O dwunastej zawyją syreny

Skomentuj (6)

O godzinie 12.00 w Kazimierzu, tak jak i w innych miejscowościach województwa lubelskiego, odezwą się syreny. To tylko trening Systemu Wykrywania i Alarmowania oraz Systemu Wczesnego Ostrzegania, połączony z praktycznym włączeniem syren alarmowych. Nie wymaga podejmowania jakichkolwiek działań. Ale dziś 1 września. Rocznica wybuchu II wojny światowej. Uczcijmy to minutą ciszy.

Dziś pierwszy września. 78 lat temu wybuchła II wojna światowa.

 

Informacja o napaści Rzeszy na Polskę 1 września 1939 r. do wielu mieszkańców Kazimierza dotarła drogą radiową.

Powtarzany wielokrotnie komunikat radiowy poprzedzało właśnie wycie syren.
 
- Halo, halo. Tu Warszawa i wszystkie rozgłośnie Polskiego Radia. O godzinie 5.40 oddziały niemieckie przekroczyły polską granicę, łamiąc pakt o nieagresji. Zbombardowano szereg miast. Za chwilę usłyszą państwo komunikat specjalny - mówił spiker, by po chwili oddać mikrofon prezydentowi Warszawy. –  A więc wojna. Z dniem dzisiejszym wszystkie sprawy i zagadnienia schodzą na plan dalszy.  Całe nasze życie publiczne i prywatne przestawiamy na specjalne tory. Weszliśmy w okres wojny. Wysiłek całego narodu musi iść w jednym kierunku.  Wszyscy jesteśmy żołnierzami. Musimy myśleć tylko o jednym: walka aż do zwycięstwa – powiedział prezydent Warszawy Stefan Starzyński.

Po południu ogłoszono orędzie Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej do narodu. Wprowadzono oficjalnie stan wojenny i stan wyjątkowy.

Komunikaty radiowe budziły niepokój, ale w okolicy raczej nie było widać nic, co by potwierdzało te słowa. A lato było piękne tego roku – pisał Gałczyński w „Pieśni o żołnierzach z Westerplatte”. Najstarsi mieszkańcy pamiętają tę słoneczną piękną pogodę, kiedy w piątek 1 września przyszło im zaczynać nowy rok szkolny…

Niektórzy jednak już rankiem tego dnia widzieli przelatujące nad rejonem Kazimierza Dolnego samoloty.  Znana jest tu historia jednego z mieszkańców, który jakoby został zastrzelony, kiedy „obserwował” niebo nad Górą Trzech Krzyży za pomocą dwóch odwróconych butelek.

Pierwsze bomby niemieckie spadły w regionie jednak już 1 września o 9.00 w oddalonym od Kazimierza o około 40 km Dęblinie, gdzie działało lotnisko i Oficerska Szkoła Lotnicza, a także Główny Arsenał RP w Stawach i węzeł kolejowy.

Pamiętajmy o bohaterach września 39 r. podczas próby alarmu w południe. Uczcijmy ich pamięć minutą ciszy.

Skomentuj


Dodane komentarze (4)

 • mariusz
  1 września, ósma rocznica słynnego wystąpienia prezydenta Lecha Kaczyńskiego na Westerplatte - zaznaczyła w czwartek w programie "Warto rozmawiać" TVP Anna Fotyga.
  • pijany znad Grodarza
   Macierewicz ODGANIAJĄC harcerzy stał się SŁYNNY. Też ?
 • Redakcja
  Po pierwsze przepraszamy za nieprecyzyjne sformułowanie.
  Po drugie, radio w tym czasie oczywiście mieli nieliczni. Ale to i tak było najszybsze w tym wypadku źródło informacji, które po prostu przekazywano dalej.
  • Kochana Redakcjo !
   Rozpoczynanie odpowiedzi poprzez wyliczankę "po pierwsze", "po drugie", "po trzecie"..... ma wywołać w adwersarzu POCZUCIE MOCY argumentowania tak aby czuł się pokonany, zmiażdżony, zmasakrowany i zamilkł. Wystarczyło jedno zdanie napisać. Taki sposób konwersacji jest modny wśród gimnazjalnej smarkaterii i awanturników politycznych
 • IX 1939
  Kuncewiczowie do Zaleszczyk się kierowali wtedy jak większość ludzi zamożnych wraz z dezerterami Rządu RP i generałami WP. Radio w tym czasie mieli nieliczni w Kazimierzu. Najwięcej zginęło w Wojnie Obronnej 1939 robotników i parobków z folwarków.
 • ixi
  " Informacja o tym do wielu mieszkańców Kazimierza dotarła drogą radiową" Sformułowanie godne literackiego Nobla !
  A może po prostu pamiętamy o tym z lekcji historii ?

Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Weekend listopadowy 11-15 listopada 2021 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2021.
Pokaż stopkę