Od Romy Schneider do Basquiata

Na DWÓCH BRZEGACH zaprezentowany zostanie autorski wybór najlepszych dokumentów pełnometrażowych z ostatniego sezonu. Filmy mistrzowsko zrealizowane, pokazujące świat w skali makro i mikro, z prawdziwymi postaciami i z dialogami , jakich mogą pozazdrościć najlepsi scenarzyści.

Organizatorzy festiwalu pozyskali je dla Państwa dzięki współpracy z innymi festiwalami filmowymi jak np.  Planet Doc Review, Krakowski Festiwal Filmowy czy Jihlava.

 

Dzięki  współpracy z Hagi Film na DWÓCH BRZEGACH premiera Waste Land – Śmietnisko Lucy Walker. W filmie podążamy za słynnym artystą Vikiem Munizem, kiedy ten wyrusza w podróż z Brooklynu do ojczystej Brazylii i największego na świecie wysypiska śmieci Jardim Gramacho na peryferiach Rio de Janeiro. Na miejscu Muniz snuje opowieść o  ludzkiej desperacji i poczuciu godności, udowadniając, że sztuka ma moc niesienia zmian. Również na DWÓCH BRZEGACH jedyny w Polsce pokaz filmu Hotel Paradise , obraz ludzi nie mających nic i szczęśliwych. Autorka filmu Sofia Tzavella będzie gościem festiwalu.


Dokument Tamry Davis Basquiat, promienne dziecko to hołd złożony malarzowi i jednocześnie przyjacielowi autorki. Tytułowy Basquiat borykał się z rasizmem i niezrozumieniem. Słowa i prace artysty najdobitniej pokazują magię artysty i człowieka. Dokument ma na swoim koncie nominację do Nagrody Jury w Sundance. Na Dwóch Brzegach ciekawie prezentuje się w kontekście fabuły Juliana Schnabla Basquiat, którą na DWÓCH BRZEGACH będzie stanowić część retrospektywy Lecha Majewskiego.


Henri-Georges Clouzot pozwolił, aby jego filmowy geniusz działał swobodnie a Romy Schneider nigdy nie była tak piękna i hipnotyczna, jak w obrazie Serge’a Bromberga i Ruxandry M. Annoniera Inferno. Dokument opowiada niezwykłą historię o wyjątkowym filmie z szaleństwem i zazdrością w tle.


Poszukiwanie tożsamości, szalona żonglerka ciałem, które staje się płaszczyzną buntu wobec tradycyjnie pojmowanej seksualności pokazuje Dzi Croquettes (Tatiana Issa, Raphael Alvarez). Brazylijska  grupa teatralna łamie cielesne tabu lat 70. i 80, czyniąc z niego narzędzie konfrontacji z dyktaturą brazylijskiego rządu. Amerykańska premiera filmu miała miejsce w lipcu w Museum of Modern Art w NYC, polska odbędzie się również w galerii, bo w Art Kinie w Synagodze w Kazimierzu Dolnym na Dwóch Brzegach, w tym samym miejscu i tez z Brazylii  Grupo Corpo – dokument o grupie baletowej zachwycającej stylem tańca i zycia.


W ramach sekcji DOKUMENT będzie można zobaczyć m.in. Życie jest gdzie indziej (reż. Kaleo La Belle) film nagrodzony Złotym Rogiem w Krakowie i również doceniony na KFF Osadne w reżyserii Marko Skopa , w ironiczno – sympatyczny sposób opowiadający o spotkaniu obecnych przywódców europejskich i lokalnych polityków z ostatniej wioski na skraju Unii Europejskiej.

 

 

Źródło: Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi

Skomentuj


Mapa


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Poszukujesz noclegu na Boże Ciało 2024? Dobrze trafiłeś! Zobacz oferty noclegowe, dzięki którym bez trudu zaplanujesz swój wymarzony wyjazd na Boże Ciało 2024.
Pokaż stopkę