Odnowiono cmentarz na Czerniawach

zobacz więcej (12)

Zakończyła się renowacja cmentarza żołnierzy Armii Czerwonej w Czerniawach. Odbiór planowany jest na następny tydzień.

Oczyszczone płyty chodnikowe i schody, pomalowane i uprzątnięte pomniki żołnierskie, jaśniejąca kamienna tablica informacyjna. Cmentarz na Czerniawach wygląda teraz o wiele lepiej.

A miejsce to zaprojektowane w 1951 r. przez Iwonę Dworakowską i Kazimierza Kotowskiego jako park – cmentarz – jest bardzo urokliwe, choć raczej odwiedzane nieczęsto. Spoczywa tu 8537 żołnierzy radzieckich poległych w 1944 roku podczas walk na Lubelszczyźnie.

W tej liczbie są też i polskie nazwiska. Tutaj spoczywają także ci, którzy mieli inny pomysł na Polskę – wolną, niekomunistyczną, m.in. Czarna Marysia – Felicja Korzeniowska sanitariuszka 27. Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej, poległa 19 lipca 44 r. pod Juliopolem k/Lubartowa czy żołnierze oddziału AK – Delegatury Sił Zbrojnych mjr. Mariana Bernaciaka – ps. Orlik polegli 24 maja 1945 r. w bitwie z oddziałami MO – NKWD Lesie Stockim. Śmierć zrównała ich wszystkich…

O jego odnowienie zadbała Ambasada Federacji Rosyjskiej w Warszawie na wniosek Gminy Kazimierz. Odbiór techniczny z udziałem delegacji z ambasady zaplanowano na środę 27 listopada.

Skomentuj


Mapa


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Zaplanuj razem z nami świąteczny wyjazd do dowolnego miejsca w Polsce. Poznaj oferty specjalne noclegów na Wigilię i Boże Narodzenie 2019.
Planujesz wyjazd Sylwestrowy 2019/2020? Szukasz korzystnego miejsca noclegowego? Daj się porwać szaleństwu sylwestrowej nocy. Sprawdź ofertę obiektów noclegowych, w których z radością przywitasz...
Pokaż stopkę