Papierowe żonkile także w Kazimierzu

Skomentuj (4)

„Łączy nas pamięć” to hasło przewodnie akcji społeczno-edukacyjnej „Żonkile”, upamiętniającej bohaterów powstania w Getcie Warszawskim z czasów drugiej wojny światowej. W tym roku do akcji organizowanej przez Muzeum Historii Żydów Polskich Polin włącza się także kazimierska biblioteka publiczna.

W najbliższy wtorek, 19 kwietnia na ulicach Warszawy i wielu innych miast w Polsce oraz poza jej granicami wolontariusze będą rozdawać papierowe żonkile. Jest to symbol pamięci o bohaterach powstania w Getcie Warszawskim z 1943 roku. W ten sposób Muzeum Historii Żydów Polskich Polin upamiętnia rocznicę Powstania w Getcie Warszawskim. Akcja społeczno-edukacyjna „Żonkile” odbędzie się już po raz czwarty, w Kazimierzu – po raz pierwszy.

- Żonkile symbolizują pamięć, szacunek i nadzieję – piszą organizatorzy akcji. – Związane są z postacią Marka Edelmana, ostatniego przywódcy Żydowskiej Organizacji Bojowej, który w każdą rocznicę powstania w getcie warszawskim dostawał te kwiaty od anonimowej osoby. Sam również co roku 19 kwietnia składał pod Pomnikiem Bohaterów Getta bukiet żółtych kwiatów – często były to właśnie żonkile.

W tym roku do akcji włącza się także Biblioteka Publiczna w Kazimierzu Dolnym, oddział Kazimierskiego Ośrodka Kultury, Promocji i Turystyki.

- Zaprosiliśmy do współpracy młodzież z Gimnazjum w Cholewiance – mówi Anna Piłat, kierownik kazimierskiej biblioteki. – Odwiedzać będziemy miejsca szczególnie związane z ludnością żydowską zamieszkującą Kazimierz do II wojny światowej. Młodzież przygotuje z papieru żonkile, które tego dnia będą rozdawane w bibliotece.
W ramach akcji zaplanowano także  projekcję filmu o powstaniu w Getcie Warszawskim pt. „Nie było żadnej nadziei”.

Projekt odbywa się pod patronatem Ministra Edukacji Narodowej i wojewódzkich kuratorów oświaty.

 

Skomentuj


Dodane komentarze (3)

Mapa

Kultura

Miejska Biblioteka Publiczna


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Komunia Święta to wyjątkowy dzień dla każdego dziecka i jego rodziny. Chcemy Ci pomóc w organizacji tego wydarzenia. Jeżeli szukasz ofert noclegowych czy sal, to dobrze się składa, bo mamy takie.
Poszukujesz noclegu na Boże Ciało 2021? Dobrze trafiłeś! Zobacz oferty noclegowe, dzięki którym bez trudu zaplanujesz swój wymarzony wyjazd na Boże Ciało 2021.
Pokaż stopkę