O Kazimierzu pisze i śpiewa (video)

Skomentuj (2)

Willa pod Wiewiórką zaprasza na spotkanie z poetą, który uwiecznił Dom Marii i Jerzego w jednym ze swoich wierszy. Kim jest ten autor, który o Kazimierzu nie tylko pisze, ale i śpiewa?

Po raz pierwszy odwiedził Kazimierz w ramach wycieczki szkolnej, jednakże wracał tutaj niejednokrotnie w późniejszych latach osobiście i w wierszach, także do miejsca z wiewiórką w herbie.

Cóż to za miejsce?
Dom otworem stoi
Pół ogrodowy salon, a pół
wokoło uroczysko
Błękitna tli się przy ścieżce hortensja
– Lampa tu zostawiona dla turystów? […]

Dom otworem stoi –
Co jest, co było, wszystko się
Jednoczy
Splata
W trwaniu realnym i z kart powieści
Pożyczonym – N a t u r a i F a n t o m y –

Po latach, drzewko widzę
– Bez poniemiecki
Przy schodach jak stał
Stoi
I cudzoziemska trzyma się na ścianie chusta
Z Taganrogu […]

Tytuł wiersza pochodzącego z tomu "Na rynku usiąść w Kazimierzu…" wskazuje jednoznacznie, co to za miejsce: "W Kuncewiczówce". To tu z miłośnikami literatury spotka się już 9 września o godzinie 17.00 autor wiersza Leszek Długosz, który z Miasteczkiem związał się tak, że uhonorowano go tytułem Honorowego Członka Towarzystwa Przyjaciół Miasta Kazimierza Dolnego.

Wstęp wolny.

 

Skomentuj


Dodane komentarze (2)

  • dom M. i J. Kuncewiczów, Oddział Muzeu...
    Przypominamy: to już jutro, dnia 9 IX 2014 (wtorek) o godz. 17:00 rozpocznie się spotkanie autorskie Leszka Długosza. Program poświęcimy 75 rocznicy wojennego exodusu z Kazmierza, właśnie 9 września 1939 r., następujących postaci: Julian Tuwim, Antoni Słonimski,Kazimierz Wierzyński, Stanisław Baliński i wielu innych, którzy w drodze do granicy polsko-rumuńskiej stacjonowali u Kuncewiczów. Ekspozycja muzealna będzie czynna we wtorek tylko od 12:00 do 15:30.
  • Wanda Michalak
    Uwaga mieszkańcy Zaklikowa i jego sympatycy. Mówi Leszek Długosz: "Czule i bardzo rzewnie tkwią we mnie tamte lata, spędzone do osiemnastego roku życia w Zaklikowie, miasteczku na Lubelszczyźnie, z ruinami zamku, dwoma kościołami i bardzo dobrym gimnazjum, w kontakcie z cudowną, wtedy jeszcze nieskażoną naturą. Czerpię z niej do tej pory. To słychać w moich wierszach i piosenkach."

Mapa

Muzea

Dom Marii i Jerzego Kuncewiczów


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2022.
Zaplanuj razem z nami świąteczny wyjazd do dowolnego miejsca w Polsce. Poznaj oferty specjalne noclegów na Wigilię i Boże Narodzenie 2021.
Pokaż stopkę