Odnowiono cmentarz na Czerniawach

zobacz więcej (12)

Zakończyła się renowacja cmentarza żołnierzy Armii Czerwonej w Czerniawach. Odbiór planowany jest na następny tydzień.

Oczyszczone płyty chodnikowe i schody, pomalowane i uprzątnięte pomniki żołnierskie, jaśniejąca kamienna tablica informacyjna. Cmentarz na Czerniawach wygląda teraz o wiele lepiej.

A miejsce to zaprojektowane w 1951 r. przez Iwonę Dworakowską i Kazimierza Kotowskiego jako park – cmentarz – jest bardzo urokliwe, choć raczej odwiedzane nieczęsto. Spoczywa tu 8537 żołnierzy radzieckich poległych w 1944 roku podczas walk na Lubelszczyźnie.

W tej liczbie są też i polskie nazwiska. Tutaj spoczywają także ci, którzy mieli inny pomysł na Polskę – wolną, niekomunistyczną, m.in. Czarna Marysia – Felicja Korzeniowska sanitariuszka 27. Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej, poległa 19 lipca 44 r. pod Juliopolem k/Lubartowa czy żołnierze oddziału AK – Delegatury Sił Zbrojnych mjr. Mariana Bernaciaka – ps. Orlik polegli 24 maja 1945 r. w bitwie z oddziałami MO – NKWD Lesie Stockim. Śmierć zrównała ich wszystkich…

O jego odnowienie zadbała Ambasada Federacji Rosyjskiej w Warszawie na wniosek Gminy Kazimierz. Odbiór techniczny z udziałem delegacji z ambasady zaplanowano na środę 27 listopada.

Skomentuj


Mapa


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2020.
Zaplanuj razem z nami świąteczny wyjazd do dowolnego miejsca w Polsce. Poznaj oferty specjalne noclegów na Wigilię i Boże Narodzenie 2020.
Pokaż stopkę