Pardes Festival'18: Trzy muzyczne światy

Skomentuj (5)

Na wyjątkowy program muzyczny szóstej edycji Pardes Festival składają się trzy wieczorne koncerty: 23, 24 i 25 sierpnia - wszystkie trzy w Teatrze Klepisko w Skowieszynku pod Kazimierzem Dolnym.

Każdego roku Fundacja Spichlerz Kultury nadaje wydarzeniom muzycznym wielką rangę. W kręgu naszych zainteresowań pozostają muzycy, którzy czerpią z tradycji polskiej i mniejszości etnicznych zamieszkujących dawną Rzeczpospolitą. Interesują nas także artyści i zespoły sięgające do dziedzictwa muzycznego Europy i tworzące fuzję różnych stylistyk.

Program muzyczny inicjujemy w czwartek 23 sierpnia (godz. 21:00) koncertem i potańcówką ze zjawiskową Kapelą Niwińskich. Zespół zagra i zaśpiewa utwory z płyty „Czas wesela”. Zapraszamy na opowieść o wielokulturowym pejzażu dawnej Polski, o polsko – żydowskich tradycjach muzycznych, o pamięci, ale przede wszystkim o pięknie, życiu i szalonej energii, które ta muzyka w sobie niesie.

- Chcemy w ten sposób przybliżyć atmosferę dawnego wesela, gdzie muzyka i przybysze z różnych stron i tradycji spotykali się, aby wspólnie świętować - Mateusz Niwiński, lider Kapeli Niwińskich, skrzypek.

Kapela Niwińskich zagra muzykę z płyty „Czas wesela”, a także odnalezione ostatnio żydowskie melodie, które nie znalazły się na płycie i charakterystyczne wątki muzyczne polskie pochodzące z różnych regionów, np. z Podkarpacia (wolne, kołomyjki) czy melodie mazurkowe z centralnej Polski, dopełniające muzyczny krajobraz międzywojnia (bilet 30 zł).

W piątek 24 sierpnia (godz. 21:00) zagra fenomenalna Hańba!

- Zespół udający podwórkową kapelę z lat międzywojnia ze swymi drapieżnymi tekstami doskonale wpisuje się we współczesne polskie realia – pisze o nim Rafał Księżyk.

W 2014 r. muzycy odebrali pierwszą ważną nagrodę na Festiwalu Nowa Tradycja. W 2015 r. nagrali pierwszy album i szybko zdobyli uznanie już nie tylko w kraju, ale też – po udanych trasach po Europie i Stanach Zjednoczonych – na świecie. To ciekawe, że mimo tak głębokiego zanurzenia w polskim społeczno - kulturowym idiomie Hańba! równie entuzjastycznie przyjmowana jest w Katalonii, w Czechach, w Niemczech czy w Ohio. W sierpniu 2017 r. wydali płytę „Będą bić!” (Antena Krzyku), na której uderzają w militaryzm, nacjonalizm, ksenofobię i przestrzegają przed coraz bardziej nieuchronną katastrofą.

Hańba! to laureaci „Paszportu” Polityki 2017 „za muzyczno-literacko-polityczną rekonstrukcję, która daje efekt zaskakujący: twórczo odświeża formułę folku i punka, a przy tym celnie opisuje dzisiejsze polskie konflikty i zagrożenia” – jak czytamy w uzasadnieniu jury.

Koncert Hańby! to wyprawa do Polski lat międzywojennych. Odzyskanie niepodległości niosło ze sobą konieczność scalania ziem trzech zaborów i integracji mniejszości etnicznych. Narastają napięcia polityczne i społeczne, lata trzydzieste przyniosą nasilenie antysemityzmu.

Inspiracją twórczych działań Hańby! jest przede wszystkim poezja rewolucyjna i antysanacyjna, kabarety, kultura robotnicza, folklor polityczny i ludyczny. Muzycy sięgają po wiersze Tuwima, Brzechwy, Broniewskiego, piszą też sami, a na ostatniej płycie wśród klasyków z II RP znalazła się piosenka „Polak zbrojny” autorstwa laureata Paszportów Polityki Ziemowita Szczerka (bilet 35 zł).

W sobotę, 25 sierpnia (godz.20:00)  wystąpi charyzmatyczny Yaron Trio. Wokalistka grupy i liderka, Agnieszka Mendel, zaśpiewa w jidysz, po hebrajsku i w ladino. Aranżacje autorstwa członków zespołu malują muzyczne pejzaże za pomocą głosu, fortepianu, klarnetu i kontrabasu. Yaron Trio zachwyca muzycznym mistrzostwem, śpiew Agnieszki Mendel głęboko porusza (bilet 35 zł).

Zespół powstał na początku 2016 r. z inicjatywy Agnieszki Mendel, która zaprosiła do współpracy dwóch wybitnych muzyków: Jacka Sribniaka (fortepian, klarnet) i  Roberta Brzozowskiego (kontrabas). Pretekstem twórczych działań muzyków były eksploracje bogatych zasobów muzyki żydowskiej. Artystyczne korzenie Agnieszki Mendel wywodzą się z Ośrodka Praktyk Teatralnych „Gardzienice”, z którym przez 15 lat ściśle współpracowała. Obecnie artystka intensywnie komponuje, pisze teksty, śpiewa i przeciera niezależne twórcze ścieżki.

Zapraszamy na wydarzenia muzyczne Pardes Festival!

Sprzedaż biletów przed koncertami w Teatrze Klepisko!


Tekst: Aleksandra Markiewicz
prezes Fundacji Spichlerz Kultury
organizator Pardes Festival –
Spotkań z Kulturą Żydowską

 

Skomentuj


Dodane komentarze (3)

 • Zdzislaw
  Szanowna redakcjo nikt poza ojczyzny nikogo kochać nie musi bo stanie się jak z małżeństwami, jeszcze nie przebrzmi marsz weselny a już szykują się wnioski o rozwód. Natomiast Żydów czy inne nacje człowiek kulturalny powinien szanować, lecz skąd szczególnie młodzież ma brać przykład bo chyba nie sejmu czy senatu gdzie działa towarzystwo wzajemnej adoracji i lizusostwo czy czysta wazelina. Pozdrawiam.
  • pijany znad Grodarza
   Nikt od nikogo nie może żadać kochania, nawet własnej ojczyzny, ale należy żadać szacunku., wobec każdego, który też nas ma szanować..
 • Reakcja
  Należy z całą surowością karać sądownie a nie tylko kasować komentarze. Polacy muszą kochać Żydów !
  • ahmed wisimulacha
   nareszcie jakiś rozsady komentarz
 • Redakcja
  Niektóre komentarze zostały skasowane. Prosimy o przestrzeganie regulaminu dyskusji.

Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Poszukujesz noclegu na Boże Ciało 2024? Dobrze trafiłeś! Zobacz oferty noclegowe, dzięki którym bez trudu zaplanujesz swój wymarzony wyjazd na Boże Ciało 2024.
Pokaż stopkę