pokarmu, że ptaki będą tu dobrze funkcjonować bez naszego dokarmiania.

Wokół statków latają też znacznie mniejsze od mew rybitwy.

- Są smuklejsze od mew – mówi Joanna Szkuat. – W locie przypominają jaskółki. Jak jaskółki mają wcięty ogon, a rybitwa białoczelna jest zupełnie podobna – od jaskółki jest tylko niewiele większa.

Jeżeli na wycieczkę weźmiemy lornetkę i przewodnik do oznaczania ptaków, który można nabyć chociażby w Oddziale Przyrodniczym Muzeum Nadwiślańskiego, możemy rozpoznać o wiele więcej ptaków związanych z Wisłą.

- Na piaszczystych łachach brodzą w wodzie poszukując w mule pożywienia sieweczki – mówi Joanna Szkuat. – Zauważymy tu zarówno sieweczkę rzeczną, jak i sieweczkę obrożną. W piaszczystych skarpach natomiast gniazdują jaskółki brzegówki. Może uda nam się wypatrzeć zimorodka? Top pięknie ubarwiony na niebiesko ptaszek.

Miłośnicy roślin także znajdą podczas nadwiślańskich wycieczek coś dla siebie. Kraina wąwozów w Kazimierzu odkryje dla nich swoje tajemnice.

- Mało kto wie, że w Polsce, także u nas występują storczyki – mówi Joanna Szkuat. – Właśnie teraz kwitną – w tonacjach białych, różowych fioletowych.

Dni Wisły rozpoczęły się w niedzielę malowaniem wspólnego portretu Wisły przy muzyce kazimierskiej kapeli Zgoda. Potrwają do 19 czerwca.

 

Jeszcze w programie:

11 czerwca godz. 10.00 – Rajd ścieżkami Kazimierskiego Parku Krajobrazowego (wydarzenie dla gości indywidualnych)

- Trasa rajdu będzie bardzo ciekawa i uczestnikom, którzy wyruszą z nami na wędrówkę na pewno nie zabraknie wrażeń. To prawdziwa gratka dla fanów aktywnego spędzania wolnego czasu –obiecują organizatorzy. – Podczas wycieczki zapoznamy się z charakterystycznymi elementami rzeźby Kazimierskiego Parku Krajobrazowego – wąwozami. Dowiemy się co nieco o ich genezie, a także nauczymy się rozpoznawać powszechnie występujące w nich rośliny.
Na zakończenie rajdu ognisko z kiełbaskami.
Czas trwania: 2,5 - 3 godz.
Zbiórka przed Oddziałem Przyrodniczym / ul. Puławska 54
Cena: bilet wstępu do muzeum dla każdego uczestnika
Zgłoszenie uczestnictwa: pon.-pt. w godz. 08:00-15:00, tel. 81 881 03 26 lub drogą elektroniczną:  przyrodnicze@mnkd.pl
Termin zgłoszeń: 8 czerwca

12 czerwca godz. 9.00 Warsztaty ornitologiczne (wydarzenie dla rodzin i gości indywidualnych)

Zajęcia będą składać się z trzech powiązanych ze sobą części: prelekcja, wycieczka po Kazimierzu z ornitologiem (wyposażenie: lornetki, przewodniki do oznaczania ptaków), rejs statkiem (obserwacja ptaków wiślanych)
Czas trwania: 2,5 - 3 godz.
Miejsce: Oddział Przyrodniczy / ul. Puławska 54
Cena: bilet wstępu do muzeum dla każdego uczestnika
Zgłoszenie uczestnictwa: pon.-pt. w godz. 08:00-15:00, tel. 81 881 03 26 lub drogą elektroniczną: przyrodnicze@mnkd.pl
Termin zgłoszeń: 8 czerwca

18 czerwca godz. 10.00 „Przyroda i archeologia nad Wisłą” wycieczka na Skarpę Dobrską i na Grodzisko Żmijowiska dla rodzin i gości indywidualnych

Wycieczka przyrodniczo–archeologiczna na Skarpę Dobrską oraz do oddziału Grodzisko Żmijowiska. Transport: autokar, wycieczka piesza.
Rezerwat krajobrazowy „Skarpa Dobrska”: roślinność charakterystyczna dla ciepłolubnych muraw o charakterze stepów ostnicowych i kwietnych, rzadkich w skali Wyżyny Lubelskiej oraz kraju; panorama na Kotlinę Chodelską, Małopolski Przełom Wisły i Równinę Radomską; budowa geologiczna tego terenu, dziedzictwo archeologiczne Kotliny Chodelskiej.
Grodzisko Żmijowiska: relikty wczesnośredniowiecznego grodu obronnego Słowian.
Na zakończenie wycieczki ognisko z kiełbaskami.
Czas trwania: ok. 4 godz.
Miejsce: Zbiórka przed Oddziałem Przyrodniczym / ul. Puławska 54
Cena: bilet wstępu do muzeum dla każdego uczestnika
Zgłoszenie uczestnictwa:  15 czerwca przyrodnicze@mnkd.pl
 
19 czerwca godz. 10.00 „Mali mieszkańcy rzeki” (wydarzenie dla rodzin i gości indywidualnych)

Jaki owad ślizga się po powierzchni wody? Kto wśród owadów jest mistrzem latania? Gdzie powietrze magazynuje pływak żółtobrzeżek? Te, i wiele innych zagadek rozwiążemy poznając tajemniczy świat owadów wodnych. Warsztaty zakończą się zajęciami plastycznymi, podczas których uczestnicy własnoręcznie ozdobią ekotorby.
Czas trwania: ok. 2,5 godz.
Miejsce: Oddział Przyrodniczy / ul. Puławska 54
Cena: bilet wstępu do muzeum dla każdego uczestnika
Zgłoszenie uczestnictwa:  15 czerwca przyrodnicze@mnkd.pl

 

Skomentuj


Mapa

Muzea

Muzeum Nadwiślańskie / Oddział Przyrodniczy


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Znamy sposób na udane Wakacje 2024! Odpowiedź znajdziesz w naszych ofertach noclegowych na Lato, Wakacje 2024. Nie zwlekaj atrakcyjne noclegi czekają...
Pokaż stopkę