Orkiestra zagrała w czasie pandemii

Śnieg, słońce i lekki mrozek – w takiej aurze zagrała w Kazimierzu po raz 22 Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Pandemia sprawiła, że część działań przeniosła się do Internetu.
Do ostatniej niemal chwili nie było wiadomo, czy wyjdą z puszkami na rynek, czy tylko będą zbierać wśród rodziny, czy skoncentrują się jedynie na promocji swoich e-puszek. W końcu jednak decyzja zapadła: zbieramy! W kwestowaniu pomagała piękna pogoda: piękniejszej trudno by sobie wymarzyć: śnieg, lekki mrozek, a przede wszystkim słońce!
- Ludzi w Kazimierzu nie ma wiele, ale i nas w tym roku jest dużo mniej niż zwykle – mówi jedna z wolontariuszek. – Ludzie sami podchodzą i wrzucają do puszek.
Darczyńcy przychodzili też datkami bezpośrednio do sztabu.
- Sama przez dziesięć lat byłam regularnie wolontariuszką, a potem co roku wspierałam Wielką Orkiestrę pieniążkami, więc i teraz nie mogło zabraknąć mojego wkładu – mówi Karolina. – To bardzo ważna akcja, ponieważ te pieniądze idą na szczytny cel: na pomoc innym. Nigdy nie wiadomo, może i mi będzie kiedyś potrzebna ta pomoc.
Pandemia sprawiła, że w sztabie w Zespole Szkół im. Jana Koszczyca Witkiewicza w Kazimierzu wielu dotychczasowych wolontariuszy nie zdecydowało się kwestować w tym roku. Zwykle zbierało około czterdziestki – teraz tylko ósemka.  Grali z głową – zgodnie z hasłem tegorocznej Orkiestry: w maseczkach, rękawiczkach, z zachowaniem dystansu od darczyńców. Ci, którzy oddawali puszki, byli zadowoleni.
- Na dworze jest zimno, ale grzała nas radość i pozytywna energia z Orkiestry, że zimna nie odczuwaliśmy w ogóle – mówią zgodnie Wiktoria i Julia, która zbierały po raz pierwszy, ale już deklarują swój udział za rok.
W tym roku po raz pierwszy sztab w Koszczycu działał też w Internecie. Na apel wspólnego zorganizowania aukcji internetowej odpowiedzieli licznie mimo trudnej sytuacji w turystyce kazimierscy przedsiębiorcy. Akcja „Kazimierz Dolny wspiera Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy” zgromadziła ponad setkę kazimierskich atrakcji: od przejażdżek bryczką, autem terenowym, ekobusikiem czy statkiem przez usługi restauracyjne po noclegi. Każdy dzielił się tym, czym mógł.  
-Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy od lat pomaga nam wszystkim. Mam 2 dzieci, oboje mieli badany słuch po urodzeniu sprzętem z WOŚP. Córka bardzo chorowała przez pierwsze miesiące swojego życia, byliśmy w 5 szpitalach i w każdym z nich, niezależnie czy to szpital powiatowy, dziecięcy kliniczny czy inny wielki szpital w stolicy, w każdym z nich uśmiechały się do nas czerwone serduszka WOŚP – mówi właścicielka Knajpy Artystycznej Anna Śniechórska – Janik. – Inicjatywa i wszelkie działania Jurka Owsiaka i jego rzeszy wolontariuszy to najlepsza i najpiękniejsza z oddolnych akcji w Polsce. Zawsze mnie wzrusza poświęcenie młodych ludzi.
Jakie efekty finansowe przyniesie aukcja i kwesta, okaże się wkrótce. Do końca dzisiejszego dnia są jeszcze otwarte WÓŚP-owe e-skarbonki, w tym e-skarbonka sztabu w Koszczycu>>>

Fot. Sztab WOŚP
w Zespole Szkół
im. Jana Koszczyca Witkiewicza

Skomentuj


Mapa

Oświata

Zespół Szkół im. Jana Koszczyca Witkiewicza w Kazimierzu Dolnym


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Weekend listopadowy 11-15 listopada 2021 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2021.
Pokaż stopkę