Pardes Festival'18: Trzy muzyczne światy

Skomentuj (5)

Na wyjątkowy program muzyczny szóstej edycji Pardes Festival składają się trzy wieczorne koncerty: 23, 24 i 25 sierpnia - wszystkie trzy w Teatrze Klepisko w Skowieszynku pod Kazimierzem Dolnym.

Każdego roku Fundacja Spichlerz Kultury nadaje wydarzeniom muzycznym wielką rangę. W kręgu naszych zainteresowań pozostają muzycy, którzy czerpią z tradycji polskiej i mniejszości etnicznych zamieszkujących dawną Rzeczpospolitą. Interesują nas także artyści i zespoły sięgające do dziedzictwa muzycznego Europy i tworzące fuzję różnych stylistyk.

Program muzyczny inicjujemy w czwartek 23 sierpnia (godz. 21:00) koncertem i potańcówką ze zjawiskową Kapelą Niwińskich. Zespół zagra i zaśpiewa utwory z płyty „Czas wesela”. Zapraszamy na opowieść o wielokulturowym pejzażu dawnej Polski, o polsko – żydowskich tradycjach muzycznych, o pamięci, ale przede wszystkim o pięknie, życiu i szalonej energii, które ta muzyka w sobie niesie.

- Chcemy w ten sposób przybliżyć atmosferę dawnego wesela, gdzie muzyka i przybysze z różnych stron i tradycji spotykali się, aby wspólnie świętować - Mateusz Niwiński, lider Kapeli Niwińskich, skrzypek.

Kapela Niwińskich zagra muzykę z płyty „Czas wesela”, a także odnalezione ostatnio żydowskie melodie, które nie znalazły się na płycie i charakterystyczne wątki muzyczne polskie pochodzące z różnych regionów, np. z Podkarpacia (wolne, kołomyjki) czy melodie mazurkowe z centralnej Polski, dopełniające muzyczny krajobraz międzywojnia (bilet 30 zł).

W piątek 24 sierpnia (godz. 21:00) zagra fenomenalna Hańba!

- Zespół udający podwórkową kapelę z lat międzywojnia ze swymi drapieżnymi tekstami doskonale wpisuje się we współczesne polskie realia – pisze o nim Rafał Księżyk.

W 2014 r. muzycy odebrali pierwszą ważną nagrodę na Festiwalu Nowa Tradycja. W 2015 r. nagrali pierwszy album i szybko zdobyli uznanie już nie tylko w kraju, ale też – po udanych trasach po Europie i Stanach Zjednoczonych – na świecie. To ciekawe, że mimo tak głębokiego zanurzenia w polskim społeczno - kulturowym idiomie Hańba! równie entuzjastycznie przyjmowana jest w Katalonii, w Czechach, w Niemczech czy w Ohio. W sierpniu 2017 r. wydali płytę „Będą bić!” (Antena Krzyku), na której uderzają w militaryzm, nacjonalizm, ksenofobię i przestrzegają przed coraz bardziej nieuchronną katastrofą.

Hańba! to laureaci „Paszportu” Polityki 2017 „za muzyczno-literacko-polityczną rekonstrukcję, która daje efekt zaskakujący: twórczo odświeża formułę folku i punka, a przy tym celnie opisuje dzisiejsze polskie konflikty i zagrożenia” – jak czytamy w uzasadnieniu jury.

Koncert Hańby! to wyprawa do Polski lat międzywojennych. Odzyskanie niepodległości niosło ze sobą konieczność scalania ziem trzech zaborów i integracji mniejszości etnicznych. Narastają napięcia polityczne i społeczne, lata trzydzieste przyniosą nasilenie antysemityzmu.

Inspiracją twórczych działań Hańby! jest przede wszystkim poezja rewolucyjna i antysanacyjna, kabarety, kultura robotnicza, folklor polityczny i ludyczny. Muzycy sięgają po wiersze Tuwima, Brzechwy, Broniewskiego, piszą też sami, a na ostatniej płycie wśród klasyków z II RP znalazła się piosenka „Polak zbrojny” autorstwa laureata Paszportów Polityki Ziemowita Szczerka (bilet 35 zł).

W sobotę, 25 sierpnia (godz.20:00)  wystąpi charyzmatyczny Yaron Trio. Wokalistka grupy i liderka, Agnieszka Mendel, zaśpiewa w jidysz, po hebrajsku i w ladino. Aranżacje autorstwa członków zespołu malują muzyczne pejzaże za pomocą głosu, fortepianu, klarnetu i kontrabasu. Yaron Trio zachwyca muzycznym mistrzostwem, śpiew Agnieszki Mendel głęboko porusza (bilet 35 zł).

Zespół powstał na początku 2016 r. z inicjatywy Agnieszki Mendel, która zaprosiła do współpracy dwóch wybitnych muzyków: Jacka Sribniaka (fortepian, klarnet) i  Roberta Brzozowskiego (kontrabas). Pretekstem twórczych działań muzyków były eksploracje bogatych zasobów muzyki żydowskiej. Artystyczne korzenie Agnieszki Mendel wywodzą się z Ośrodka Praktyk Teatralnych „Gardzienice”, z którym przez 15 lat ściśle współpracowała. Obecnie artystka intensywnie komponuje, pisze teksty, śpiewa i przeciera niezależne twórcze ścieżki.

Zapraszamy na wydarzenia muzyczne Pardes Festival!

Sprzedaż biletów przed koncertami w Teatrze Klepisko!


Tekst: Aleksandra Markiewicz
prezes Fundacji Spichlerz Kultury
organizator Pardes Festival –
Spotkań z Kulturą Żydowską

 

Skomentuj


Dodane komentarze (3)

 • Zdzislaw
  Szanowna redakcjo nikt poza ojczyzny nikogo kochać nie musi bo stanie się jak z małżeństwami, jeszcze nie przebrzmi marsz weselny a już szykują się wnioski o rozwód. Natomiast Żydów czy inne nacje człowiek kulturalny powinien szanować, lecz skąd szczególnie młodzież ma brać przykład bo chyba nie sejmu czy senatu gdzie działa towarzystwo wzajemnej adoracji i lizusostwo czy czysta wazelina. Pozdrawiam.
  • pijany znad Grodarza
   Nikt od nikogo nie może żadać kochania, nawet własnej ojczyzny, ale należy żadać szacunku., wobec każdego, który też nas ma szanować..
 • Reakcja
  Należy z całą surowością karać sądownie a nie tylko kasować komentarze. Polacy muszą kochać Żydów !
  • ahmed wisimulacha
   nareszcie jakiś rozsady komentarz
 • Redakcja
  Niektóre komentarze zostały skasowane. Prosimy o przestrzeganie regulaminu dyskusji.

Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Komunia Święta to wyjątkowy dzień dla każdego dziecka i jego rodziny. Chcemy Ci pomóc w organizacji tego wydarzenia. Jeżeli szukasz ofert noclegowych czy sal, to dobrze się składa, bo mamy takie.
Poszukujesz noclegu na Boże Ciało 2021? Dobrze trafiłeś! Zobacz oferty noclegowe, dzięki którym bez trudu zaplanujesz swój wymarzony wyjazd na Boże Ciało 2021.
Pokaż stopkę