Postapokaliptyczne wizje Norberta Delmana w Kazimierzu

Jego prace były prezentowane na wystawach w kraju – w Warszawie, Krakowie, Lublinie czy Białymstoku – i zagranicą na Węgrzech, w Wielkiej Brytanii czy Serbii. Teraz trafiły do Kazimierza, gdzie przez kilka miesięcy będzie je można podziwiać w budynku Gminnego Zespołu Szkół.
Szklany łącznik, z którym tyle było problemów na etapie budowy, stał się teraz w Gminnym Zespole Szkół przestrzenią wystawienniczą. Z inicjatywy Fundacji KZMRZ prezentowane są tu obecnie rzeźby warszawskiego rzeźbiarza i performera, twórcy wideo, instalacji i grafik Norberta Delmana. A jeszcze niedawno instalacja "My" gościła w Wenecji na organizowanej z inicjatywy Fundacji Rodziny Staraków wystawie Force Field.
- Głos młodego pokolenia prezentowany na wystawie Force Field, to opowieść o poczuciu niepewności i niebezpieczeństwa. To także próba zastanowienia się, czy warto zatrzymać się i wrócić do tego, co niepotrzebnie straciliśmy. Artyści stawiają odważne pytania dotyczące świata i tego czy pędzi on coraz szybciej ku swojej zgubie? – tak rok temu pisała na temat tej wystawy „Polityka”.
Stworzona z gąbek i pianek kolorowa rzeźba Delmana "My" przyciąga i odpycha zarazem. Budzi niepokój. Co zostanie po nas, ludziach, którzy uważają siebie za panów tego świata?
- To dynamiczna kompozycja, skonstruowana głównie z syntetycznych gąbek i pianek poliuretanowych, materiałów nieprzypadkowych i kojarzonych ze sztucznym, nieorganicznym światem. W formie i technice produkcji koresponduje z przeczuciem rozpadu, zmiany stanu, przemiany. Moje poszukiwania są wglądem w przyszłość, narracją konfliktu i napięć zachodzących między różnymi cielesnościami i ich relacją z otoczeniem. To forma wizualizacji strachów, jakie jawią się na horyzoncie. Obawy o to, z czym człowiek będzie się musiał zmierzyć, aby przetrwać – pisze o swojej rzeźbie Norbert Delman na stronie Fundacji Rodziny Staraków. – Uważam, że ludzkość przetrwa wszystko. Może nie w takiej liczebności, może w innym kształcie, w innym otoczeniu, ale przetrwa. Tymczasem ta myśl jest dla mnie bardziej przerażająca, niż perspektywa wyginięcia.
Rzeźbę Norberta Delmana, która w szkolnej galerii pojawiła się dzięki Fundacji KZMRZ, będzie można podziwiać przez kilka miesięcy.
- Fundacja KZMRZ zawsze dążyła do tego, by sztuka współczesna pojawiła nie tylko w przestrzeni Kazimierza czy galeriach, ale zwłaszcza w nowoczesnym, pięknym budynku nowej szkoły, która ma niesamowite możliwości do prezentowania sztuki najnowszej – mówi prezes fundacji Michał Stachyra. – Dzięki umiejscowieniu dzieł w szklanym łączniku rzeźby będą oglądane nie tylko przez uczniów ale i przez mieszkańców i turystów.
Uczniowie są nie tylko biernymi odbiorcami wystawy. Rzeźby stały się dla nich także inspiracją podczas prowadzonych przez fundację warsztatów artystycznych dla dzieci.
Norbert Delman – rocznik 1989. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, gdzie obronił dyplom w Pracowni Działań Przestrzennych Mirosława Bałki. Rzeźbiarz i performer, twórca wideo, instalacji i grafik. Kurator wystaw i kolaboratywnych projektów. Współtwórca przestrzeni wystawienniczej Stroboskop Art Space w Warszawie. Stypendysta programów InterModem w MODEM Centre for Modern and Contemporary Arts w Debreczynie na Węgrzech (2011), RSA/ESW w Edynburgu (2014), WRSW|BRLN (2016).

Skomentuj


Mapa

Oświata

szkoła


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Komunia Święta to wyjątkowy dzień dla każdego dziecka i jego rodziny. Chcemy Ci pomóc w organizacji tego wydarzenia. Jeżeli szukasz ofert noclegowych czy sal, to dobrze się składa, bo mamy takie.
Poszukujesz noclegu na Boże Ciało 2021? Dobrze trafiłeś! Zobacz oferty noclegowe, dzięki którym bez trudu zaplanujesz swój wymarzony wyjazd na Boże Ciało 2021.
Pokaż stopkę